Oroszország?Finnország 0-1

Hatalmasat dolgozva teljesen megérdemelten jutott vb-döntőbe Finnország, amely nullán tudta tartani a félelmetes orosz támadókat.

Meglepetésre a finnek kezdték agilisabban a meccset, az első lövés az övék volt, utána is náluk maradt a dominancia. Ebben az is segítségükre volt, hogy akkor kerültek fórba, amikor már eleve négy-négy elleni játék zajlott a jégen. Hogy nem szereztek vezetést a harmad első felében, az leginkább Vasziljevszkij védéseinek és az oroszok szerencséjének volt köszönhető. Egy alkalommal a tampai kapus vállal-felkarral védett, senki sem tudta, hol a korong,  az orra elé hullott vissza, nehezen sikerült tisztázni. Az oroszok első igazán ígéretes támadására a 10. percig kellett várni, utána ők is meg-megpörgették a hokit, Ovecskin csinált magának szép helyzetet, Guszev pedig Kucserovnak, és Malkinék is tudtak zavart kelteni. A legközelebb Kuznyecov került a gólhoz, vasat lőtt ? az ő sora eleve nagyon élt Ovecskinnel és Kaprizovval ?, ám máris finn akció következett, ez hatalmas kavarodásba torkollott, a végén Kakko közelről kis híján bekotorta a pakkot, de az csak a gólvonalig jutott, nem sikerült átpréselniük rajta a kékeknek. Az utolsó perceket megnyomták az oroszok, hiába, maradt a 0-0.

Nem változott az eredmény a második felvonásban sem, annak ellenére, hogy ismét lendületes akciók sorát vezette mind a két csapat. Az első fele megint a finneké volt, úgy is, hogy Kuznyecov ütőjét egy alkalommal az utolsó pillanatban szedték fel. Az innen induló kontra végén  brutális kapuvasat lőtt Ojamaki. Ezt követően újfent az orosz kapus jelentős védéseire volt szükség, hogy tartsa a döntetlent. A fele után ha hajtottak oroszok, egyre többször sikerült eljutniuk Lankinen kapujáig, háríthatatlan ziccerig azonban továbbra sem. A leglátványosabb lehetőségük szépen kipasszolt akció végén egy igen vagány Kaprizov-bomba volt éles szögből. Ezzel együtt a finn kontrák is hoztak izgalmakat. Eddig még nem volt gól nélküli negyven perc az oroszok meccsein ezen a vb-n, hatvan pláne nem, így kíváncsian várhattuk, ki lesz képes fogást találni a másik játéktervén az utolsó menetben.

A harmadik felvonásban intenzív ide-oda jégkorong alakult ki, hol itt, hol ott volt a momentum. A közepe táján a finnek irányítottak, néhány csere az övék volt, ebből össze is jött a vezető góljuk, Jokiharju lövése kijött, Zajcev nem bírt felszabadítani, Anttila beütötte, alig ment át Vasziljevszkijen. Innentől természetesen mindent egy lapra feltéve támadtak az oroszok, de Kevin Lankinenen és a végtelenül fegyelmezett finn védelmen ezen a napon nem juthattak át. Ilja Vorobjov az utolsó két percre hat legjobb csatárát küldte be kapus nélkül, a helyzetek megvoltak, a gól nem jött, Finnország 1-0-ra megnyerte az első elődöntőt.

2011-ben Pozsonyban ugyancsak finn?orosz elődöntőt rendeztek, és akkor is az északiak nyertek ? majd a döntőt is behúzták. Most ezt az elképesztő sikert gyakorlatilag NHL-esek nélkül érték el, miközben a túloldalon a világ legjobb ligájának legnagyobb sztárjai jégkorongoztak. A mesébe illő történet valósággá vált.