Finnország–Magyarország 7-1

A magyar válogatott két harmadon át nagyszerű teljesítményt nyújtott az olimpiai és vb-címvédő otthonában, az utolsó harmadra viszont nagyon belelendültek a finnek.

A mieink kapujában Bálizs Bence kezdett, Sebők a harmadik sor közepéről visszakerült az első szélére, gyakorlatilag a franciák elleni győztes összeállítással mentünk jégre a házigazda ellen.

Magyar részről Erdély Csanádé volt az első kísérlet, majd Pozsgai lövését védte a tavalyi vb MVP-jének megválasztott Olkinuora. Az 5. perc végén jött az addigi legnagyobb lehetőségünk, Bartalist találta meg egy korong a kapu előtt, fonákját fogta a finnek klasszisa. A nyitó felvonás feléhez közeledve a kéknél meglógó Csányi kapott egy jó keresztet, nagy kipattanójára a finn védők értek oda. Jól mentünk, 9 perc elteltével 4:1-et mutatott a lőlap ide – akármennyire is harmatos ez a finn csapat idáig ezen a vb-n, ez egyrészt a mi érdemeinkből semmit sem von le, másrészt egy bármikori finn válogatott ellen komoly fegyvertény ez, nem még a regnáló olimpiai és világbajnokkal szemben. Terbócs kiállításánál izgulhattunk, Hartikainen vert is egy vasat, de komoly emberhátrányos munkával és Bálizs-bravúrokkal megöltük a két percüket. A fegyelmezett védekezéssel együtt is a 13. perc végéig bírtuk, ekkor Lehtonen tüzelt a jobbszélről, Bálizs valószínűleg nem sokat látott Nagy Krisztiántól és emberétől, beakadt a rövid fölsőbe, 1-0. Sok pontatlanság volt mindkét oldalon, két és féllel a vége előtt pedig a második soros finn bekk, Koivisto esett hanyatt, Erdély előtt nyílt meg az út, a becsúszó finn blokk mentett. Az utolsó percben Bálizs tartott minket mínusz egy gólon: nem tudtuk kitakarítani a korongot, Kapanen nagy passza után Lammikko tenyeresére ért át úgy a magyar kapus, hogy az garantáltan benne lesz a legnagyobb védések összefoglalójában, csakúgy, mint a dánok elleni hasonló bravúrja. A kipattanóra is rá tudott vetődni, ezzel lecsorgott az első harmad érdemi része – örömmel lehetett konstatálni, hogy szépen felálltunk a svédek elleni pofonból.

fin hun sofi

Sofron gáncsolása után finn fórral indult a második húsz perc. Bartalis neve mellé egy nagy blokkot még fel lehetett vésni, de utána Kakko emberét elhagyva a másodperc törtrésze alatt ott termett, ahol kell, érkezett is a kereszt az üres hosszúra Armiától – az 1/16-os gólpasszából az 1/2-es talált be (2-0). Alig három perccel később jött azonban a magyar felelet: Pozsgai tette rá akkor, amikor már azt hittük, nem fogja, Olkinuora a lepkéssel akarta fogni, de helyette maga mögé ejtette, Sebők pedig védőjét egy hajszállal megelőzve bepiszkálta, 2-1! A gólunk után nem sokkal Horváthra is ráfújtak egy gáncsolást, szépen kivédekeztük, sőt a visszatérő védő kis híján meg is tudott lógni, mielőtt lement cserére. Megint egészen jól néztünk ki, nem játszottunk alárendelt szerepet, sőt öttel a szünet előtt Galló sprintje után az oldalról furán megpattanó korong az oldalhálóról jött le. Konkrét egyenlítési lehetőségeink voltak: előbb Sebők ráfordulását védte a mamuttal Olkinuora, majd három az egyben vezethettük rá a korongot, sajnos elpasszoltuk magunkat. Hullámzott a finn közönség, pedig sok oka nem volt rá: kimondhatjuk, a középső etap jelentős részében tökös hokit bemutatva pariban voltunk Finnországgal. Negyven perc után 1-2-re álltunk az olimpiai és világbajnoki címvédő ellen, a saját közönségük előtt – ennél nagyobb dicséret aligha kell, látszott is a frusztráció a finn sztárokon.

fin hun öröm

Nagyon nagy góllal állította vissza a kétgólos különbséget a házigazda rögtön a záró periódus első cseréjében. Rantanen hámozta ki a korongot, letette Ohtamaának, az olimpiai és kétszeres világbajnok Kärpät-kapitány védhetetlenül rakétázta be a hosszú sarokba, a Colorado Stanley-győztes sztárja pedig második asszisztját jegyezte. A Nagy Gergő kiküldése utáni fórban már a harmadikat: mintaszerű előnyös tic-tac-toe után Hartikainen vágta be kapásból (4-1). Megnyugodtak, felbátorodtak és beindultak a finnek, akiknek az eddigi gyengécske vb-produkció után a közönségüknek is játszaniuk kellett: 46:20-nál némi húzogatás után Kapanen takarásból leadott lövése is beakadt, 5-1. Látványosan elkezdték élvezni a játékot a vendéglátók, az alaposan megváltozott játékkép alapján e ponton elkezdhettünk fohászkodni, ne most jöjjön ki belőlük minden, ami eddig bennük ragadt (főleg, hogy még mindig nem telt le a harmad fele sem, amikor Hárit is kizavarták a büntetőpadra). Nagyon meleg pillanatokat éltünk át, de ezt a hátrányt hősiesen kivédekeztük, maradt a négygólos differencia, de még mindig hátra volt majdnem tíz perc. Aztán már csak nyolc, ekkor egy kicsit lenyugodtak a kedélyek, bekirándultunk egy ízben a finn harmadba is, aztán viszont Rantanen egy kis varázslat után majdnem kiosztotta negyedik pénteki gólpasszát is. A fordulásból Papp Kristóf tudta tesztelni Olkinuorát, hosszú idő után írhattunk fel újra magyar kapura lövést. Belül voltunk az utolsó hat percen, amikor megúsztunk egy nagy kapuvasat, 54:42-nél viszont a finn negyedik sor is feliratkozott a jegyzőkönyvbe. A blokkról Merela elé pattant le, egyből tüzelt, be akart menni, 6-1. Beléptünk a záró három minutumba, amikor Kiss Roland csinált egy látványos kiállítást, Armia szólója más dimenzióból érkezett, szemet gyönyörködtető módon lőtte meg a végeredményt jelentő hetedik finn gólt.

A magyar válogatott két harmadon át nagyszerű teljesítményt nyújtott az olimpiai és vb-címvédő otthonában majd’ 12 ezer szurkolója előtt, egészen más így kikapni 7-1-re, mint amilyen az egy nappal korábbi volt. Nota bene: egy győzelem mellett eddig valamennyi vb-ellenfelünknek betaláltunk; olyan csapatokról beszélünk, mint Dánia, az Egyesült Államok, Svédország, vagy Finnország – ezt azért igen jó leírni.