Jágrék másodszor is megpróbálják megállítani Kanadát

A csoportkörben ez nem sikerült és az egyenes kieséses szakaszban is emberfeletti teljesítmény szükséges a minden szempontból bombaerős juharlevelesek legyőzéséhez.

Az első elődöntőn Kanada játszik Csehországgal. Ez a párharc a legnagyobb hagyományokkal rendelkezők közé tartozik a világbajnokságok történetében, ha ide számítjuk a kiváló szlovák játékosokkal felálló csehszlovák korszakot is. Csehszlovákia első győzelmét 1949-ben aratta Stockholmban, aminek végén zsinórban második világbajnoki aranyérmét ünnepelhette.

1996-ban szintén Kanadán keresztül vezetett Csehország útja történelme első önálló államként elért világbajnoki címéhez. A legemlékezetesebb meccsüket ezzel együtt olimpián játszották, mégpedig Naganóban, az első alkalommal, amikor NHL-es játékosok is részt vettek a tornán. A 2-1-re büntetőkkel megnyert találkozó hőse Dominik Hasek volt, aki Theoren Fleury, Ray Bourque, Joe Nieuwendyk, Eric Lindros és Brendan Shanahan kísérletét is hárította. Marc Crawford szövetségi kapitány kapott is hideget, meleget, amiért a padon hagyta az első számú sztárt, Wayne Gretzkyt.

Most kicsit mások az erőviszonyok, kezdettől fogva az a torna legnagyobb kérdése, hogy ki állíthatja meg az eddig hibátlan Crosbyékat. Kanada ellenállhatatlannak tűnik, nyolc meccsen lőtt 58 gólt, ami hét fölötti meccsenkénti gólátlagot jelent, ezzel szemben mindössze 14-et kaptak, ami a finnek után a második legkevesebb. A kanadai táblázat első nyolc helyéből ötöt kanadai játékos foglal el, Jason Spezza 13 ponttal az első, Hall, Eberle, Duchene és Burns 11-11 ponttal a harmadik, negyedik, ötödik és nyolcadik helyen állnak. A góllövőlistán Seguin 8 góllal az első a már kiesett holtversenyben, míg Hall hat találata a harmadik helyre elég, Jágrral és Nelsonnal együtt. A csapatstatisztikák is lenyűgözőek: az előnyök kihasználásában, a hátrányok kivédekezésében és a kapusteljesítményben egyaránt másodikok, ezek alapján ennek a válogatottnak nincs gyenge pontja.

jagr czecan

Csehország mindezt már testközelből is megtapasztalhatta, a csoportkörben üres kapus góllal kaptak ki 6-3-ra. A kapura lövési statisztikák alapján ugyan már addig is felbillent a pálya, de az eredmény két harmadig több, mint elfogadható volt, hiszen a harmadik harmad előtt csak 3-2-re ment Kanada. Ha ezt a különbséget sikerülne tartani szombaton is, az jó alapot teremthetne arra, hogy az utolsó húsz percben valami emberfelettit nyújtva behúzzák a meccset vagy legalább egy döntetlent kiharcoljanak.

Mindebben a Jágr, Voracek, Kovar hármas lehet a vezére a csapatnak. A hoki cseh istene 43 évesen még mindig kirobbanó formában van, hat gólnál és 9 pontnál jár, de pontjainál is sokkal fontosabb az a tartás, amit ad csapatának. Voracek és Kovar egyaránt három gólig jutott előbbi 10, utóbbi 9 pontnál tart. Mögöttük lesz a közönség is, azonban ezzel együtt kérdés, mire lehet ez elég minden idők egyik legerősebb kanadai szelektje ellen.