Csehország képes lehet meglepni Kanadát

A szinte hazai pályán játszó csehek az utóbbi évek legerősebb keretével felállva bárkire veszélyesek lehetnek.

Mindkét csapat kemény küzdelem árán jutott be a döntőbe. A csehek azokat a németeket verték, akik az elmúlt négy évben háromszor kerültek a legjobb nyolc közé, csak tavaly, az olimpiai ezüstérem után nem sikerült fejben felkészülniük három hónap alatt a második világversenyre, így a 11. helyen végeztek. Ezzel együtt a fejlődésük egyértelmű, stabilan fel tudtak zárkózni a legjobbakhoz. Ezzel tökéletesen tisztában voltak a cseh válogatottnál is, ennek megfelelően egészen más játékstílussal rukkoltak elő, mint amit a svájciak ellen, a csoportkör utolsó ? szintén nem kis téttel bíró ? mérkőzésén láthattunk tőlük. A legnagyobb változás a fegyelmezettségben és a türelemben volt felfedezhető. Nagyon bekezdtek az elején, de amikor az első rohamokból nem sikerült bevenniük Grubauer kapuját, akkor vártak türelmesen a kínálkozó alkalmakra, amiket kíméletlenül ki is használtak: három apró német hiba a pálya közepén és a támadóharmadban, három kontra, három gól Kovar, Voracek és Kubalík révén. A harmadik meg is rogyasztotta a németeket, akik csak addig bírták fejben azt a koncentrált hokit mutatni, ami szorossá tette a találkozót. A cseh türelem ráadásul fegyelmezettséggel is párosult, nyoma sem volt a felesleges durvaságoknak, keményen, de sportszerűen játszottak. A csoportkörben átlagosan 13 percnyi büntetést szedtek össze mérkőzésenként, ezt kevesebb mint felére szorították le csütörtökre: összesen három kiállítást kaptak, ezek közül egyet a meccs utolsó öt percében, amikor már mindegy volt.

A fegyelmezettség és a türelem fontos erény lesz a Kanada elleni elődöntőn is, hiszen a juharlevelesek félelmetes arányban értékesítik a fórokat: húsz alkalommal kerültek létszámfölénybe a tornán, ebből tíz gólt szereztek, ami 50%-os mutató. A másik három még versenyben lévő csapat közül az oroszok a második legjobbak 33%-kal, a finnek a harmadikak 25-tel, a csehek a negyedikek nem egészen 21-gyel.

Kanada nem akármilyen meccsen került a négy közé, Kassa méltó helyszínként búcsúzott a világbajnokságtól, hiszen a finn?svéd és a Kanada?Svájc mérkőzés is idegtépően alakult. Utóbbi a tizedmásodpercek találkozója volt, újfent bizonyságát adva annak, hogy a jégkorong a legjobb sport a világon. Az esélytelenebbnek tartott Svájc megszerezte a vezetést, amit Kanada nagy nehézségek árán kiegyenlített a 26. percben, ám 3 másodperccel a második szünet előtt Hischier visszavette azt. Jöhetett az elképesztő nyomást hozó harmadik harmad, amelyben úgy tűnt, meddő marad a kanadaiak minden igyekezete, mígnem az utolsó másodpercben Damon Severson tüzelt távolról, a becsorgó korong 4 tizedmásodperccel a rendes játékidő vége előtt vonszorgott át a vonalon. Ezen a vb-n Kanada specialitása az utolsó másodpercekben született gól, Szlovákiát is így győzték le. Akkor az a Mark Stone lőtte a mindent eldöntő találatot, aki Svájc ellen a hosszabbításban is továbbjuttatta csapatát.

Rá külön is érdemes figyelni. A Vegas Golden Knights 193 centis csatára az ügyeletes gólvágó, Anthony Mantha hiányában szinte egymaga nyerte meg a meccset: az első és a harmadik gólt ő szerezte, Severson kritikus találatánál pedig gólpasszt adott. A győzelem azt is jelenti, hogy a csehek elleni elődöntőben egymeccses eltiltása leteltével már játszhat a 7 meccsen ugyanannyi gólt és 5 asszisztot szerzett Mantha is, ezzel a kanadai az egyetlen csapat, amelynek két hétgólos játékosa is van, Mantha és Stone. Ennél több gólt még senki nem szerzett ezen a tornán. A cseheknél Michael Frolík a legjobb szintén hét találattal, viszont nem kevesebb, mint 5 játékosuk szerzett 10 pontnál többet: a csapatkapitány Jakub Voracek 16-nál, Frolík 14-nél tart, a Pittsburghben játszó 24 éves Dominik Simonnak 11 van, míg Dominik Kubalíknak és a detroiti hátvédnek, Filip Hroneknek 11-11. Érdekesség, hogy Milos Riha vezetőedző a németek ellen nem nevezte a mérkőzésre Jakub Vranát, a helyére Filip Chytil került a második sorba, Dmitrij Jaskin és Radek Faksa mellé. A vezetőedző elmondása szerint erre azért volt szükség, mert a jobb fizikai adottságokkal rendelkező Chytil jobban illett a németek elleni taktikához. Mindazonáltal ez több szempontból is bátor húzásnak tekinthető: egyrészt Chytil még nincs 20 éves, másrészt a 7 csoportmeccs közül csak négyszer játszott, harmadszor Vrana mégiscsak Stanley Kupát nyert tavaly a Washingtonnal.

Érdemes lesz figyelni, hogy a Kanada elleni elődöntőre kit húznak elő a kalapból a csehek. Akik utoljára négy évvel ezelőt, a prágai vb-n kerültek a legjobb négy közé, azóta egy ötödik és két hetedik hely jutott nekik. A juharlevelesek 2015-ben és 2016-ban világbajnokok voltak, az utóbbi két esztendőben egy döntőt és egy bronzmeccset veszítettek el, előbbit a svédek, utóbbit az amerikaiak ellen. Szombat este negyed nyolctól kiderül, melyikük játszhat a szebben csillogó éremért.