14 év után véget ért a svéd csoda

Az oroszok hosszabbításban gyűrték le a svédeket a juniorvébén, akik 54 győztes csoportmeccs után először szenvedtek ismét vereséget.

Szerdán véget ért egy hihetetlen történet a junior-világbajnokságok történetében. A sztori még 2006. december 31-én indult, amikor a svéd válogatott hazai pályán, Leksandban, hosszabbításban kikapott az amerikaiaktól. Azóta nyolcszor találkoztak svájciakkal és a csehekkel, hétszer az oroszokkal és a finnekkel, ötször a szlovákokkal, négyszer a dánokkal, háromszor a kanadaiakkal és a lettekkel, kétszer Norvégiával, az USA-val, Ausztriával és Kazahsztánnal, egyszer pedig Fehéroroszországgal. Esélyes és esélytelen ellenfélből is bőven akadt tehát az elmúlt 14 évben, azonban egyiküknek sem sikerült győznie a háromkoronások ellen a csoportkörben. Egészen 2020. december 30-ig, amikor is az orosz válogatott hosszabbításban nyert 4-3-ra. Természetesen minden sorozat megszakad egyszer és ezzel a svédek is tisztában voltak. A csapatkapitány, Philip Broberg például így nyilatkozott a meccs után a sorozat megtöréséről: ?Ez egyáltalán nem számít. Azért vagyunk itt, hogy megnyerjük az aranyat. A csoportmeccsek nem számítanak. Akkor kell a legjobbnak lenned, amikor a tétek is a legmagasabbak.? Ezeket a szavakat a tények is alátámasztják, hiszen a jelzett periódusban a svédek hat alkalommal jutottak döntőbe, de csak egyetlen alkalommal sikerült nyerniük.

A meccsre visszatérve, az oroszok az első perctől magukhoz ragadták a kezdeményezést, az első 8 percben 8-2-re nyerték a kapura lövést, a 9. lövésből pedig már az első gól is megszületett Afanaszjev jóvoltából. Innentől a képlet egyszerűsödött, a svédek egyenlítettek, az oroszok visszavették a vezetést. Mindezt kétszer is emberelőnyből tették, a másodikat az 50. percben szerezték, ezzel lett 3-2. Erre a svédek sokáig nem tudtak válaszolni, ezért két perccel a rendes játékidő vége előtt lehozták a kapusukat, a 18 éves korában U20-as vb-n először játszó Jesper Wallstedtet. A húzás ezúttal bejött, Noel Gunler egy perccel a vége előtt harmadszor is egyenlített. Jöhetett a hosszabbítás, amelyben sokáig nem tudtak mit kezdeni egymással a csapatok, 25 másodperccel a vége előtt azonban emberelőnybe kerültek az oroszok, amit 6 másodperccel a dudaszó előtt gólra is váltottak. A meccs hatalmas csatát hozott, rendszerint ez történik bármilyen orosz?svéd találkozón, ebben a korosztályban például az elmúlt 12 világbajnoki meccsből 11-en csak egy gólnyi különbség volt. A svédek sokáig nem bánkódhatnak a vereség miatt, az óév utolsó napján az amerikai válogatottal meccselnek.

A játéknap első meccsén a finnek játszottak a szlovákok ellen. Anton Lundell csapatkapitányhoz méltón kezdte a találkozót, már a 9. percben betalált, ezt követően harmadonként eggyel növelték góljaik számát a finnek: a második játékrészben kettő, a harmadikban hármat lőttek, mindeközben pedig egyetlen gólt sem kaptak, így végül 6-0-ra nyertek. A szlovákok számára különösebb téttel nem rendelkezett a meccs, hiszen már korábban kvalifikálták magukat a negyeddöntőbe, de így sem lehettek elégedettek a mutatott teljesítményükkel. Simon Jellus csatár így foglalta össze az érzéseit a nemzetközi szövetség honlapján: ?Nem igazán tudom, mit tanulhattunk ebből a mérkőzésből. Rengeteget hibáztunk, rengeteg kiállítást szedtünk össze. Az emberelőny nem működött, nem tettük bele a munkát a meccsbe. Két napunk van arra, hogy kiheverjük ezt és gyakoroljunk, hogy a negyeddöntőre felkészültebbek legyünk.?

A Thomas Stützle, John Peterka alkotta duó ismét lecsapott, ezúttal Svájc ellen. A korábban a koronavírus által megtizedelt német válogatott ezúttal már elég tisztességes kerettel tudott kiállni, 14 helyett immár 19 mezőnyjátékossal vonult fel, és ennek meg is lett az eredménye. Stützle a 3., Peterka a 34. helyen kelt el a 2020-as drafton, a kémia láthatóan működött közöttük, mindketten 5 pontot szereztek a mérkőzésen, így holtversenyben vezetik a kanadai tabellát az amerikai Trevor Zegrasszal. Az első 40 perc után már 4-0-t mutatott az eredményjelző a javukra, ám a helvétek keményen küzdöttek első győzelmük megszerzéséért és nem adták fel. A záró játékrész derekán egy perc alatt két gólt ütöttek, 4-2-re módosítva az állást. Mivel nem volt veszítenivalójuk, ezért már 3 és fél perccel a vége előtt lehozták a kapusukat. Ebből előbb a németek találtak be (5-2), ám két perccel a vége előtt összeszedtek egy ötperces kiállítást, amiből Svájc két gólt is szerzett és feljött egyetlen gólra. Egyenlíteni azonban már nem sikerült, a németek nyertek 5-4-re.

Az óév utolsó napjára két nem akármilyen mérkőzés és egy alsóházi rangadó maradt. Magyar idő szerint éjfélkor Kanada játszik Finnországgal, hogy eldöntsék, kié legyen az első hely a csoportban. A németek Svájc elleni győzelme azt is jelenti, hogy beelőzték a szlovákokat, övék a 3., északi szomszédunké a 4. hely, míg Svájc pont nélkül lett utolsó. A másik ágon a hatpontos USA mérkőzik a hétpontos svédekkel, ezt a csoportot Oroszország vezeti 8 ponttal. A negyedik továbbjutó helyről a Csehország?Ausztria mérkőzés dönt majd. Ha Ausztria rendes játékidőben nyer, akkor továbbmegy, minden más esetben a csehek játszanak majd a Kanada?Finnország mérkőzés győztesével a január 2-i negyeddöntőben.