Magyarország?Svédország 3-4

Kitűnő teljesítményt nyújtott a válogatott az első felkészülési meccsén, a harmadik harmadban három gólt ütve csaknem döntetlenre hozta a meccset.

A magyar válogatott megkezdte hosszú menetelését a kazahsztáni világbajnokságig. Az első feladat rögtön szép kihívást jelentett a nemzeti csapatnak, hiszen a KHL-es és SHL-es játékosokkal teli regnáló világbajnok volt az ellenfél a Tüskecsarnokban. Alig telt el 25 másodperc, Bálizsnak előbb Holm lövését, majd egy megpattanó korongot is hárítania kellett. Két perc múlva Hári szerzett korongot a támadó harmadban, vihette kapura, végül passzolni próbált, de a védők visszaértek. Bátran játszott a magyar válogatott, lehetőségei is voltak, a 6. percben Benk fonák lövését fülelte le Ersson. Egy perc múlva Bodó lépett meg a jobb szélen, középre passzolt a támadást kísérő Sarauerhez, aki már csak kisodródva tudott lőni, a kapus védett. A svédek is belerősítettek, Bálizsnak nagyon kellett figyelnie, sorozatban kapta takarásból a lövéseket. A mieink kitűnően játszottak, sok korongot szereztek, szemre is szép figurákat rajzoltak a jégre, és mindig lövéssel fejezték be az akciókat. Remekül működött a magyar letámadás, időnként némi zavar érződött a svéd védekezésben, és a 16. percben Bertilsson ki is ült két percre, mert kétségbeesetten lőtte ki a korongot a védekező harmadból. Az előnyt nem sikerült kihasználni, amit meg is büntettek a svédek, mert teljes létszámban bő egy perc múlva megszerezték a vezetést. Zaar a kapu mögül passzolt a középen helyezkedő Bristedtnek, aki kapásból lőtt a hosszú sarokba (0-1). Már csak fél perc volt hátra, amikor Miskolczi kerülte meg a kaput, remekül vette észre az érkező Hárit, akinek lövését Ersson vállal szedte ki a rövid felső sarokból.

A második harmad magyar helyzetekkel indult, majd a 22. percben Bartalis a kapuvasat rongálta meg. Rögtön ezután jött az első svéd emberelőny, amelyet nemcsak simán kivédekeztünk, hanem még megugrásaink is voltak. A 24. percben három magyar támadó mehetett a kapusra, de Hári bizonytalan volt, hogy lőjön vagy passzoljon, így odalett a helyzet. A svédek viszont elképesztően hatékonyan gazdálkodtak a lehetőségeikkel, hiszen a 26. percben megduplázták az előnyüket. Bengtsson a palánk mellől hatalmas bombát eresztett meg, Bálizs előtt éppen keresztbe korcsolyázott egy vendég támadó és a védője, így a kapus nem láthatta, ahogy a korong a hosszú felső sarokba vágódik (0-2). Három perccel később jött az újabb svéd találat: Andersson a bedobókörből pókhálózta ki a bal felső sarkot (0-3). Nem sokkal később Nagy Krisztián duplázhatott, de mindkét kísérletét védte Ersson. A mérkőzés felénél Bálizst Vay váltotta a kapuban, akinek hamar be is kellett mutatkoznia. Átvette a meccs irányítását a sárga-kék gárda, a játék súlypontja átkerült a magyar térfélre. Futószalagon érkeztek a svéd helyzetek, de Vay állta a sarat. Hosszú idő után a 37. percben Bodó lövése ragadtatta tapsra a magyar szurkolókat.

A harmadik játékrészben is bátran kezdett a magyar válogatott, de az északiak gyorsan visszavették az irányítást, és a 46. percben növelték előnyüket: egy eladott korongból indult támadás végén Rasmussen ismét a hosszú sarkot nézte ki magának, és oda is küldte a pakkot (0-4). Gyorsan válaszoltak a mieink, 8 másodperc múlva Ersson a hátsó palánknál rosszul kezelte le a korongot, amely a kapu elé pattant, Bartalis pedig jókor volt jó helyen, és az üres hálóba lőtt (1-4). A 47. percben már csak kettő volt közte: emberhátrányban Terbócs szerzett korongot, egy védő szorításában becselezte magát a svéd kapu elé, és Ersson mamutjai között pöckölte a pakkot a hálóba (2-4). A következő cseréket megnyomták az északiak, a lövésekkel sem takarékoskodtak, Vaynak bravúrokra is szüksége volt, hogy megőrizze a kapuját az újabb góltól. Pár perc múlva kijöttünk a szorításból, sőt hosszabb időre be is költöztünk a svéd harmadba. A magyar válogatott ismét elkapta a fonalat, ami újabb gólban csúcsosodott ki: az 55. percben Szirányi kék vonalas lövésébe Sárpátki szúrt bele a kapu előtt, a korong a hálóőr lábai között vágódott a hálóba (3-4). Két perc múlva Sandin maradt egyedül a magyar kapu előtt, de lövését Vay bravúrral nyomta fölé. Az 58. percben emberelőnybe került a magyar csapat, Jarmo Tolvanen időt kért, levitte kapusát, így kettős fórban játszhattunk. Hatalmas helyzeteink voltak, ám végül nem sikerült begyötörni az egyenlítő találatot.

A magyar válogatott nem ijedt meg nagynevű ellenfelétől, amelyet a mérkőzés elején, majd a végén is meg tudott lepni. Nagyobb rutinját kihasználva a világbajnok komoly előnyre tett szert, ám a mieink nem akármilyen karaktert mutatva kis híján egyenlítettek. Folytatás jövő szerdán Miskolcon, a lengyelek ellen.

hun-swe2019

fotó: TSH Photo/MJSZ

A felkészülési program:

április 5. Magyarország?Svédország 3-4
április 10. Magyarország?Lengyelország (Miskolci Jégcsarnok)
április 12. Magyarország?Lengyelország (Miskolci Jégcsarnok)
áorilis 17. Magyarország?Szlovénia (Tüskecsarnok)
április 20. Magyarország?Olaszország (Anglia)
április 21. Magyarország?Nagy-Britannia (Anglia)

A divízió 1/A csoportos világbajnokság meccsbeosztása (magyarországi idő szerint):

2019. április 29., hétfő, 8:30: Magyarország?Dél-Korea
2019. április 29., hétfő, 12:00: Litvánia?Fehéroroszország
2019. április 29., hétfő, 15:30: Szlovénia?Kazahsztán

2019. április 30., kedd, 12:00: Dél-Korea?Szlovénia
2019. április 30., kedd, 15:30: Fehéroroszország?Magyarország

2019. május 1., szerda, 12:30: Kazahsztán?Litvánia

2019. május 2., csütörtök, 8:30: Litvánia?Magyarország
2019. május 2., csütörtök, 12:00: Fehéroroszország?Szlovénia