Hatalmas meglepetések a francia bajnokságban

Idén a Ligue Magnus is története egyik legizgalmasabb szezonját produkálja, amely botrányoktól sem mentes. Ennek egyelőre a nagy csapatok az egyértelmű vesztesei, kiesett a Rouen és a Grenoble, Luciano Basile edzőként duplázhat.

A negyeddöntők során Szélig Viktorék az alapszakaszt negyedik helyen záró Angers-val kerültek össze, aki végül érvényesítette a papírformát és 3-0-s összesítéssel a playoffban is felülkerekedett a Brianconon. Még egy párharc volt, ahol ha nagy nehezen is, de az alapszakaszban előrébb végzett csapat nyerni tudott, a harmadik helyezett Gap ötmeccses csatában múlta felül a hetedik helyezett Amienst. Az első két hazai meccsét gond nélkül hozta soraiban a Ferencvárost is megjárt Dominik Kramart tudó egylet, ráadásul az első amiens-i összecsapáson háromszor is vezetett, ám az ellenfél mindháromszor egyenlíteni tudott, majd a hosszabbításban a győzelmet is megszerezték. A negyedik meccs 3-1-es újabb amiens-i győzelmet hozott, így a mindent eldöntő ötödik mérkőzésre visszaköltöztek a csapatok Gapba. Ezen sima hazai siker született, a Gap minden harmadot 1-0-ra nyert, két előnyös gólt ütött, végül is 3-0 arányban volt jobb ellenfelénél, ami elődöntőt ért a számára.

Luciano Basile tavaly a Brianconnal lett francia bajnok, idén erre a Gappal van meg minden esélye, ugyanis a legjobb négy közé hatalmas meglepetésre sem az alapszakaszt megnyerő Grenoble, sem a második helyezett Rouen nem került be. A Grenoble a 11. helyezett Dijonnal került szembe, ami megoldhatatlan feladatnak bizonyult a számára. Az első két hazai meccsét, ha szorosan is, de meg tudta nyerni az alapszakaszgyőztes, ám Dijonban mindkétszer vereséget szenvedett, másodjára megalázó, 6-2-es zakóba szaladtak bele. Ezt követte a mindent eldöntő ötödik meccs Grenoble-ban, ahol előbb a vendégek vezettek, majd a hazaiak, a Dijon két perccel a rendes játékidő vége előtt egyenlített. Jött a hosszabbítás, majd a rávezetések, amelyet Vas János egykori csapata nyert meg, így 3-2-vel a mérkőzés is az övék lett.

A Rouen kiesése még ennél is nagyobb traumát okozott, hiszen a francia bajnokság kirakatcsapatáról van szó. A negyeddöntőkben az Epinallal kerültek össze, amely a nyolcadik helyen végzett az alapszakaszban. Az első meccs nem is jelentett problémát, ezt 3-0-val húzta be a Rouen, ezt azonban három döntetlen követte. Az elsőn már a hosszabbításban behúzta a győzelmet az esélytelenebb csapat, elvéve a Rouen pályaelőnyét, a következő kettőt pedig szétlövésben húzták be Ograjensekék. A liga honlapja történelmi kiesésről írt, a franciák az idejét sem tudják, mikor búcsúzott a Rouen ennyire korán a rájátszástól. Ezzel együtt a legnagyobb botrány a Grenoble kiesését övezte. A negyedik meccsen, melyen 6-2-vel egyenlítettek 2-2-re a dijoniak, a Grenoble edzője, Richard Martel feltehetően azzal az instrukcióval küldte pályára 21 éves Quentin Scolarit, hogy tegyen kárt az ellenfél kapusában, Henri-Corentin Buysse-ben. A játékos fél perccel a vége előtt meg is kapta végleges kiállítását, az ügyet a fegyelmi bizottság vizsgálja, a játékos is pluszbüntetésre számíthat, a kanadai edző pedig még ennél is sokkal súlyosabb eltiltásra. Klubja sem nézte tétlenül Martel ámokfutását, a meccs után azonnal megvált edzőjétől, tekintet nélkül arra, hogy a párharc még nem dőlt el.

A négy nyert meccsig tartó elődöntőkben a Gap a Dijonnal, az Angers az Epinallal játszik.