Máris következnek a junior-vb negyeddöntői

A legjobb négyért Svédország Svájccal, Kanada Finnországgal, az USA Csehországgal, Oroszország Szlovákiával mérkőzik. Az elődöntőket két nappal később rendezik, ott az orosz?szlovák győztese az USA?Csehország nyertesével játszik, míg a svéd?svájci párharc nyertese Kanadával vagy Finnországgal találkozik. Mindeközben Kazahsztán és Dánia élet-halál harcot vív a bent maradásért. Ők két nyert meccsig tartó szériában döntenek arról, hogy ki csússzon le a divízió 1/A-ba. Ezeket a csatákat január 2-án, 4-én és 5-én rendezik, utóbbit akkor, ha az első két mérkőzés után 1-1 az állás. Az alábbiakban röviden összefoglaljuk, mit kell tudni a csapatokról, és mi várható a párosításoktól.

Svédország?Svájc

Svédország a szokásos dominanciáját vette elő a junior-világbajnokság csoportkörében, és ismét nem talált legyőzőre. Nem először fordul elő ilyesmi, egészen pontosan 11. éve történik így, összességében 48 meccses veretlenségi szériában vannak a csoportköröket tekintve. A szlovákokat és a kazahokat három góllal győzték le, a két nehezebb ellenféllel szemben kicsit nehezebben is ment, hiszen Finnországot 2-1-re, az amerikaiakat pedig csak hosszabbításban múlták felül. Igaz, utóbbiért magukat okolhatták, elvégre a harmadik harmadnak négygólos előnnyel vágtak neki. A lényeg azonban most jön, amikor a négy közé jutás érdekében Svájcot kell kiiktatniuk. A svédek ereje a csapatszellemben rejlik. Idén nincsenek a keretben akkora sztárok, amilyeneket a tavalyiban találhattunk, amikor az első helyen draftolt Rasmus Dahlin, az ötödiken választott Elias Pettersson, a hetedik Lias Andersson vagy a nyolcadikként draftolt Alexander Nylander is ott volt. Most a csapat kanadai tabelláját a 4. kör 117. helyén a Columbus által kiválasztott Emil Bremström vezeti, aki négy meccsen négy gólt és hat pontot szerzett. Ő a svéd bajnokságban 23 meccsen 12 gólnál jár. Mögötte a csapat kapitánya, Eric Brannström következik négy egységgel, ezzel ő a második legponterősebb hátvéd a tornán.

Szerdai ellenfelüket egyáltalán nem vehetik fél vállról, hiszen Svájc a torna legkellemesebb meglepetése. A csehektől hosszabbításban kaptak ki, Kanadát megszorongatták (2-3), a dánokat simán lenullázták, és az orosz válogatottnak is komoly problémákat okoztak. Ha a második harmadban belövik a számukra egy akcióból megítélt két büntetőt, akár el is kaphatták volna őket. A csapat legjobbja Philipp Kurashev ? a 4. körös Chicago-draft csatárnak orosz állampolgársága is van ?, aki a négy csoportmeccsen 5 gólt szerzett, de a kapuban Luca Hollenstein is klasszisteljesítményt nyújt, 46 lövésből 2 gólt kapott, 95,8%-os hatékonysága a harmadik legjobb az egész mezőnyben. A 18 éves fiatalember alighanem masszívan lépeget felfelé a szakértői draftlistákon. Svájc erejével a svéd szakvezetés is tisztában van, Tomas Montén vezetőedző így nyilatkozott a meccs előtt: ?Nagyon kemény ellenfél vár ránk, nagyszerű mérkőzés elé nézünk. Svájc mutatta az egyik legjobb teljesítményt a csoportban. Csehországnál jobbak voltak, csak hosszabbításban kaptak ki, de Kanada ellen is közel álltak az egyenlítő gól megszerzéséhez a végén. A torna legjobb meccsét kell játszanunk ellenük, ha tovább akarunk jutni.?

Oroszország?Szlovákia

Az A csoportot Oroszország nyerte, miután egy nagyon feszült, a hoki fizikai aspektusait kicsit sem nélkülöző szilveszteri mérkőzésen 2-1-re legyőzte Kanadát. Minden csapatrészben találunk játékost, aki a mezőny legjobbjai közé tartozik. Pjotr Kocsetkov két meccsen szerepelt, 56 lövésből 54-et megfogott, 96,4%-os védési hatékonysága a legjobb. A hátvédek közül a Montréal Canadiens által a második kör elején draftolt Alekszandr Romanov tűnik ki. A CSZKA Moszkva játékosa négy meccsen egy gólt és négy asszisztot szerzett, ő a legponterősebb bekk. A csatároktól a tavalyi draft 9. helyén elkelt Vitalij Kravcov emelkedik ki, ő is 5 pontnál jár, miközben a Traktor színeiben a KHL-ben is fél pont/meccs átlag felett teljesít. Meglepő módon Szlovákia is éppen úgy 15 gólt szerzett, mint az oroszok, azonban ebből 11-et a csoport leggyengébbje, Kazahsztán ellen. Az USA-t a nyitónapon kis híján sikerült meglepniük, mindössze 2-1-re kaptak ki, ami intő jel lehet az oroszok számára is. A finnek és a svédek ellen nem ment ilyen jól, 5-1-re és 5-2-re buktak. A szlovákoknak és az oroszoknak is erősségük az emberelőnyös játék, bár utóbbiak természetesen jobbak ebben is: ők az előnyök közel 31%-át konvertálják góllá, míg északi szomszédainknál ez 23,5%. Jelentős különbség van a hátrányos védekezés hatékonyságában: az oroszok egy gólt kaptak eddig így, 93% fölött teljesítenek. A szlovákok hatot, vagyis a hátrányok mindössze 68%-át védekezik ki. Összehasonlításul: az oroszok ellen az ellenfeleknek fél óránál is több emberelőnyös játék kellett, mire összehoztak egy gólt, míg a szlovákok ellen öt perc is elég volt. Egyértelmű, hogy a negyeddöntőben csak akkor lesz esélyük, ha ez utóbbi mutatóban jelentősen tudnak fejlődni.

Finnország?Kanada

Finnország egyelőre adós a jó játékkal. Szlovákiának és Kazahsztánnak ugyan gond nélkül lőttek egy-egy ötöst, de kikaptak Svédországtól és az USA-tól is, utóbbitól 4-1-re. Valami nem klappol a válogatottal, a helyi sajtó főleg mentális problémákat lát a gyengébb szereplés mögött. A svédek ellen gyengén kezdtek, az USA ellen a bátorság hiányzott, ez okozta, hogy az elképesztő sebességgel játszó amerikaiak folyamatosan hibázásra tudták őket kényszeríteni. Jussi Ahokas vezetőedzőnek néhány órája maradt, hogy rendet tegyen a fejekben. A 38 éves szakember közel 15 éve dolgozik a finn utánpótlásban, 2012 óta a válogatott mellett is ott van. Nagy segítség lehet számára Tuomo Ruutu. A finn szövetségnél alapelv, hogy a juniorválogatott szakmai stábjában mindig szerepeljen egy jelentős múlttal rendelkező egykori játékos, még ha edzőként nem is feltétlenül tartozik a tapasztaltabbak közé. Ruutu 750 NHL-meccsen játszott, tekintélye és jó kommunikációs készsége sokat segíthet a fiataloknak abban, hogy a torna egyenes kieséses szakaszában magukra találjanak.

Ez annál is fontosabb lesz, mert a szerdai ellenfél a házigazda Kanada. Rajtuk óriási a nyomás, a csoportelsőségről döntő mérkőzésükre az oroszok ellen 17 500 néző volt kíváncsi, el is ragadta őket a hév. A kapusparádét hozó meccsen Michael DiPietrónak kétszeresen is drukkolhatott a vancouveri közönség, hiszen nemcsak a kanadai válogatott oszlopos tagja, hanem őt választotta magának a 2017-es draft harmadik körében a Canucks is. Az elvárások tehát hatalmasak a hazaiakkal szemben, annál is inkább, mivel idén 14. alkalommal rendezik meg a tornát a juharlevelesek, és eddig mindig legalább bronzérmet szereztek, Hatszor nyertek vendéglátókként, utoljára 2015-ben. Az oroszok elleni főpróba csak ehhez mérten nevezhető kudarcnak, és abból a szempontból, hogy így nem Szlovákiával játszanak a legjobb nyolc között, hanem Finnországgal.

Egyesült Államok?Csehország

Az USA ugyan elrontotta a Svédország elleni meccsét a csoportkörben, de az így is egyértelmű, hogy a torna egyik legjobb csapatáról van szó. Úgy is, hogy Jack Hughes, a csapat legjobbja, a 2019-es draft 1/1-es helyének egyértelmű várományosa az első mérkőzésen megsérült, és azóta nem is játszott. A szakvezetés nem ad hírt az állapotáról, így egyelőre nem világos, hogy az egész tornát ki kell-e hagynia, vagy számíthatunk-e rá a későbbiekben. A helyére a szélről középre vezényelték Ryan Poehlinget, aki tudott élni a kínálkozó lehetőséggel, és igazi vezérévé vált a csapatnak. Az NCAA-ben idén pont/meccses átlagot produkáló csatár négy meccs után nyolc egységet gyűjtött. Ráadásul ezek többségét nem a gyengébb ellenfelek, hanem a csoportelső svédek ellen szerezte, az utolsó harmadban adott egy gólpasszt és lőtt egy klasszikus mesterhármast is, ledolgozva a négygólos hátrányt. Ha így folytatja, könnyen lehet, hogy a torna MVP-jének is megválasztják. Az amerikaiak a játék minden elemében jók: ők lőnek a legtöbbet kapura, ők szerezték a második legtöbb gólt, övék a legjobb emberelőnyös (35,3%) és emberhátrányos játék (még nem kaptak gólt, amikor eggyel kevesebben voltak a jégen, mint az ellenfél), ráadásul ők kapják a legkevesebb büntetést is. A csapat egyetlen sebezhető pontja a kapusposzt, az összesített védési hatékonyság 90% alatt van, aminél csak Szlovákia, Kazahsztán és Dánia teljesít rosszabbul.

Az amerikaiak ellenfele a torna egyik legkiismerhetetlenebb csapata, vagyis Csehország. Ők a nyitónapon kis híján vereséget szenvedtek Svájctól, majd megszorongatták Oroszországot, hogy aztán sima ötöst kapjanak Kanadától. Dánia ellen még a kiesési kör is benne volt a pakliban, de ott ők voltak nagyon magabiztosak, és nyertek 4-0-ra. Mindezt úgy, hogy a keret tele van olyan játékosokkal, akik már a tavalyi vb-n is sztárokká nőtték ki magukat, mint például Martin Necas, Filip Zadina és Martin Kaut. Ehhez képest a kanadai tabella első 35 helyén nem találunk csehet. Ők lőtték a harmadik legkevesebb gólt a csoportkörben, csak a két kiesőjelölt, Kazahsztán és Dánia szerzett kevesebbet. Ezzel együtt a potenciál egyértelműen ott van a csapatban, és övék az egyik legjobb kapusteljesítmény, vagyis ha az NHL-be már belekóstolt játékosok magukra találnak, bárki ellen veszélyesek lehetnek. Ehhez elsősorban a fegyelmezettségen kell javítaniuk, hiszen messze ők kapják a legtöbb büntetést.

Kazahsztán?Dánia

A kiesési körben Kazahsztán játszik Dániával. A kazah juniorválogatott 20 évvel ezelőtt élte virágkorát, 1997 és 2001 között folyamatosan négy évet töltött el az elitben. 2007-ben ismét felkerült, ekkor azonban már csak két év jutott neki, 2009 óta pedig egy sem, sőt megjárták a divízió 1/B-t is. A dánok 2007-ben jutottak fel először az elitbe, akkor azonnal kiestek, akárcsak 2011 után. Viszont 2014 óta kirobbanthatatlanok a top divízióból, igaz, tavaly is osztályozóra kényszerültek, és két szoros meccsen győzték le Fehéroroszországot. Nehéz megmondani, melyikük az esélyesebb. Mindkét csapatnak volt egy értékelhetetlenül borzalmas mérkőzése, a dánok a nyitónapon kaptak ki 14-0-ra Kanadától, a kazahok a szlovákoktól szenvedtek 11-2-es vereséget. A dánokkal az a csúfság is megesett, hogy a csoportkörben egyetlen egyszer sem tudtak betalálni ? összesített gólkülönbségük 0-26 ?, ilyenre utoljára 2005-ben volt példa, akkor Németország járt ugyanígy. Ám a két csapat számára szerdán új torna kezdődik, amelyen semennyire sem számít majd, hogy mennyire kaptak ki az erősebb csapatoktól.