Alaposan bemutatkozott az új hosszabbításszabály

Az emléktorna döntőjében a legérdekesebb arcát mutatta a meccset eldönteni hivatott ráadás hét perc.

Az EBEL és a MOL Liga új szabálya értelmében 60 perc játék utáni döntetlen esetén 7 perces hosszabbítás következik. Az első 3 percben 4 a 4 ellen játszanak a csapatok, utána 3 a 3 elleni játékra állnak át. De csak az első játékmegszakításkor. Tehát előfordulhat, hogy lemegy a 7 perc 4 a 4 ellen. Több okból is.

Például ha nincs sípszó 3:00 után 4 percen át. Ez esetben folyamatos 4 a 4 elleni játékkal telik el a hosszabbítás. Természetesen csak akkor, ha nincs gól, mert a hirtelen halál továbbra is a játék része, az első találat dönt.

A jégkorong egy másik ősrégi alapelve, hogy a mezőnyjátékosok létszáma nem csökkenhet 3 alá egyik oldalon sem. Tehát a hosszabbítás első 3 percében a szimpla kiállítás esetében semmi gond nincs, 4 a 4 elleniből 4 a 3 ellenire válik a játék. Kettős kiállítás esetében 5 a 3 ellenire.

A helyzet a 3 a 3 elleni játéknál bonyolódik, az ekkor megítélt kiállítás esetén nem a vétkes csapat létszáma csökken, hanem a vétlené nő. 4 a 3, vagy kettős kiállítás esetén 5 a 3 elleni játék alakul ki.

És akkor nézzük, mi történt a Fehérvár?Graz hosszabbításában. Azonos létszámmal fejezték be a csapatok a harmadik harmadot, ezért 4 a 4 elleni játékkal indult a hosszabbítás. 60:32-nél kiállították Connollyt, ezért a 4 a 4 elleni játék 4 a 3-ra változott. Kivédekeztük a két percet, a Volán csatára visszajött 62:32-nél, mehetett tovább 4 a 4 ellen. 63:00-nál átléptük a 3 percet, tehát az első megszakításnál 3 a 3-ra kellett váltani. Igen ám, de az első megszakítás 63:08-nál egy páros kiállítás volt. Mivel 3 fő alá nem csökkenhet a csapatok létszáma, ezért 3 a 3 ellen ment tovább a meccs, a büntetőpadon 1-1 játékossal. Az ő büntetésük 2 perc múlva letelt, nyilvánvaló, hogy ha nem esik gól ezalatt, vissza kell őket engedni, hiszen a szabály szerint ha valaki letölti a kis büntetését, akkor visszajön a jégre. Így annak ellenére 4 a 4 ellen ment tovább a meccs, hogy a 3. perc letelte után volt egy játékmegszakítás, amikor is 3 a 3-ra kellett volna csökkenteni a játékosok számát. (Ezt úgy kell értelmezni, hogy a 2 perces büntetéssel sújtott játékos a játék részese marad. Szemben az 5 percre kiállítottal vagy a 10 perces fegyelmivel büntetettel.) Mitchell és Connolly 65:08-kor léphettek vissza a játékba, s mivel ezt követően már nem szólalt meg a játékvezetők sípja, ezért a hosszabbítás hátralévő közel két perce 4 a 4 elleni játékkal telt el.

Mivel az új ráadásszabály nem érte el a kívánt hatást, nem dőlt el játékkal a mérkőzés sorsa, mégiscsak jöhetett a büntetőzés, amiben ezen az estén a Graz bizonyult jobbnak.

Mindez közel sem ennyire bonyolult, és aligha találkozunk hasonló esettel többet egy jó darabig.

Terveink szerint a témára még a szezonrajt előtt visszatérünk további részletekkel, összehasonlításokkal, mert akadnak további érdekességek és mert nüansznyi eltérés van a MOL Liga és az EBEL szabályai között.