1996 után playoffban az Original Six

Minden hely elkelt, kialakult a rájátszás 8-8 csapatos mezőnye, amiben 17 év után ott van az Original Six minden alakulata. Egyetlenegy mérkőzés maradt az elhalasztott Boston?Ottawa, amelynek eredménye még nagyban befolyásolja majd a keleti konferencia sorrendjét.

A Rangers azt a Devilst fogadta, amely ellen a héten biztosan győzött és kiharcolta a playoffba jutást. Az Ördögök a szép búcsúban reménykedtek, de nem tudtak visszavágni a hét közben elszenvedett vereségért, a Rangers könnyedén gyűjtötte be a két pontot és az ezzel járó ?ideiglenes? keleti hatodik helyet. Brad Richards két gólpasszal ünnepelte 900. mérkőzését, Henrik Lundqvist pedig 51. hibátlan mérkőzésén védett ? az alapszakaszt és a playoffot is figyelembe véve ?, amivel megdöntötte Ed Giacomin franchise-rekordját.

Az Ottawa azzal a tudattal lépett jégre, hogy a Rangers nyert és a keleti hatodik helyért győznie kell a Philadelphia ellen. A végig óriási fölényben játszó hazaiak összesen 45 lövést küldtek a Flyers kapujára, ám a szenzációs napot kifogó Steve Mason hálóját csak egyszer tudták bevenni, ami kevés volt a győzelemhez. A Senators vereségével és a Rangers győzelmével eldőlt, hogy az ?ideiglenes? hatodik hely véglegessé vált, és a Parkőrök a Washington ellen kezdik meg a rájátszást.

A Boston egy győzelemmel bebiztosíthatta volna a Northeast divízió élén az elsőségét, de hosszabbítás után vereséget szenvedett a fővárosban. Pedig a Bruins negyven perc után kétgólos előnnyel várta a záró játékrészt, ott azonban elég volt egy kétperces megingás és a Capitals egyenlített. A Boston végzetét Eric Fehr emberelőnyös gólja hozta el, ami azt jelentette, hogy a Bruinsnak az utolsó mérkőzésen az Ottawa ellen kell kiharcolni a csoportgyőzelmet, amihez egy pont is elég.

A Montreal alaposan visszavágott a két héttel ezelőtti 5-1-es torontói vereségért, saját csarnokában oktatta a Leafst. Phil Kessel ugyan vezetést szerzett a hazaiaknak, de ezután Peter Budaj lehúzta a rolót, a Habs pedig a hárompontos Lars Eller vezetésével négy góllal terhelte meg Reimer kapuját. A mérkőzés egyébként egy lehetséges playoffpárharc felvezetése is lehet, de ehhez az kell, hogy a Boston legyőzze az Ottawát az utolsó mérkőzésen.

Itt meg kell állni egy pillanatra és megnézni, hogyan alakul a konferencia végeredménye a Boston?Ottawa meccs függvényében. Amennyiben a Boston nyer, megszerzi a csoportelsőséget, és a NY Islanders ellen kezd, a Pittsburgh a nyolcadik Ottawával, a Montreal pedig 1979 óta először találkozhat a Torontóval. Ha a Boston a ráadásban győz, akkor az első körben az Ottawát fogadja, a Pens az Islanderst és marad a Montreal?Toronto párharc. Ha az Ottawa bármilyen formában győz, akkor a Montreállal kezd a playoffban, a Boston pedig a Torontóval, és ugyanúgy marad a Pittsburgh?NY Islanders párosítás.

A Pittsburgh igazi erődemonstrációt tartott utolsó hazai mérkőzésén. A záró harmadban öt gólt ütött és végül egy nyolcassal küldte nyári vakációra a Carolinát. James Neal a mesterhármasa mellett egy gólpasszt is kiosztott, Jevgenyij Malkin 3 pontot szerzett, további hét pittsburghi játékos pedig legalább két pontot.

A playoffról lemaradó két csalódott floridai csapat feszült egymásnak Tampában, ahol a vendég Panthersnek sikerült szebben a búcsú. Tomas Fleischmann két gól ütött, a Calder trófeára hajtó Jonathan Huberdeau három gólpasszt adott. A hazaiaknál Martin St. Louis két pontot szerzett, ami azt jelenti, hogy 60 pontjával a pontlista élén végzett és a liga történetének legidősebb Art Ross trófea győztese lett.

A playoffért folytatott harcban a Columbus játékosai rommá lőtték Chris Mason kapust, aki csak az utolsó harmadban 24 lövést kapott. A kétpontos Brandon Dubinsky vezette hazaiak végül, ha nehezen is, de hozták a kötelező győzelmet a Nashville ellen, majd imádkoztak a Detroit vagy a Minnesota pontvesztéséért. Saját szempontjukból nézve rosszul, mert mindkettő nyert, így ott lesznek a rájátszásban.

A Detroit Henrik Zetterberg két góljának és Jimmy Howard kapus szezonbeli ötödik shutoutjának köszönhetően győzött a szezon legfontosabb mérkőzésén. A végig hatalmas fölényben játszó autóvárosiak 37 lövést küldtek Richard Bachman kapujára és győzelmüknek köszönhetően zsinórban 22. alkalommal lesznek ott a rájátszásban.

A minnesotai Niklas Backstrom 29 védéssel elévülhetetlen érdemeket szerzett a Coloradóban aratott győzelemből és ezzel öt szűk esztendő után playoffba vezette csapatát. A Wild csak szezonbeli több győzelmének köszönheti azt, hogy a Columbus előtt végzett és megszerezte a Nyugati Konferencia nyolcadik helyét. A Minnesota az első körben az alapszakasz győztes Chicago ellen kezdi a ?második? bajnokságot.

A Blackhawks már a rájátszásra készülve pihentette néhány kulcsjátékosát, így nem meglepő, hogy ki is kapott St. Louisban. A Blues az utolsó hazai mérkőzésén a kétgólos Jaden Schwartz vezetésével legyőzte a Chicagót, amivel bebiztosította a negyedik helyét konferenciában és a hazai pálya előnyét az első körben. A Blackhawks kapujában vereséggel debütált a 28. évében járó Carter Hutton.

A harmadik harmadban kinyílt a gólzsák Edmontonban, ahol az Oilers 14 perc leforgása alatt egy hatost rámolt be Luongo kapujába. A hat találatból hármat az orosz újonc Nail Jakupov vállalt, aki ezzel pályafutása első mesterhármasát szerezte. Jakupov mellett Justin Schultzot kell kiemelni, aki egy gólja mellett három gólpasszal segítette az Olajosokat.

A rájátszásért sokáig versengő Phoenix nyert az utolsó mérkőzésén, de így is hiányozni fog a nyugati konferencia legjobb nyolc csapatából, 2009 után először. A Coyotes az egy gólpassz mellett a 2008 óta első mesterhármasát szerző Radim Vrbata vezetésével győzött az Anaheim otthonában. Vrbata mellett Jason LaBarbera kapus teljesítményét kell kiemelni, aki 46 hazai kísérletből 43-at fogott meg.

A St.Louis sikerével nem maradt esélye a Los Angeles, San Jose párosnak arra, hogy a negyedik helyen végezzen és hazai jégen játszhasson az első fordulóban, kettejük mérkőzése csak azt döntötte el, hogy ki kezdhet a Zenészekkel. A mérkőzésen végig jobban és agilisabban játszó bajnok végül Justin Williams remeklésének köszönhetően nyert és kezdheti a playoffot a papíron ?gyengébb? ellenféllel szemben.

Ezek után lássuk, hogy fest a Nyugati konferencia sorsolása. Az első helyen kiemelt Chicago a nyolcadik Minnesotával kezd, a második Anaheim a Detroittal néz szembe, míg a harmadik Vancouvernek a San Jose lesz az ellenfele. A negyedik párharc a már említett St. Louis?Los Angeles párosítás lesz.