Lesz olyan, aki megállítja az oroszokat ezen a vb-n?

Ez a szlovákiai torna talán legnagyobb kérdése. A negyeddöntőben az USA próbálkozhat, a másik pozsonyi meccsen a csehek és a németek találkoznak.

Oroszország?Egyesült Államok, Pozsony, május 23., 16:15

Az amerikai válogatott vezetőedzője, Jeff Blashill még a Kanada elleni utolsó csoportmeccs előtt nyilatkozta: miközben a juharlevelesek masszív csapat benyomását keltik, ők még nem igazán tudtak úgy játszani a vb-n, ahogy valójában képesek. Ez nyilvánvalóan nem változott meg a 3-0-s vereséggel zárult keddi mérkőzésen sem, a különbség innentől annyi, hogy az egyenes kieséses körben nincs hibázási lehetőség: ?A játék nem úgy alakult, ahogyan azt elterveztük. Úgy állsz neki a tornának, hogy csak valahogy jussunk el a negyeddöntőig. Ezt megtettük, most már csak három meccset kell megnyernünk. Mögöttünk kell hagynunk az eddigieket, tovább kell lépnünk? ? mondta a vezetőedző.

Nagy kérdés, hogy ez sikerül-e, hiszen a vb-t 4-1-es vereséggel kezdtek a kassai csoportban az 5. helyen végzett házigazdával szemben, az idén elvben gyengébb kerettel érkező finneket viszont hosszabbításban legyőzték 3-2-re. Kanadától a végén 3-0-ra kikaptak, közben a németeket is csak nagynehezen múlták felül 3-1-re. A gyengébb ellenfelekkel lejátszott mérkőzésekből nehéz kiindulni, de a nagycsapatok közül ők lőtték a legkevesebb gólt, és ők kapták a legtöbbet. Holott ránézésre ebben a keretben jóval több van, nagy kérdés, hogy az idő előrehaladtával, illetve a tét növekedésével sikerül-e megtalálni azt a bizonyos pluszt. Johnny Gaudreau 5 meccsen 1 gólt szerzett, asszisztja nem volt, a generációs tehetségnek tartott Jack Hughes nem találja a helyét a felnőttek közt, 6 meccsen 1 assziszt jött össze neki, Kanada ellen már nem is nevezték. Ezzel együtt az utolsó napon is erősödtek, 18 órás utazás után befutott a columbusi Zach Werenski, aki a védelem vezére lehet.

Ha meg is találják a játékukat, és minden korábbinál ellenállhatatlanabbul mennek csütörtökön, könnyen lehet, hogy az is kevés lesz. Az eddigi gyengébb teljesítmény ugyanis rosszabb sorsolást eredményezett számukra, ami azt jelenti, hogy az az orosz válogatott vár rájuk, amely a torna toronymagas esélyesének számított a kezdettől fogva. Ez jó párszor így volt a korábbi években is, a különbség annyi, hogy most a nem mindennapi elvárásoknak megfelelően játszanak, nem csak az eredményeket, hanem a mutatott hokit tekintve is.

A vb előtt is azt kérdeztük, ki lesz képes megállítani ezt az orosz csapatot, és eddig nem akadt meggyőző jelentkező a feladatra. A 16-os mezőnyből egyedüliként maximális teljesítménnyel zárták a csoportkört, 7 meccsen 21 ponttal, a mögöttük második helyen végző cseheket lenullázták, a svédeknek egy harmad alatt gurítottak hatot, a szintén továbbjutó Svájc sem tudott gólt lőni nekik. Ebből is látszik: ennek a válogatottnak a támadójáték mellett a védekezés is az erényei közé tartozik. Az eddigi 7 meccsen mindössze 7 gólt kaptak ? abból is 4-et a kiütött svédektől ?, nincs másik csapat, amely megúszta volna 10 alatt, Kanada és Finnország is 11-szer kapitulált. Mindezt úgy, hogy elöl testvériesen megosztoznak a pontokon, az első 30-ban csak 3 orosz található a kanadai táblázaton ? Nyikita Kucserov 6+9-cel a második helyen ?, ami arra utal, hogy kiegyenlített a sorok teljesítménye. Ezzel együtt az USA elleni meccsek mindig presztízscsatát hoznak, hiba lenne lebecsülni az amerikaiakat, ezt nyilván nem is fogják megtenni az oroszok. Érdekesség, hogy náluk a Kovalcsuk, Ovecskin, Malkin hármas mintegy másfél évtizede tűnik fel a válogatottban, mindegyikük többszörös világbajnok, egyes tornáknak külön-külön kulcsemberei voltak, de így együtt még nem nyertek semmit. Az idei világbajnokság az utolsó esély, hogy ezen változtassanak.

Csehország?Németország, Pozsony, május 23., 20:15

A másik pozsonyi mérkőzésen Csehország játszik Németországgal. A csehek jól kezdték a tornát, 5-2-re legyőzték a svédeket, majd az oroszok elleni 3-0-s vereséget leszámítva magabiztosan meneteltek végig, egyedül Svájc tudott komoly zavart kelteni a játékukban, amelyet üres kapura elért találattal tudtak legyőzni. Az a meccs ugyanakkor megmutatta a csapat sebezhetőségét is: a svájciak gyors és kombinatív hokijára nem nagyon volt más válaszuk, mint a fizikai agresszió és a provokálás.

Németország ellen más meccset vívnak majd, egyszerre lesz könnyebb és nehezebb dolguk. Egyrészt könnyebbséget jelent, hogy kisebb lesz rajtuk az offenzív nyomás, másrészt szervezetebb, tudatosabb, strukturáltabb védekezési szisztémára kell felkészülniük. A németek tavaly jelentős veszteséget szenvedtek, amikor a csapatot olimpiai ezüstéremig vezető Marco Sturm az NHL-be, a Los Angeles Kings kispadjára távozott másodedzőnek. Helyére a nemzetközi színtéren addig gyakorlatilag ismeretlen Toni Söderholm érkezett. A 41 éves finn az EHC Münchennél dolgozik fejlesztő edzőként, emellett a Riessersee vezetőedzője volt tavaly a német másodosztályban, idén a harmadik ligában. Ehhez képest fantasztikus munkát végez, aminek az alapja az ellenfelek alapos feltérképezése, a pontos taktika kidolgozása, illetve az, hogy a játékosok ezt be is tartják.

Ennek leglátványosabb példája a csapat szlovákok elleni győzelme volt, amikor a középső harmadot megszállva lelassították a gyorsabb és technikailag képzettebb ellenfelet. Meg is szerezték a vezetést, ám aztán Szlovákia egy másfél perces rövidzárlatot kihasználva fordított. 1-2-es állásnál, 30 perccel a vége előtt még nem volt ok a pánikra, ám amikor 8-10 perccel a rendes játékidő vége előtt is vesztésre álltak, előhúzták a B-tervet, agresszíven letámadták ellenfelüket. Ezzel az utolsó két percben nemcsak egyenlítettek, hanem a győzelmet is megszerezték a tanácstalan házigazdák ellen, akik nem igazán értették, hogy mi történik. Ez volt a negyeddöntőbe jutásuk kulcsa.

Ez a német csapat tehát komoly ellenállásra képes, és megvan az a néhány játékosa is ? elsősorban Leon Draisaitl, Marcus Eisenschmid, Matthias Plachta és Dominik Kahun ?, akik révén bármikor és bárki ellen képesek gólt szerezni. A csehekkel ezzel együtt minden eddiginél nehezebb dolguk lesz, hiszen a lényegében hazai pályán játszó csapatból 13-an hokiznak az NHL-ben és a KHL-ben. Mindent elmond keretük erősségéről, hogy a negyedik sorban az az Ondrej Palat a játékmester, aki az NHL egyik legerősebb csapatában, a Tampa Bay Lightningban is meghatározó játékos, vagy hogy a hatalmas tehetség Filip Chytilt a New York Rangersből több meccsre nem is nevezték. Nem véletlen, hogy a csehek lőtték a második legtöbb gólt a tornán (39-et), a gólkülönbségük pedig +25. Ezzel szemben a németek 18 gólt lőttek és annyit is kaptak ? ebben vastagon benne van a Kanada elleni 1-8 ?, az övék az egyetlen csapat a legjobb nyolc között, amelynek nem pozitív a gólkülönbsége. A papírforma tehát a csehek győzelmét ígéri, de ha a németek továbbra is fegyelmezetten és türelmesen játszanak, lehet esélyük meglepetést szerezni. Hogy képesek erre, azt a 2018-as téli olimpián már bebizonyították.

(A kassai negyeddöntők esélyeivel egy rövidesen megjelenő következő cikkünkben foglalkozunk)

A negyeddöntők párosításai:

2019. május 23., csütörtök, 16:15: Oroszország (B1)?USA (A4) (Pozsony, Sport 1)
2019. május 23., csütörtök, 16:15: Kanada (A1)?Svájc (B4) (Kassa, Sport 2)
2019. május 23., csütörtök, 20:15: Finnország (A2)?Svédország (B3) (Kassa, Sport 2)
2019. május 23., csütörtök, 20:15: Csehország (B2)?Németország (B3) (Pozsony, Sport 2, 22:45)