Van remény 0-3 után is

Stanley Kupa-döntőben eddig egyszer nyert innen csapat, 1942-ben a Toronto fordított a Detroit ellen. A Rangersnek alig 2% esélye maradt a kupa megszerzésére.  Hajnalban a becsületgyőzelem a tét.

Van tehát remény, de nem sok. Egybegyűjtöttük a 3-0-s párharcok folytatásának statisztikáit, és ilyenkor már egy kis konspirációs teóriáért sem kell a szomszédba menni.

Az NHL-párharcokban aki az első három meccset hozta, szinte kivétel nélkül meg is nyerte a párharcot, hiszen 177 esetből csak 4 csapat tudott 0-3 után fordítani. Legutóbb épp az idei döntős Kings, amely a San Josét verte és ezzel javított valamennyit a mérlegen, ami még így is 97,7%-ot mutat. A négy hihetetlen fordításból mindössze egy jutott a fináléra, mégpedig 1942-ben, amikor a Torontónak a Red Wings ellen sikerült fordítania (képünkön). A maradék 25 esetben a 3-0-ra vezető csapat kivétel nélkül elhódította a Stanley Kupát.

Toronto Detroit 1942

3-0-ás állásról 177 alkalommal folytatták a csapatok és 111 párharc során seprésbe torkollott, míg szépíteni 66-szor sikerült a hátrányban lévő csapatnak, ez 62,7%. A fináléban 20 söprést jegyezhettek fel a statisztikusok, 6 alkalommal viszont megmenekült a szégyentől a hárommeccses hátrányban lévő csapat (76,9%).

A liga történetében az a csapat, amely megnyerte első két hazai, majd az első idegenbeli meccsét 130 párharcból 127 alkalommal jutott tovább, ami 97,7%. Ugyanez a mutató a döntőben hibátlan, hiszen 15-ből 15-ször behúzta a szériát a 3-0-ás fórban lévő alakulat. Két hazai és egy idegenbeli siker után a negyedik mérkőzések az alábbi módon alakultak. 130 párharcból 48 csapat elkerülte a kiesést, 82 csapat viszont kiharcolta a továbbjutást és 4-0-val ejtette ki ellenfelét, ez 63,1%-os mutató. A finálékban ugyanilyen leosztásban kerek 80% a mutató, hiszen 15 párharcból 12 fejeződött be.

A Kings története során eddig 4 alkalommal szerzett hárommeccses előnyt egy párharcban, és ezeket kivétel nélkül abszolválta. Ám a négy párharcból mindössze egy végződött söpréssel, mégpedig 2012-ben a St. Louis ellen.

A Rangers története során 11. alkalommal került hárommeccses hátrányba és még sosem sikerült fordítania, minden esetben elvérzett, hatszor söpréssel, legutoljára 2006-ban a New Jersey ellen.

A 2014-es döntő első három meccsén a Kings 11 gólján 11 játékos osztozott, ami páratlan a liga történetében. Az első találkozón Kyle Clifford, Drew Doughty és Justin Williams, a másodikon Jarret Stoll, Willie Mitchell, Dwight King, Marian Gaborik és Dustin Brown, a harmadikon Jeff Carter, Jake Muzzin és Mike Richards volt eredményes. A korábbi csúcsot az 1994-es Vancouver és az 2013-as Chicago tartotta amelynek kilenc különböző játékosa szerezte az első kilenc találatot. Érdekesség, hogy a playoff pontlistavezetője, a szlovén Kopitar még nem lőtt gólt a döntőben.

A finálé negyedik mérkőzését a Wes McCauley, Dan O?Halloran páros vezeti csütörtök hajnalban. Érdekes, hogy McCauley bíráskodása mellett a Kings az utolsó kilenc meccsét kivétel nélkül megnyerte, négyet az alapszakaszban és ötöt a playoffban. Az utolsó elbukott mérkőzés a 2013-as rájátszásban a nyugati döntő első meccse volt a United Centerben, ahol a Chicago 2-1 arányban győzni tudott. McCauley vezetése mellett az alapszakaszban utolsó 11 hazai meccsét hozta a Kings, legutóbb a Dallas tudott nyerni a Staplesben, még 2011 decemberében. A McCauley, O?Halloran páros fújta az idei playoffban a Los Angeles hetedik meccsét Anaheimben és Chicagóban is.

Az NHL-döntő negyedik mérkőzése csütörtök hajnali 2 órakor kezdődik: New York Rangers?Los Angeles Kings (Sport 1, élő).