Magyarország a csehekkel rendezne A csoportos vb-t
A tegnapi MJSZ közleménnyel összecseng, hogy Kolbenheyer Zsuzsa Brnóban tárgyalt cseh kollégájával a 2029-es közös rendezésről.
Lengyel testvéroldalunk, a hokej.net írta meg, hogy Csehország és Magyarország közös jelöltsége egyre inkább lehetséges. Ennek tanújele az a tény is, hogy szerdán Brnóban találkozott a cseh és a magyar jégkorong szövetség elnökei – Alois Hadamčik és Kolbenheyer Zsuzsanna, aki szintén tagja az IIHF elnökségének. A találkozó témája a világbajnokság lehetséges közös rendezése volt, amelyen a Kometa Brno tulajdonosa, Libor Zábranský is részt vett.
A tornára Budapesten és Brnóban kerülne sor. Fő helyszíne a magyar fővárosa lenne, a legfontosabb mérkőzéseket pedig az MVM Dome csarnokban rendeznék, amely akár 17 000 néző befogadására is alkalmas. Brno egy korszerű létesítménnyel venne részt a tornán, amely 13 500 néző befogadására lenne alkalmas, 2026 közepére tervezik megépíteni, aminek költsége közel 92 milliárd forint lenne.
„Az egész azzal kezdődött, hogy felhívott a Magyar Jégkorong Szövetség elnöke, aki meg akarta beszélni velem a 2029-es világbajnokság közös megrendezésének lehetőségét. Az azonnali reakcióm az volt, hogy ez egy nagyszerű ötlet, amelyet kombinálni lehetne az új, többcélú csarnok megépítésével Brnóban” – mondta Hadamčik a Kometa Brno hivatalos honlapján. Majd hozzátette, egyelőre szóbeli megállapodás van a cseh és a magyar fél között, és az ötletet az IIHF-nek is el kellene fogadnia.
„Magyar Jégkorong Szövetségként az a tervünk, hogy 2029-ben megrendezzük a világbajnokságot. Budapesten van egy gyönyörű, új multifunkcionális arénánk, de a bajnokság megszervezéséhez két csarnokra van szükség, ezért most potenciális társszervezőket keresünk” – árulta el Kolbenheyer Zsuzsanna. „A cseh szövetségben és Brno városában találtuk meg a potenciális partnert.”
Az idei prágai és ostravai világbajnokságon Alois Hadamčik felvetette az elittorna jövőbeli közös szervezésének ötletét Csehország és Szlovákia között, Brnót és Pozsonyt javasolva házigazda városnak. Ahogy arról már beszámoltunk, a szlovákok az IIHF-ben bejelentették, hogy pályázni kívánnak a 2029-es világbajnokságra, de ők maguk szeretnék Pozsonyban és Kassán megrendezni.
A probléma az, hogy a kassai csarnok meglehetősen kicsi. Hivatalosan 8300 nézőt tud befogadni, és a legutóbbi világbajnokság konfigurációjában még mintegy ezerrel kevesebb hely volt. Eközben az IIHF megköveteli a szervezőktől, hogy legalább egy 12 000-es, illetve második csarnokként egy legalább 8000-es helyszínt álljon rendelkezésre a világbajnokságon. Maga a szövetség elnöke, Luc Tardif, amikor a kassai létesítményről és a szlovák jelöltségről kérdezték, azt mondta, hogy “van néhány évük a bővítésre”. A Szlovák Jégkorongszövetség elnöke, Miroslav Šatan bejelentette, hogy jelentkezni akarnak a 2029-es tornára, de elutasította a csehekkel és Brnóval való együttműködés ötletét. A szlovákokkal ellentétben azonban a magyarok készek megvárni, amíg megépül az új brnói létesítmény.
„Különböző lehetőségeket vitattunk meg, különösen a szomszédos országok esetében. Tudom, hogy egy új csarnok épül, és várhatóan a 2026-27-es szezonban nyílik meg, miért ne használhatnánk Brnót a 2029-es világbajnokság második szervezővárosaként? – mondta Kolbenheyer Zsuzsanna. Csehországban vagy Csehszlovákiában már 11-szer rendeztek A csoportos vb-t, de még soha nem egy másik országgal közösen (Prágában és Pozsonyban volt már vb, de Csehszlovákia idején).
„Továbbra is keressük azokat a lehetőségeket, amelyek előnyös hatásokkal bírnak az ország jégkorong fejlődésére, és pozitív hatással lesznek a jövő generációjára is. Éppen ezért 2029-es jégkorong-világbajnokság megrendezésének lehetőségét is elemezzük” – Ezt már Henry Staelens, a Brit Jégkorong Szövetség főigazgatója tette hozzá azzal, hogy a szeptember 1-i határidőre ők is beadták a szándéknyilatkozatukat. A Nemzetközi Jégkorong Szövetség (IIHF) jövő évi kongresszusa dönt arról, hogy ki lesz a 2029-es világbajnokság házigazdája. A következő A csoportos világbajnokság szervezői: 2025 – Svédország (Stockholm) és Dánia (Herning). 2026 – Svájc (Zürich és Fribourg). 2027 – Németország (Düsseldorf és Mannheim). 2028 – Franciaország (Párizs és Lyon).
Fotó: Vit Golda.
További cikkek
- Ukrajna nélkül rendezik a Sárközy Tamás Emléktornát
- Ausztria ismét elviszi Bécsbe a kanadai válogatottat
- Garát Zsombor nem tér vissza az ECHL-be
- Nem pont így terveztem az OST előtti szezont, de sajnos az élet közbeszólt
- Benk András: A legjobb vezetési stratégia a példamutatás
- Megvan a 2025-ös női vb programja
- Benk András visszavonult
- Nagyobb a bizalom az edzőben a játékosok felől és az edző is jobban bízik bennünk