Összejött a kanadai?orosz álomdöntő

A ifjúsági világbajnokság elődöntőiben a svédek kiütéses vereséget szenvedtek Kanadától, az oroszok visszavágtak a finneknek.

Svédország teljesítette az első feladatot a meccstervben, elkerülte, hogy korán hátrányba kerüljön. Az elődöntőt megelőző 5 meccsükből a juharlevelesek négyszer már az első harmadban, háromszor az első öt percben előnybe kerültek, ez fontos része a taktikájuknak. Kanada így is dominált, azonban a legveszélyesebb helyzet a svédek előtt adódott, akik egy kontra végén a vasat találták el. A gólcsendet a 15 éves Connor Bedard törte meg a 24. percben, ám ezt követően hamar egyenlítettek a háromkoronások kettős előnyből. Ez volt az első alkalom a tornán, hogy Kanada lőtt gólok után döntetlenre állt. Volt esélyük szimpla előnyben is a svédeknek,  kihasználatlanul maradt, majd Kanada visszavette a vezetést. 40 perc után 2-1 állt az eredményjelzőn, ez sokkal biztatóbbnak tűnt svéd szemszögből, mint a csoportkörben elszenvedett történelmi tucat alkalmával a 0-7. Bedard azonban hamar lehűtötte a kedélyeket a harmadik menetben, hiszen 45 másodperc elteltével megduplázta az előnyt. Innen a svédek elvesztették a fonalat, Kanada sorozatban 5 gólt lőtt, a vége a 12-1-nél csak egy fél árnyalattal jobban festő 8-1 lett. Bedard mesterhármast szerzett, feljött Matvej Micskovra, már 12 pontja van (6+6).

Kanada ellenfele az az Oroszország lesz a döntőben, amely megpróbált visszavágni a finnektől szétlövésben elszenvedett 4-3-as vereségért. A csoportkörben a finnek 1-3-ról jöttek vissza a harmadik harmadban, ezúttal az oroszok rátettek egy lapáttal, és az első két felvonás után már 4-1-re vezettek. Sőt: egy finn gól után Ivan Mirosnyicsenko 5-1-re növelte az előnyt a 44. percben. A finnek innentől ismét begyújtották a rakétákat, három gólt szereztek, ám mivel időközben Mirosnyicsenko is duplázott, ez ezúttal kevés volt a hosszabbításhoz, 6-5-re nyert Oroszország. Nyikita Csibrikov 2+1-ig jutott, Micskov is gólt szerzett, már 11-nél jár, és Csibrikovval megosztva 13 ponttal vezetik a kanadai tabellát is.

Az U18-as világbajnokságok történetében meglepő módon mindössze a második alkalom lesz, hogy a két hokis nagyhatalom összeméri erejét a döntőben, 2008-ban Kazanyban a hazaiak gólt sem tudtak lőni, 8-0-ra győztek akkor a juharlevelesek. A ma éjjeli döntő előtt ? magyar idő szerint este 11-kor ? észak-európai klasszikus lesz a bronzéremért.