Kanadai?orosz és amerikai?finn elődöntők jönnek

A finnek 0-2-ről nyertek 25 másodperccel a vége előtt a svédek elleni junior-vb-negyeddöntőben, az oroszok megszenvedtek a németekkel.

A németek azzal vágtak neki az oroszok elleni negyeddöntőnek az edmontoni A csoportos U20-as világbajnokságon, hogy teher nélkül játszhatnak. Egyrészt az oroszok minden ilyen felállásban abszolút favoritnak számítanak, másrészt Németország már így is kivívta a tiszteletet. A koronavírus miatt az első három meccsükön csak 14 mezőnyjátékossal álltak fel, és azóta sem játszottak teljes kerettel, ennek ellenére az elmúlt 25 év legjobb helyezését érték el. Ahhoz, hogy az oroszokat is meg tudják lepni, elsősorban páratlan emberelőnyös játékukat kellett megtartani. A csoportkörben 21 lehetőségből nem kevesebb, mint 8 gólt ütöttek, ami 38%-os hatékonyság. A terv nem sikerült, sőt az első orosz hátrányból született az első orosz gól is. Ezt leszámítva jól kezdtek a németek, bár természetesen az oroszok játszottak mezőnyfölényben, de a lövések számát tekintve sem tűnt ez menedzselhetetlennek, a veszélyes helyzetekben pedig nem volt különbség. Ekkor jött a 10. percben az első német emberelőny, az oroszok készülhettek is rá, hogy a meccs folyamán első alkalommal tartózkodik majd minden német mezőnyjátékos a harmadukban, mert az első korongbedobás után Vaszilij Ponomarjov egyből az ellenfél kék vonalánál termett, Szemjon Csisztyakov meg is találta őt, így hat másodperccel a hátrány megkezdése után szólóból lőttek gólt. Az oroszok később sem tudtak döntő fölényt kiharcolni, a németek minden dicséretet megérdemlően küzdöttek, okosan akasztották meg ellenfelük kombinatív játékát. Gólt azonban nem, csak kapuvasat tudtak lőni, miközben a túloldalon Danyil Baskirov a 29. percben megduplázta az előnyt. A kétgólos vezetés nem életbiztosítás, a németek 18 éves tehetsége, Florian Elias pedig megadta csapatának az esélyt azzal, hogy a harmadik 20 perc legelején visszaszerzett egy korongot a támadóharmadban, egy pillanatra tiszta lövőhelyzetbe került, és középtávolról nem is hibázott. Felpörögtek az események, mindkét oldalon adódtak helyzetek, a németek egy alkalommal a szinte üres kapu mellett ütötték el a korongot, az eredmény azonban már nem változott, Oroszország nyert 2-1-re.

Az első harmad Lucas Raymondról szólt a svédek és a finnek mérkőzésén. A Detroit által a 2020-as draft negyedik helyén választott játékos megszerezte vezetést csapatának, majd kiharcolt egy kiállítást, és az emberelőny során gólpasszt adott csapattársának, Elmer Söderblomnak. A meccs elképesztő csatát hozott, a feszültség tapintható volt, ezzel együtt egyik csapat sem tudott tartósan dominálni. A 15. percben a svéd letámadás eredményezett korongszerzést a támadóharmadban, Raymondhoz került a korong a bal szélen, aki bemutatta a passzt a túloldalon érkező Albert Johanssonnak, majd elképesztő mozdulatsor végén olyan erővel vágta a korongot a hálóba, hogy a finn kapusnak reagálni sem volt ideje. 50 másodperccel később Raymondot újra a finn kapu környékén találtuk, ahol a védők csak szabálytalan eszközökkel tudták megszabadítani a játékszertől. Az előnyben ezúttal a jobb oldalon került hozzá a korong, leheletfinom passzal hozta helyzetbe a kapu elé érkező Söderblomot, aki ? a vb-n már nem először ? fantasztikus mozdulattal tette át a lába között a korongot, majd azonnal be is varrta azt. A második harmad viszont gyors finn gólokkal indult, előbb Eemil Viro szaladt el a szélen, csodálatos fonákpasszal tette át a pakkot a túloldalon érkező Henri Nikkanennek, aki nem hibázta el a ziccert. Két perccel később a hátvéd Ville Heinola kormányozta át magát és a pakkot négy svéd játékoson keresztül, gyors passzok után Aku Raty lőtt gólt, ám a svédek visszanézették az esetet, és miután Heinola kék vonalas cselezései közben az egyik csapattárs becsúszott a harmadba, érvénytelenítették a találatot, maradt a 2-1-es svéd előny. A finnek így is visszajöttek a meccsbe, átvették a kezdeményezést, de újabb gólt ebben a játékrészben még nem tudtak lőni. Fantasztikus 40 perc után jöhetett az utolsó 20, és az sem okozott csalódást. Maradt a finn fölény, ami sokáig meddőnek bizonyult. Aztán a harmad felénél előnybe kerültek a finnek, a két legtöbbet dolgozó játékos, Heinola és a csapatkapitány Anton Lundell összjátéka után utóbbi volt eredményes (2-2). A svédek igyekeztek magasabb fokozatba kapcsolni, ami sikerült is nekik, ennek ellenére továbbra is a finnek tűntek veszélyesebbnek. Ennek 25 másodperccel a vége előtt lett meg az eredménye, a gyengélkedő svéd védelem mellett Roni Hirvonen zavartalanul passzolhatta be a tehetetlen Alnefelt alatt a korongot a kapuba. Erre a svédeknek már nem lehetett válaszuk, 3-2-re nyert az összességében többet és okosabban dolgozó finn válogatott.

Csehország az első harmad közepén két viszonylag könnyű gólt engedélyezett Kanadának, és ez az idei vb-jébe került. A 9. percben Dylan Cozens lépett ki Connor McMichael passzából, és szerezte meg a vezetést, három perccel később a csapatkapitány, Bowen Byram lőtte el Malik kapus hóna alatt a korongot. Ezt követően hatalmas csata vette kezdetét a mezőnyben, mindkét csapat kiválóan védekezett, Kanada a tornán először maradt alul a kapura lövések számában, amelyet a csehek nyertek 29-25-re. De mindez nem számított, hiszen a csehek képtelenek voltak a kapuba találni. Ez általános gyengeségük volt az idén, öt meccsen 10 gólt lőttek ugyan, de ebből hetet az osztrákoknak, a svédek ellen 1, Oroszország ellen 2 jutott nekik, az USA ellen egy sem. Mivel ez Kanada ellen sem ment nekik, már 5 perccel a vége előtt arra kényszerültek, hogy lehozzák a kapusukat. Ebből az első találatnál passzt jegyző McMichael ért el újabb gólt, kialakítva a 3-0-s végeredményt.

A szlovákok számára adott volt a recept az USA elleni sikerhez, hiszen a csoportkörben 56 percig egy gólon tartották Kanadát, és a végén csak egy üres kapura elért találattal kaptak ki 3-1-re. Ez az eredmény a feszes és strukturált védelmen, valamint a fegyelmezett játékon alapult. Az amerikaiak ellen ebből nem minden sikerült, a meccs mégis szorosabb volt, mint amit az eredmény sugall. Az USA összesen 43 alkalommal találta el a kaput, ami szlovák szempontból nem jó szám, közel kétszer annyi, mint amennyit Kanadának engedélyeztek. Másrészt Kanada ellen négy percet töltöttek emberhátrányban, az USA ellen ez a szám felszaladt 10-re. Az amerikaiak már az első előnyükből betaláltak a 11. percben Arthur Kaliyev révén, majd a meccs hőse, a két gólt is szerző John Farinacci volt eredményes egyenlő létszám mellett. A második harmad végén kettős hátrányba került Szlovákia, ez sem maradt büntetlenül (0-3). Innen még volt visszaút, északi szomszédunk a harmad vége előtt szépíteni tudott, majd a harmadik játékrész közepén egyetlen gólra zárkózott, teljesen nyílttá téve a meccset. Az 56. percben azonban érkezett a már említett Farinacci, aki kettőre növelte a különbséget, majd egy üres kapus találattal alakult ki az 5-2-es végeredmény.

Az már korábban eldőlt, hogy Svájc a 9., Ausztria a 10. helyen végzett a tornán. A negyeddöntők után az is világossá vált, hogy a svédek az 5., a németek a 6., a csehek a 7., a szlovákok a 8. helyet csípték el. A junior-világbajnokságok egyik nagy kérdése, hogy a kisebb és a nagyobb hokinemzetek közötti különbség csökkent-e, vagy éppen nőtt. Nos, idén nem igazán tudták a nagyok dolgát megnehezíteni a kicsik, egyedül a német válogatott került közelebb az elithez, de őket a vírus megakadályozta abban, hogy ezt ténylegesen be is bizonyítsák. A hatodik helyük így is történetük legjobb helyezése.

Most viszont már jön a lényeg, a világbajnokság az elődöntőkkel folytatódik egy pihenőnap után, előbb Kanada mérkőzik Oroszországgal ? ők tavaly csak a fináléban találkoztak ?, majd a két évvel ezelőtt világbajnok finnek próbálhatják meg elkapni az USA-t.