Az Erste Liga alapszakaszának harmada után megpróbáltuk csapatok szerint értékelni a látottakat.
A körbetekintést nem is kezdhetnénk mással, mint az elmúlt 13 meccsét megnyerő, a bajnokságot egy mérkőzéssel kevesebbet játszva is 5 pont előnnyel vezető Gyergyói HK-val. Az erdélyi együttest nagyon összerakta Markus Juurikkala, pedig nyáron sokan nem értették hogy miért az előző idényben Újpesten túl sok extrát nem produkáló finn szakembert állították a GM-mé avanzsáló Szilassy Zoltán helyére. Majd’ minden létező statisztikát vezet a GYHK: 37,5%-os emberelőnyös mutatója félelmetes, 81,2%-os hátrányos védekezése ugyan picivel elmarad a Brassótól, de így is elég a második helyre. Az Erste Liga kanadai táblázatának első nyolc játékosa között négy gyergyói is felbukkan: Bodó 30 ponttal vezeti a rangsort, Haaranen 19 gólpassza a legjobb az ide vonatkozó statisztikában, míg Sylvestre 25, Brance Orbán 18 pontnál jár már. Rasmus Rinne továbbra is fáradhatatlan, eddig minden percet a jégen töltött, 90,9%-os védési hatékonysága is bőven elég a remek gyergyói rajtjához. Nehéz lenne negatívumot kiemelni az erdélyi együttes idényéről, talán inkább csak az szomorít el minket, hogy a nemrégiben még a válogatott bő keretében gyakran felbukkanó Szigeti Ákos immáron csak a negyedik sorban kap szerepet, kevesebb mint 8 perces jégidővel.
Vesztett pontok tekintetében második helyen a Kontinentális Kupában rendhagyó körülmények közepette továbbjutó Corona Brasov áll, a zömében légiósokból és honosított játékosokból összegyúrt címvédő idén is joggal pályázhat az Erste Liga trófeára. Dave MacQueen együttese előszeretettel veszt pontokat a könnyebb ellenfelek ellen – hogy a kellő motiváció hiányzik ezeken a meccseken, vagy mindenki a bajnok ellen akarja élete meccsét játszani, azt nem tudjuk – , például a sereghajtó Dunaújváros egyetlen győzelmét pont a Corona ellen aratta, de a FEHA19 is tréfálta már meg VanWormeréket. 26%-os emberelőnyös játékuk csak a negyedik legjobb, ugyanakkor 84,6%-os hátrányos mutatójuk ligaelső. A vasak között Alex Dubeau 93,7%-os védési hatékonyságával ott folytatta, ahol tavaly abbahagyta. Remek igazolás volt a Csíkszeredától átcsábított Szkacskov-Levin duó, az orosz 15, az izraeli 14 pontnál jár, összesen 6 brassói gyűjtött már legalább 10 egységet. A liga határain belül nevelkedett játékosok közül csak Kóger Dániel és Bors Huba kapnak komoly jégidőt, rajtuk kívűl csak a Gliga, Farkas Tamás, Kovács Mátyás hármas tölt még átlagban 8 percnél többet a pályán.
Az egyetem közbenjárásának köszönhetően nyáron alaposan megerősített DEAC ott van a legjobbak között, a kelet-magyarországi együttesnek minden esélye megvan arra hogy az Erste Liga negyeddöntőre pályaelőnyt harcolhasson ki magának. Vesztett pontok tekintetében csak 6 egységgel maradnak el a Gyergyótól, annak ellenére hogy a 14%-os emberelőnyös játékuk az egyik legrosszabb a ligában. A debreceni száguldás fő mozgatórugója a BJAHC-tól megszerzett légiós támadótrió, mind a hárman top 5-ösök (!) a liga kanadai táblázatán. A mindig korrekt, önkritikus, és kifogásoktól mentes interjúkkal előrukkoló Vaszjunyin mester főleg import hokisaira támaszkodik, de a két Mihalik fivér mellett a tengerentúlról előbányászott Kreisz Brunó valamint Dobmayer Dominik is 10 perc felett átlagol. A kapuban Hetényi továbbra is hozza a tőle elvárt magas színvonalat, míg Szelesnek ezidáig kevésbé megy jól.
Fotó: Derencsényi István / DEAC
A Tokaji Viktor által találóan magyar AllStar csapatnak nevezett BJAHC mindössze négy légióssal áll a tabella második helyén. A PowerRankingről és a kiscsapatozásról ezúttal a jégminőségre és a bíróküldésre átnyergelő Kangyal Balázs üde színfoltja a vezetőedzői garnitúrának, sosem rejti véka alá véleményét. Csapata hétről hétre látványos játékkal rukkol elő, eddigi teljesítményükkel a végelszámolásnál simán ott kellene lenniük a top 4-ben. Farkas Roland idén eddig kevésbé érzi és hátvédfronton is kicsit vékonynak tűnik a keret, legutóbb már csak 5 bekkel tudtak kiállni a Brassó ellen. Az egyetlen légiós hátvédjük, Curtis Roach a liga legtöbbet foglalkoztatott játékosa. Elől viszont jönnek a gólok, az emberfóros játékuk a második legjobb. Öten is pont/meccs felett termelnek, a Fradiban nem kellő Nagy Gergő 8+13 pontjával jelzi, még mindig meghatározó játékosa a ligának. Szabó Bence ipari mennyiségben szállítja a gólpasszokat, plusz/mínusz mutatója az ötödik legjobb. Az akadémiái utánpótlásért olykor-olykor lenyúl a szakvezetés, Molnár Zétény egész stabilan ott van az alsóbb sorokban, mellette Zimányi és Szivák kapott eddig pár meccset.
A tabellán jelenleg ötödik DVTK Jegesmedvéknek sokkal inkább hátrafelé kell tekingetni mint előre, a jelenlegi tendenciák alapján a Fradival és a Sportklubbal vívhatnak nagy csatát az alapszakasz 5-7. helyekért. A nyáron a MacAdam-féle útra rálépő egyesület totálisan kétarcú: kétszer kikapott már a FEHA19-től, erdélyi csapatok ellen nem tud nyerni, nemrégiben Csíkszeredában gólt sem tudott ütni, ugyanakkor a Fradit már kétszer is elcsípte, de verte a DEAC-ot is. A góllövéssel hadilábon állnak a miskolciak, csak öt játékosuknak van legalább 4 találata. A külföldiekben a DVTK sem szűkölködik, Bartos távozását követően is még 10 import keresi Miskolcon a kenyérre valót. Emberelőnyben ötödikek, hátrányban nyolcadikak, egyelőre tökéletes középcsapatnak néz ki az idei Diósgyőr.
Ha van a DVTK-tól még kiszámíthatatlanabb együttes, az a jelenleg hetedik helyen álló Csíkszereda. A Sportklub produkált már három lőtt gól nélküli mérkőzést – a DEAC elleni 0-8 kifejezetten rosszul nézett ki -, de legyőzte már három ízben is a DVTK-t, sőt tudott nyerni a Fradi és a BJAHC ellen is. Kevin Constantine hiába jelezte már többször hogy a keret majd importjátékosokkal erősödhet, a légióskontigens a rajt óta csak Lorraine megszerzésével bővült négy fősre. Nem tudni hogy a Welsh által a tavasszal felszínre kerülő fizetéselmaradási hírhullám söpört-e végig a nemzetközi átigazolási piacon vagy a klubvezetők ezúttal is januárra hoznak egy csokor légióst, mindenesetre jelenleg a hazai játékosok komoly jégidőket kapnak: a Gyergyóban epizódszereplő Silló Arnold 10 percet átlagol, de számottevő lehetőséghez jutnak a Sapientiától megszerzett fiatalok is.
Fotó: Nagy Gábor Sándor / DVTK
A magyar bajnok FTC-Telekom bár a tabellán csak kilencedik, vesztett pontok tekintetében már hatodik lenne. A kifogás-generátort gyakran megpörgető Fodor Szabolcs irányította zöldek pocsékul kezdték az évet – 8 forduló után csak 5 ponttal álltak -, majd egy ötmeccses pontszerző széria során úgy tűnt hogy egyenesbe jöhetnek, legutóbbi két meccsüket megint elvesztették. Egyedül Adam Brady áll több mint 10 ponttal – de a csapatkapitány is csak 17. a kanadai táblázaton -, Razumnyaktól illetve Keranentől biztosan több kell, ha az FTC előrébb akar kapaszkodni. A hátsó alakzat sem tökéletes még, igaz Arany Gergely sérülés miatt nem sokat védhetett idén – ugyanakkor Nagy Kristóf remekül pótolja -, az emberhátrányos védekezésük a liga egyik legrosszabbja. Az mindenképpen bizakodásra adhat okot hogy a legutóbbi 8 mérkőzésük egyikén sem kaptak a rendes játékidőben háromnál több gólt.
A FEHA19 az elmúlt évekkel ellentétben tényezője a ligának, lehet valóban Bogdanov mesterrel fáradt meg a munkakapcsolat. Tokaji Viktor tavaly már a U21-es csapattal is jó munkát végzett (össze sem lehet hasonlítani a juniorok tavalyi és idei teljesítményét az osztrák bajnokságban), amit idén a felnőtt farmcsapatnál is meg tud valósítani. A leghosszabb vereségszériájuk egyelőre kettő meccs, több nagy skalpot gyűjtöttek már be. Dobos Bendegúz és Csollák Márkó alkalomadtán feljátszik az ICEHL-es nagycsapathoz, utóbbit a válogatottba is megnézik a héten. Szita Donát a tavalyi sérüléssel megspékelt szezonját követően kezd magára találni, 4+7 pontjával csapata legeredményesebb játékosa. A kapuban az orosz Melnyicsuk hétről-hétre elkápráztatja az egyre gyarapodó publikumot, ugyanakkor a légiós hálóőr szerepeltetése be is árazhatja a magyar akadémiai kapusképzést.
Borzalmas formának örvend az UTE, a lila-fehérek legutóbbi nyolc mérkőzésük során csak a DAB ellen tudtak nyerni. Pedig a nyáron egészen meg lett erősítve az Újpest, a padra hozott Jason Morgan háromszor nyert Erste Ligát a DVTK-val és a Csíkszeredával, Dansereau nagyon komolyan számokat produkált a német Oberligában, a brit bajnokságból igazolt légiós támadók is ontották korábban a gólokat. Ám a Megyerin mintha be lennének oltva gólszerzés ellen: McNulty 3+5-je még úgyahogy elmegy, de Walker 2+3-a már-már az értelmezhetetlen kategória. Cody Sol -7-es mutatója nem épp meggyőző, de Desrocher sem váltja meg egyelőre a világot. Egyedül a 18 éves Laskawy Ferenc 9 gólja az, ami mosolyt csalhat a IV. kerületi arcokra, de ha a rutinos magyar mag illetve az említett légiósok nem nőnek fel mellé, akkor bizony az UTE a FEHA19-cel csatázhat az utolsó playoff-pozícióért.
A Dunaújváros idén sem váltja meg a világot, igaz ezúttal legalább nem egy féltucat finn hokituristával szálltak ki látszólag idő előtt a playoffért folyó versenyfutásból. Az egykor szebb napokat is látott klub 5 megszerzett ponttal csontutolsó, hátrányos védekezése nem éri el a 70%-ot. Az újvárosi csarnok állapota sem javul, a nézőtérről tünedeznek el a megmaradt drukkerek, a magyar NHL-játékosokat vizionáló ASP-program csúcsterméke, az Andersen Ligás együttes a tavaszi jogosulatlan szerepeltetések miatti kiesés után nem indult idén. A csapat olykor megszorít egy-egy ellenfelet, majd a következőn tükörsimán vereséget szenved. Ugyanakkor felmerül egy érdekes kérdés is: a volt dán korosztályos válogatott, már 11 gólos Mikkel Jensen miként kötött ki Dunaújvárosban? A 23 éves játékos -21-es plusz/mínusz mutatóval virít a bajnokság góllövőlistájának előkelő negyedik helyén.
Hozzászólások
Nálam eddig a FEHA19 viszi a vándor Pálmát.