Ki használja ki a másik gyengéit az ötödik meccsen?

A Bruins védelme meggyengült, a Blues emberelőnyös játéka katasztrofális. 2-2-nél jön a Stanley Kupa-döntő ötödik mérkőzése.

Nehéz helyzetből állt fel a St. Louis a finálé negyedik találkozóján. A Boston 7-2-re nyerte a harmadikat, így egy újabb vereséggel a kiesés szélére került volna a Blues. Ennél is aggasztóbb lehetett Craig Berube-ék számára, hogy úgy tűnt: a Bruins megtalálta letámadásuk ellenszerét, sok mozgásos, rövid passzos játékokkal hozták ki a korongot a harmadukból, még mielőtt becsapdázhatták volna őket. A negyedik összecsapásra azonban összekapta magát a Blues, és ismét rá tudta erőltetni a hokiját az ellenfélre. Ryan O?Reilly már a 43. másodpercben betalált, de ami legalább ennyire fontos: az első hat percben nem kevesebb, mint 11 ütközést fejeztek be. Később sem vettek vissza a lendületből, noha emberelőnyből is gólt kaptak, ami demoralizáló lehetett. Játékbeli fölényükről mindent elmond, hogy a középső harmadban volt olyan periódus, amikor a korong két és fél percet töltött a Boston védekező harmadában megszakítás nélkül.

Persze a Bruinst így sem volt egyszerű legyőzni, 40 perc után 2-2-re álltak ? az eddigi négy meccsből már harmadszor ?, ami jelzi, hogy mennyire kiegyenlített a sorozat. De az erőfeszítésknek meglett az eredménye, O?Reilly ismét villant, és egy levegőből ütött elképesztő góllal harmadszor is megszerezte a vezetést csapatának, majd végül egy üres kapus találattal lezárták a történetet. Több kiemelkedő teljesítményt is láthattunk. O?Reillyról már volt szó, de nem szabad elfeledkezni Alexander Pietrangelóról sem, aki elöl-hátul nagyon hatékony volt. Elképesztő tűzerejű kék vonalas lövése kétszer is kipattant Raskról, amiből O?Reilly mellett a kaput szintén agresszíven támadó Taraszenko is gólt szerzett. Az orosz játékost a szezon egy pontján el akarták adni ? ehhez képest 11 találatnál tart a rájátszásban.

A negyedik sor is kiváló munkát végzett, hibátlanul dolgoztak az NHL legveszélyesebb triója, a Bergeron, Marchand, Pastrnak alkotta hármas ellen. Kulcsfontosságú, hogy a Blues fegyelmezett tudott maradni. Mindössze két kiállítást szedtek össze, és mindkettőt kivédekezték. Maradt azonban tartalék bőven a csapat játékában, hiszen az emberelőnye továbbra is passzív és kiszámítható, nem csoda, hogy 13 alkalomból mindössze 1 gólt lőttek eddig a széria során. Ha hozzávesszük, hogy a rájátszásban összesen négyszer kaptak gólt emberelőnyben, akkor válik igazán tragikussá a helyzet. Bár a liga történetében még nem volt arra példa, hogy egy csapat a rájátszásban négy meccset is úgy nyerjen meg, hogy előnyből gólt kap közben ? a St. Louis ezt most megtette ?, nyilvánvaló, hogy nem ez a siker titka.

A Boston előnye továbbra is egyértelmű a kapusposzton. Előzetesen kevesen számítottak rá, hogy a Bluesnak lehet esélye akkor is, ha Binnington nem hozza a legjobb formáját, márpedig tulajdonképpen úgy 2-2 a párharc állása, hogy Rask mind a négy alkalommal meggyőzőbb volt. Binnington javára kell ugyanakkor írni, hogy visszajött a mélypontról. Azok után, hogy harmadjára a 32 perc alatt kapott 5 gól után le kellett cserélni, negyedik nekifutásra 23 lövésből 21-et fogott. A Blues elképesztően határozott védekezéssel igyekszik kompenzálni a kapusok közötti különbséget, és ezt eddig sikerrel teszi.

Ha a negyedik találkozóról azt írtuk, hogy kritikus fontosságú, akkor innentől ez mindegyikre hatványozott mértékben igaz. Eddig a Bostoné volt a kezdeményező szerep, két alkalommal szerezték meg a vezetést a szériában, de csütörtökről péntekre virradóra minden korábbinál fontosabb lenne, hogy harmadszor is győzzenek. Innentől a párharc két nyert csatára megy, aki legközelebb győz, az egy sikerre kerül a Stanley Kupától.

A tétek tehát nőnek, miközben a Bostonnak komoly sérülésekkel kell számolnia. A védelemből Matt Grzelcyk után nem kisebb ember, mint a csapatkapitány Zdeno Chara esett ki, aki olyan szerencsétlenül blokkolt egy lövést, hogy a korong irtóztató sebességgel az arcába csapódott. Az ápolást követően visszatért ugyan a padra a harmadik harmadban, ám csak erkölcsi támaszt tudott nyújtani, jégre nem lépett. Azóta kiderült, hogy eltört az állkapcsa, amelyet műteni kell, játéka erősen kérdéses. Ismerjük azonban a jégkorongosok strapabírását, így nem lenne meglepő, ha mégis látnánk őt az ötödik mérkőzésen.

Az eset, mint arról már írtunk, nem példa nélküli. Derek Stepan 2014-ben a Rangers játékosaként szenvedett hasonló balesetet, de csak egy meccset hagyott ki. A játékos elmondta: nemcsak a fájdalom okoz gondot, hanem olyan hétköznapi dolgok is problémát jelentenek, mint az evés, és a speciális védősisakban sokkal nehezebb lélegezni is. Nem csoda, hogy miközben csak egy találkozóról hiányzott, a rájátszás végére 9 kilót fogyott.

Grzelcyk még a második meccsen szenvedett agyrázkódást, és ha mindketten kiesnének, az roppant nehéz helyzetbe hozná a Bruinst. A szerda délelőtti edzést Chara természetesen kihagyta, Grzelcyk azonban ott volt, bár megkülönböztető jelzéssel ellátott mezben játszott, amely arra figyelmeztette a csapattársakat, hogy nem szabad ütközni ellene. Az edzésen új arcként Urho Vakaanainen tűnt fel. A 20 éves finn 185 centi magas és 85 kiló. A 2017-es draft első körének 18. helyén kelt el, ifjúsági és junior-világbajnokságról is van aranyérme, a szezont az AHL-es Providence Bruinsban töltötte, 30 meccsen 14 pontot szerzett. Az NHL-ben eddig mindössze kétszer játszott, felnőtt tapasztalatait többnyire a finn első osztályban szerezte, ahol 104-szer lépett pályára. Komoly teszt előtt áll tehát a Bruins védelmének mélysége, hiszen a letámadásban jeleskedő Blues hatalmas nyomás alá képes helyezni ellenfelét, sem helyük, sem idejük nem lesz az átalakított hátvédpároknak ahhoz, hogy összeszokjanak.

De a Blues számára sem lesz egyszerű a találkozó, hiszen eddig mindig futottak az eredmény után. Most az a kérdés, mennyire bírják tartósan a nyomást, és hogy mennyit tudnak profitálni a hétfői győzelemből. O?Reilly a siker után arról beszélt, hogy a harmadik, nagy arányú vereséget hozó meccs kisiklása az érzelmi túlfűtöttségnek volt köszönhető, a görcsös akarás kontraproduktívnak bizonyult, de utána sikerült ezen túllépni, kizárva a zavaró tényezőket. Ez kulcsfontosságú lesz a TD Gardenben is. Ezzel együtt ha az emberelőnyös játék hatékonyságán nem tudnak javítani a St. Louis-iak, akkor roppant nehéz lesz megszerezniük a győzelmet.

VÁL 16:00 HUNNOR 3-2VÉGE
VB18 16:30 JPNHUN 3-6VÉGE
VÁL 19:30 ITAHUN INFO