35 év után újra: Boston Bruins?Chicago Blackhawks

A Stanley Kupáért két Original Six-gárda csap össze. Jelentős történelem áll mögöttük, de egymással kevésszer meccseltek a rájátszásban, döntőben pedig még soha. A csütörtök hajnali kezdés előtt egy kis playofftörténelem.

NHL 2013 Stanley Cup FinalBármilyen hihetetlen, a két csapat eddig sohasem játszott egymás ellen a Stanley Kupáért, sőt több mint, 86 év alatt mindössze hatszor kerültek egymással szembe a rájátszásban. A fél tucat párharcból az utolsót 1978-ban rendezték, amikor a negyeddöntőben a Bruins 4-0-lal söpörte ki ellenfelét a második körben. Az első találkozót a Gardenban rendezték, ahol a hazaiak 6-1-re győztek, majd ezután két hosszabbításos győzelem következett, mindkettőt 4-3-mal hozta a Bruins. A negyedik találkozót simán 5-2-re nyerte a Boston, és meg sem állt a döntőig. A sweep és a sima továbbjutás nem volt véletlen, ugyanis a két gárda egész történelme nyomasztó bostoni fölényt mutat. Íme az egymás elleni szereplésük.

Legelső találkozásuk 1927-ben volt, ahol egy bostoni győzelem mellett (6-1) egy döntetlen született (4-4), így 10-5-ös gólkülönbséggel a Bruins ment tovább, egészen a döntőig, ahol azonban fejet hajtott az Ottawa előtt.

A második összecsapásra 15 évet kellett várni, 1942-ben ismét a negyeddöntőben csaptak össze, két nyert mérkőzés erejéig. Az elsőt a Boston nyerte 2-1-re, hosszabbítás után, idegenben, majd a Chicago visszavágott egy 4-0-lal Bostonban. A mindent eldöntő összecsapást 3-2-re hozták a Mackók, és másodszor is továbbmentek.

A harmadik párharcra 1970-ben került sor, az elődöntőben, ahol a Boston sima 4-0-lal lépett át a Chicagón. A párharc a szeles városban kezdődött egy 6-3-as és egy 4-1-es győzelemmel, amit a Bruins hazai pályán még egy 5-2-es és egy 5-4-es sikerrel toldott meg. A bostoniak lendülete a döntőben is kitartott, ahol a St. Louist is négy mérkőzés alatt intézték el.

A Chicago négy évvel később, 1974-ben visszavághatott volna az elődöntőben, de hat mérkőzésen ismét alul maradt, pedig kétszer is vezetett a párharc során. A Hawks 4-2-re nyerte az első találkozót Bostonban, majd egy őrült meccsen kikapott 8-6-ra. A felek átmentek Chicagóba, ahol a Hawks hosszabbítás után nyerte az első találkozót 4-3-ra, innen viszont már csak egy csapat volt a jégen, mégpedig a Boston. A Bruins hozta a második idegenbeli meccset 5-2-re, majd az ötödiket is 6-2-re Gardenben. A hatodik találkozónak ismét a United Center adott otthont, ahol Orrék 4-2-vel zárták le a párosítást, és bejutottak a fináléba.

Egy évvel később, 1975-ben ismét összefutottak, ekkor nyerte a Chicago az egyetlen csatát. Az úgynevezett Preliminary Roundban két nyert találkozóig ment a küzdelem. A Bruins egy 8-2-es hazai sikerrel nyitott, amire a Hawks egy 4-3-as hosszabbításos hazai győzelemmel felelt. A mindent eldöntő harmadik összecsapást a Chicago idegenben nyerte meg 6-4 arányban.

Összesítve a találkozásokat a hat csatából ötször a Bruins ment tovább, 22 mérkőzésükből 16-ot megnyerve, 1 döntetlen mellett mindössze 5-ször kapott ki, a gólarány pedig 97-63. Röviden ennyit az egymás elleni eredményekről.

Nézzük a két csapat Stanley Kupa-döntőbeli szerepléseit.

A Bruins 18 alkalommal jutott eddig a fináléba. Ebből mindössze 6-szor sikerült diadalmaskodnia (1929, 1939, 1941, 1970, 1972, 2011), tehát 12-szer vesztesen hagyta el a jeget (1927,1930, 1943, 1946, 1953, 1957, 1958, 1974, 1977, 1978, 1988, 1990). Összesen 83 mérkőzést vívott a döntőben, amiből 32-t megnyert, 48-at elveszített, játszott három döntetlent is. A fináléban a Boston játékosai összesen 194 találatot szereztek, kapusai 230 gólt kaptak.

Ha különvesszük a megnyert és az elbukott döntőket, akkor a számok az alábbi módon változnak. A hat győztes szériában a Bruins 22 meccset nyert és mindössze 6-ot bukott, 89-44-es gólarány mellett. A 11 elvesztett fináléban a csapat neve mellett mindössze 10 győzelem áll 42 vereséggel szemben, a gólarány pedig 105-186. A döntőben kétszer tudtak söpörni a Mackók, 1941-ben a Red Wings, 1970-ben a Blues ellen. A két sweeppel szemben három alkalommal nyert meccs nélkül bukták a döntő, 1943-ban a Red Wings, 1977-ben a Canadiens és 1988-ban az Oilers ellen. Ezenkívül volt még egy vesztes döntőjük, ahol nem tudtak meccset nyerni, mégpedig 1930-ban a Montreal ellen, de akkoriban csak két nyert mérkőzés kellett a bajnoki cím elhódításához, így ezt nem is számolják söprésnek.

Boston Chicago

A fináléban a Boston összesen 13 alkalommal kényszerült túlórára, de sokat mondó adat, hogy ezekből csak három mérkőzést nyert meg. A hosszabbítások egy kivételtől eltekintve mindig eldőltek az első játékrészben, az egyetlen kivétel az 1990-es Edmonton elleni döntő első mérkőzése, amely a ráadás harmadik harmadában dőlt el az Oilers javára. Ez mind a mai napig a döntők történetének leghosszabb mérkőzése.

A Chicagónak szintén nem valami fényesek a statisztikái a fináléban. A szeles város csapata 11 döntőt játszott, 4-szer győzött (1934, 1938, 1961, 2010) és hétszer kapott ki (1931, 1944, 1962, 1965, 1971, 1973, 1992). A 11 fináléban a Hawks összesen 59 alkalommal lépett jégre, amiből 26-ot megnyert és 33 elvesztett, az összesített gólkülönbség pedig 156-179. A négy megnyert fináléban összesen 20 meccset játszott a Chicago, ebből 14-szer győzött, játékosai 62 gólt szereztek az 50 kapottal szemben. A hét elveszett párharcban mindössze 12-szer győzött a Hawks a 27 vereséggel szemben, a gólarány pedig 94 lőtt és 129 kapott gólt mutat.

A Chicago a Bostonnal ellentétben még sohasem nyerte söpréssel a döntőt, ellenben már kétszer is elbukta ilyen módon, mégpedig 1944-ben a Montreal, 1992-ben a Pittsburgh ellenében. A hosszabbításos mérkőzésekkel már sokkal jobban áll a Chicago, mint a Boston. Összesen nyolcszor kényszerült túlórázni, ebből hatot meg is nyert, sőt a kétszeri hosszabbításokat mind a háromszor megnyerte a Hawks.

A Stanley Kupa-döntő első mérkőzésére csütörtök hajnalban kerül sor, a Sport 1 Tv hajnali 2 órától élőben közvetíti.