A Gap nagyon elverte az Epinalt

Alaposan visszavágott az alpesi csapat a Vogézek fővárosának alakulatának, az első hazai meccsen elszenvedett vereségért, és a Ligue Magnus döntőjében 9-0-ra nyerte a második meccset. Időközben Basilét negyedik alkalommal választották meg a liga trénerei a legjobb edzőnek.

Érdekesen alakul az idei francia bajnokság. Idén nagyon kiegyenlítettek lettek az erőviszonyok, az alapszakaszban sokáig a Grenoble dominált, aztán a Briancon és a Rouen is magára talált. Végül a nagy csapatok már a negyeddöntőben alulmaradtak, ilyesmi a Rouennal a szezont megelőző 20 évben mindössze egyszer történt. A döntőbe végül a Luciano Basile által dirigált Gap és a Philippe Bozon által irányított Epinal került. Előbbi deklaráltan kísérleti évnek szánta az ideit, a cél az volt, hogy három év múlva érjenek el erre a szintre. Utóbbi a 8. helyen végzett az alapszakaszban, majd a playoff első körében nagy nehezen 3-2-re verte a Strasbourgot, a másodikban a már említett Rouen-t, az elődöntőben pedig a tavalyi döntős Angers-t.

Ilyen felvezetés után került sor az első két mérkőzésre Gapban. Az elsőt ráadásul nagyon okos játékkal, maximálisan helyzetkihasználással és némi szerencsével megnyerte az Epinal, elvéve ezzel a Gap pályaelőnyét. Közhely, hogy a playoffban mindig sokat számít, hogy a csapatok mennyire képesek sikeresen alkalmazkodni menet közben az aktuális ellenfél játékához. Nem tudjuk, hogy az Epinal elégedett-e meg az egy idegenbeli győzelemmel vagy a Gap kollektív tanulási képessége ilyen kiemelkedő-e, mindenesetre a második meccsre Basile csapata a játék minden elemében óriásit lépett előre. Az emberelőnyök kihasználása minden csapat minden playoffmeccsét beleértve talán most ment a legjobban, nyolc lehetőségből négyet váltottak gólra. Az első meccsen halványabban teljesítő légiósok megdolgoztak a pénzükért, Bostjan Golicic és Radim Valchar egyaránt mesterhármast ért el. Ráadásul a 43. percben az eddig brillírozó Hocevart lelőtték a pályáról, 7-0-nál kapust cseréltek a vendégek, a vége 9-0 lett. A pályaelőny tehát továbbra is az Epinalnál van, de nagy kérdés, hogy ekkora KO-t ki tudnak-e feküdni a következő összecsapásig, amely pénteken és szombaton vár a csapatokra.

Míg a döntőben igazi drámák zajlanak, addig a liga kihirdette a szezon legjobbjainak díjazottjait. A szavazás nem demokratikus, hanem szakmai volt, a liga 14 edzője és a válogatott mellett trénerkedő Dave Henderson et Pierre Pousse véleményére voltak kíváncsiak. A liga legjobb francia játékosának a Rouen csatárát, a kanadai születésű, de kettős állampolgár Julien Desrosiers-t választották, aki másodszor kapta meg ezt a díjat. Szintén ő lett az alapszakasz pontkirálya is, 26 meccsen szerzett 47 pontjával. A legjobb kapusnak járó díjat a kanadai Jean-Sebastien Aubin kapta, aki 9 szezont húzott le az NHL-ben, volt már a DEL legjobb hálóőre is, a negyeddöntőben pedig Széligék életét keserítette meg jelentős mértékben. A legnagyobb tehetségnek járó utánpótlás díjat megosztva kapta Jordann Perret és Fabien Kazarine. Az év edzőjének Luciano Basilét választották, ő szinte kibérelte magának ezt a címet, hiszen 12 franciaországi szezonjából négyben is elnyerte kollégái osztatlan elismerését, bár ott is idő kellett, míg elismerték kvalitásait, hiszen a négyből az első 2009-ben nyerte. A fair play-díjat idén a Gap kapta.