Martin Brodeur befejezte pályafutását
A világ legjobb kapusa betölthetetlen űrt hagy maga mögött. NHL-rekordjai megdönthetetlennek tűnnek. Utolsó célját, a 700 győzelmes álomhatárt, nem érte el.
Nem túlzás azt állítani, hogy Martin Brodeur visszavonulásával minden idők legjobb kapusa lép le a jégről. Ha valaki ebben kételkedne, akkor elég megnézni a statisztikáit, hiszen Brodeur tartja a legtöbb győzelem (691), a legtöbb shutout (125), a legtöbb védés (31 709) csúcsát és a kapusok közül ő lépett a legtöbb alkalommal jégre (1266).
Fölénye akkora, hogy érdemes a számok nyelvére lefordítani. A második helyezett Roy csak 1029 meccsen védett és 551 meccset nyert és valamivel több mint 28 000 lövést védett. A hibátlan meccsek tekintetében Terry Sawchuk van mögötte, aki 103-szor védett hibátlanul. És ezek csak az alapszakasz-rekordok, a playoff benne sincs, összesen 27 NHL-csúcs birtokosa és a New Jersey Devils valamennyi franchise-rekordja az ő nevéhez köthető. Talán a legkülönlegesebb, hogy ő az egyetlen kapus, aki háromszor is gólt tudott szerezni, ebből egyet a rájátszásban. Az aktív kapusok közül nincs aki közelébe érhet, talán csak Henrik Lundqvist szoríthatja meg egy-két kategóriában.
Az 1972. május 6-án született kapust a New Jersey választotta az 1990-es draft 20. helyén. Bemutatkozására 1992. március 26-án került sor, 24 védéssel járult hozzá a Boston elleni sikerhez még 29-es mezszámban. A szezonban még háromszor kapott lehetőséget, de a két győzelem, a 88%-os védési hatékonyság és a 3,35-ös kapott gólátlag olyannyira nem győzte meg a Devils vezetőit, hogy a következő szezont végig az AHL-ben játszotta végig. Az 1993/94-es szezonban robbant be és attól a pillanattól kezdve megváltozott a hoki New Jerseyben. A szezon végén máig emlékezetes csatában hét meccsen elvesztették a konferenciadöntőt a Rangers ellen, de Brodeur vigasztalódhatott a legjobb újoncnak járó Calder-trófeával. A következő sztrájkkal sújtott szezonban azonban semmi sem mentette meg a sikertől és felért a csúcsra, a Detroit ellen söpréssel szerezték meg a Stanley Kupát.
1995-től majd minden évben bajnokesélyes csapatként vágott neki a szezonnak és 2000-ben, valamint 2003-ban be is söpörte a kupagyőzelmet. A csapat sikerei mellet azonban hiába nyújtott kiemelkedőt, az egyéni sikerek elkerülték. Csak 2003-ban került be először az idény kezdőötösébe és csak ekkor kapta meg az első Vezina-trófeáját. A következő négy szezonban azonban halmozta az egyéni sikereket, 2008-ig még háromszor választották meg a legjobb kapusnak, kétszer került be az év első és kétszer az év második csapatába.
Az NHL-ben töltött évek során három lockout részese volt és belegondolni és félelmetes, hová juthatott volna, ha ezek nem törik meg a pályafutását. Karrierje az utolsó, a 2012/13-as után kezdett hanyatlani. Utolsó két szezonjában nem jutott be a csapattal a playoffba és Lamoriello kijelentette, hogy New Jerseyben nem vele, hanem Schneiderrel képzelik el a jövőt. 2014 nyarán lejárt szerződésű játékosként kivárt, hátha szerződést kap valahol. A sérülésektől tizedelt St.Louis ajánlatát januárban elfogadta, ahol három győzelmet és három vereséget gyűjtött be. A Blues honorálta a segítséget és a bejelentés után egy íróasztalt ajánlott a legendának. Elmondása szerint nagy szívfájdalma, hogy mindössze 9 sikerrel maradt el a 700 győzelmes álomhatártól. Brodeur karrierje során nemcsak a New Jerseyt, de a kanadai válogatottat is becsülettel szolgálta. 2002-ben és 2010-ben olimpiai aranyérmet nyert, 1996-ban és 2005-ben pedig ezüstéremmel térhetett haza a világbajnokságról.
Nem kétséges, hogy lelépésével lezárult egy korszak az NHL-ben. Hiányozni fog.