Kanada nyerte a Hlinka-Gretzky Kupát

A juharleveles válogatott a 23. tornagyőzelmét aratta. A bronzérem Finnországnak jutott.

Az Alberta állambeli Red Deerben zajló Hlinka-Gretzky Kupa utolsó játéknapján először Finnország és Csehország lépett jégre, ahol a tét a harmadik hely volt. A bronzérmet az észak-európai válogatott szerezte meg, miután szoros meccsen 3-1-re győzött a 21 védést bemutató és ezzel a meccs legjobbjának választott Eemil Vinni vezérletével. A meccsen a finnek szereztek vezetést az első harmad végén annak az Aron Kiviharjunak a találatával, aki a 6 pontjával csapata legeredményesebb játékosának bizonyult a tornán. A finnek azonban nem tudták megtartani az előnyüket, Csehország még a játékrész vége előtt egyenlített Eduard Sale révén. A Brno csatárának ez volt a negyedik találta és ezzel a csehek házi pont- és gólkirálya lett a kupán. A folytatásban a két kapus, a már említett Vinni és Michael Hrabal külön meccsét hozta az összecsapás. Mindkét hálóőr fantasztikusan védett az utolsó negyven percben, ketten együtt csak egy gólt kaptak. Ezt a találatot Arttu Alasiurua szerezte a második harmad közepén. A végeredményt Jesse Kiiskinen állította be szűk egy perccel a befejezés előtt egy üres kapuba lőtt góllal. A finn válogatott 10 év után szerzett ismét érmet a Hlinka-Gretzky Kupán. Ez a bravúr legutóbb 2012-ben sikerült nekik, amikor Kanada mögött a második helyen végeztek Pöstyénben.

finland hlinka-gretzky cup 2022

A fináléban Kanada és Svédország csapott össze és a tengerentúli válogatott akárcsak a csoportmeccsen, most is háromgólos győzelmet aratott. A különbség mindössze annyi volt, hogy néhány napja a juharleveles gárda 3-0-ra győzött, most pedig 4-1-re. A döntőben gyors gólváltással kezdődött a meccs, Tanner Howe találatára Hugo Pettersson válaszolt. A kanadaiak Ethan Gauthier góljával szerezték meg ismét a vezetést az első játékrész végén, majd a második elején Calum Ritchie révén megduplázták az előnyüket. Érdemes megállni egy pillanatra a két játékosnál, akik nemcsak a döntőben, hanem az egész tornán kimagaslóan játszottak: Gauthier 6 találattal gólkirály lett, míg Ritchie 10 pontjával a kanadai táblázat élén végzett. 3-1 után a svédek próbáltak zárkózni, de hiába harcoltak ki mezőnyfölényt, a remekül mozgó Scott Ratzlaff ketrecét már nem tudták bevenni. Az egyre jobban kitámadó és ezáltal kinyíló svédeknek végül Brayden Yager adta meg a kegyelemdöfést négy perccel a befejezés előtt, beállítva a 4-1-es végeredményt.

Kanada 2018 után tudott ismét győzni a Hlinka-Gretzky Kupán és összességében a 23. tornagyőzelmét szerezte.