Oroszország legyőzte az USA-t

A junior-vb nyitónapján a szlovákok legyőzték Svájcot, a finnek diadalmaskodtak a németek felett.

A nap rangadóján Oroszország mérkőzött az USA-val. A kapukban két első körben draftolt játékos állt Jaroszlav Aszkarov (11.) és Spencer Knight (13.) személyében. Az első harmad egy-egy gólt hozott, döntőnek a második játékrész bizonyult, amikor az oroszok háromszor is mattolták az amerikai védelmet, a harmadik találat óriási kapushibából született, Knight helyett így Dustin Wolf állt a vasak közé. Az amerikaiak sokáig nem tudtak közelebb férkőzni ellenfelükhöz, az 50. percben faragtak hátrányukból, majd két és fél perccel a vége előtt egy emberelőnyt is gólra váltottak (4-3). Az egyenlítés reményében lehozták a kapusukat, ám ebből az oroszok értek el találatot, kialakítva az 5-3-as végeredményt. Az oroszok legendás szövetségi kapitánya, Igor Larionov így értékelt: ?Amikor Kanada vagy az USA elleni meccsek kerülnek szóba, mindig a korongbirtoklás fontosságáról beszélünk. Addig tudsz dominálni egy ilyen mérkőzést, amíg távol tudod tartani az ellenfelet a pakktól. Próbáltunk nem adni időt és teret, letámadni, agresszívabbnak és eltökéltebbnek lenni náluk.? Az összefoglaló itt tekinthető meg:

.

A nap első meccsén Szlovákia játszott Svájccal. A helvétek az első harmadban sokat szabálytalankodtak, háromszor is emberhátrányba kerültek, ennek ellenére a szlovákok csak a kapura lövéseket tudták megnyerni 12-5 arányban, gól a lehetőségekből nem született. A második játékrészben kiegyenlítettebb lett a játék, találatot azonban ebben a periódusban sem láthattunk. A gólcsendet Roman Faith törte meg az 55. percben, és bár Svájc a hátralévő időben kétszer is emberelőnybe került, továbbá kapusát is lehozta, egyenlíteni mégsem tudott, 1-0-ra nyert Szlovákia. Ebben kiemelten fontos szerep jutott Simon Latkoczy kapusnak, aki életében először védett világbajnokságon, ennek ellenére mind a 28 lövést hárította, három perccel a vége előtt pedig biztos góltól mentette meg csapatát.

A nap legsimább mérkőzésén Finnország verte Németországot. Így a hokinagyhatalom finnek ellen mindössze 13 mezőnyjátékossal tudott kiállni a koronavírus-problémákkal küzdő ellenfél. Az északiak hamar el is mentek két góllal az első harmadban, majd a középső periódus elején már 3-0-ra is vezettek, ám a németek ekkor megrázták magukat, és két gyors góllal újra szorossá tették a meccset (3-2). Ekkor a finnek kaptak észbe, rendezték a soraikat, és három percen belül szerzett két góllal eldöntöttek mindent. Az utolsó játékrészben még egy gólt lőttek a németek, ám ez már nem osztott, nem szorzott, 5-3 lett a vége. A vereség ellenére a német válogatott minden dicséretet megérdemel, vagy ahogy az idei draft 5. helyén elkelt csapatkapitány, Tim Stützle fogalmazott: ?Természetesen nagyon kemény helyzetben vagyunk, de ezen nem tudunk változtani. A pozitív dolgokra kell figyelnünk, és azt hiszem, hogy hatalmas meccset játszottunk. Igazán büszke vagyok a srácokra.? További pozitívum lehet a németek számára, hogy a statisztikák szerint legutóbb 2010. december 29-én lőttek U20-as vb-n gólt a finneknek Tobias Rieder révén, most pedig hármat is sikerült.

Ezzel együtt a németek helyzete még keményebb lesz, hiszen a világbajnokság második napján a házigazda Kanada vár rájuk, így már a kiütéses vereség elkerülése is hatalmas bravúr lenne. A másik két találkozón Svédország meccsel Csehországgal, valamint az osztrákok is bemutatkoznak, akiknek az amerikaiakat kellene megállítaniuk.