Elkerülni a 3-1-et

Ez a Blackhawks célja a Lightning ellen a szerdai ? magyar idő szerint csütörtök hajnali ? mérkőzés előtt, egy újabb vereséggel ugyanis szinte kilátástalan helyzetbe kerülnének. Bishop és Oduya játéka is kérdéses.

Hétfőn nagyon hasonló módon kapott ki a Chicago, mint ahogy az első meccsen a Tampa. Az első és a harmadik egyértelműen az övék volt, azonban képtelenek voltak a helyzeteiket gólokra váltani. Az első húsz percben például 15 lövésük közé egy vendégpróbálkozás sem került, ennek ellenére Brad Richards gólja csak az egyenlítéshez volt elég a 15. percben. A jó hír az ő esetükben is ugyanaz, mint volt a Tampánál az első hazai vereséget követően: rengeteg jó dolgot csináltak, ezeket meg kell őrizni, a kevés hibát pedig ki kell javítani és összejöhet az egyenlítés.

Brent Seabrook szerint erre annál is nagyobb az esély, mivel csapata akkor játszik a legjobban, amikor sarokba van szorítva. Most pedig éppen ez a helyzet, hiszen a Stanley Kupa történetében 32 alkalommal fordult elő, hogy egy csapat 1-1 után idegenben megnyerte a harmadik meccset. Ebből 31 alkalommal ez a csapat örülhetett a párharc végén is. Ez persze nem valószínűséget jelent, csak egyszerű koincidencia, mindenesetre a fenyegetettség igen nagy, 3-1-ről szinte lehetetlen fordítani. 2-1-ről már fordított a Chicago, ráadásul nem is valamikor az 1930-as években, hanem két évvel ezelőtt a Boston ellen, igaz, akkor a United Centerben kezdtek a csapatok. De ugyanez történt az Anaheim ellen is a konferenciadöntőben, a harmadik meccs után akkor is a Ducks vezetett 2-1-re.

A másik tényező, ami a Chicago mellett szól, hogy ők is egyre jobbak a párharcok előre haladtával. Amióta a mostani csapat magja, Toews, Kane és a többiek Quenneville irányítása alatt együtt van, azóta a Blackhawks mérlege a párharcok harmadik meccsét követően 40 győzelem és 14 vereség. A döntőben eddig mindig a harmadik játékrészek döntöttek, amelynek mindháromszor döntetlen állásnak futottak neki.

Toews ennek alapján bízik csapatában: “Azt gondolom, az elmúlt meccseken mindig jó pozícióból vágtunk neki a harmadik harmadnak. Egy-két percre vagyunk attól, hogy jó csapat legyünk. Túl könnyen engedjük az ellenfélnek, hogy játsszák a saját játékukat, ennek pedig a végén isszuk meg a levét. Nincs gyenge pontjuk, így a saját játékunkat kell magasabb szintre helyezni és nem engedni nekik, hogy azt játsszák, amit szeretnek.”

Quenneville mester is bizakodó: “Nagyszerű vezéregyéniségei vannak ennek a csapatnak. Ők a legversenyképesebbek. Minden egyes meccsen tudnak javulni és a csapattársakat is képesek feljebb húzni. Őszintén szembenéznek magukkal és a teljesítményükkel. Ez látszik meg azon, ahogy egyre jobbak a párharcok során. És a többiek is követik őket. Azt gondolom, hogy ez a legjobb dolog, amit egy edző kívánhat magának.”

Oduya CHITBL

Hétfőhöz képest eggyel nőtt a meccs előtti bizonytalansági tényezők száma. Már nem csak az a kérdés, Bishop tudja-e vállalni a játékot, de az sem biztos, hogy Oduya képes lesz rá. A Lightning hálóőre hatalmas titkolózások után végül hétfőn kezdő és csapata egyik legjobbja volt, 95%-hoz közeli védési hatékonysággal, de egyrészt továbbra sem tudni, mi volt a baja, másrészt többen úgy látták, hogy voltak fájdalmai a mérkőzés alatt. Ezek közé tartozott Quenneville is, aki meccs után azt mondta, hogy valóban úgy tűnt, van vele valami. A Tampa továbbra is hallgatásba burkolózik, ami teljesen érthető. Mozgása különösen a keresztpasszok esetén akadozott, ennek ellenére csak az utolsó harmadban 18 lövést hárított.

Oduya a második harmadban sérült meg, ebben a játékrészben csak öt shiftet vállalt, majd bement az öltözőbe. A záró húsz percre visszatért, de csak hét cserét kapott, míg az épen lejátszott első periódusban 11-et. Quenneville elismerte, hogy a felsőtestén megsérült, de kedden még úgy nyilatkozott, szerinte szerdára rendben lesz. Oduyának ugyan nem ment a játék hétfőn, ettől függetlenül kiesése hatalmas veszteség lenne a hazaiak számára, akik Rozsival sérülése után amúgy is leginkább csak négy hátvéddel, köztük Oduyával, játszanak. A svéd bekk meccsenkénti átlagos jégideje 24 perc körül van.

A legfrissebb hírek szerint Kimmo Timmonen is pályára lép szerdán, Kris Versteeg pedig az első két meccshez hasonlóan elfoglalja Bryan Bickell helyét a második sorban. A párharc hosszúságát és végkimenetelét alapvetően befolyásoló mérkőzés hajnali kettőkor kezdődik.