Vas Márton: Megkaptunk mindent, amit a hoki adhat

A magyar juniorválogatott közel volt a feljutáshoz, de a 3. helyen végzett a divízió 1/B csoportos vb-n. A vezetőedzővel beszéltünk a tapasztalatokról.

Kiélezett küzdelmet hozott az U20-as divízió 1/B-s csoportos világbajnokság a lengyelországi Tychyben. A magyar válogatott három győzelemmel kezdett (Japán 3-1, Ukrajna 9-3, Olaszország 6-2), majd a döntőnek beillő mérkőzésen hosszabbításos vereséget szenvedett Szlovéniától, aztán kétgólosat Lengyelországtól. Vas Márton szövetségi edzőtől először azt kérdeztük, hogy mennyire csalódott. ?Úgy gondolom, nem kell bosszankodnunk, sajnálkoznunk sem kell, mert az nem visz előre bennünket. Sokkal hasznosabb mindenki számára, ha leszűrjük a legfontosabb konzekvenciákat, és tanulni tudunk belőlük.?

A világbajnokság remekül indult a magyar válogatott számára, amely az első három mérkőzését különböző forgatókönyvek alapján, de megnyerte. ?Elsőként a japánok ellen léptünk jégre, akik mindig küzdős, hajtós ellenfelek, és ezt igazolták ezúttal is. Ellenük soha nem könnyű nyerni, most sem volt az, ám sikerült. Ukrajna ellen teljesen más kihívásokkal kellett megküzdenünk, hiszen az elején kétgólos előnyre tettek szert. Folyamatosan próbáltuk a srácokat nyugtatni, hogy nem felejtettek el hokizni, tartsák magukat a meccstervhez, és csinálják azt, amit megbeszéltünk. Amikor elkezdtek igazán játszani, akkor állva hagyták ellenfelüket, és ezt szinte szó szerint értem. Az ukrán csapat, miután 3-2-re fordítottunk, megtört, és szinte álló helyzetben hokizott, amit a mieink szépen ki is használtak. Jól forgattak, remekül tartották, nem dobálták el fölöslegesen a korongot, és szép gólokat lőttek. A vége kiütés lett, és ez kellő önbizalmat adott az olaszok elleni találkozóra. A játékunk folyamatosan javult a tornán, a harmadik meccs volt az egyik legjobb, amit az utóbbi időben vívtunk. Nem volt egyszerű mérkőzés, az ellenfél szívósan küzdött, de kitűnő egyéni megoldásokkal megtörtük őket.?

Elérkezett a negyedik meccs, amely tulajdonképpen a torna döntője volt, hiszen Szlovénia csak egy ponttal szerzett kevesebbet addig, mint a magyar válogatott. ?Jól kezdtük a mérkőzést, mindig jó pillanatban lőttük a góljainkat. Ugyanakkor a szlovénok végig remekül játszottak, a kapusunknak sokat köszönhetünk, hogy a második szünetre háromgólos előnnyel mehettünk be. A harmadik harmadot azonban elrontottuk. Próbáltuk kielemezni, hogy mi volt itt a probléma. Egyrészt úgy tűnik, a játékosok kicsit nagyobb terhet raktak magukra, mint kellett volna. A harmad elején a szlovénok találtak egy gólt, vérszemet kaptak, felpörögtek, és ezt nem tudtuk kezelni. Utólag okos az ember, talán visszaállhattunk volna három sorra, de megmondom őszintén, nem akartam kizökkenteni a csapatot a ritmusból. Bíztam benne, hogy továbbra is tudják hozni a megszokott játékunkat, de nem sikerült. A szlovénok elkapták a fonalat, nálunk a túlzott segíteni akarás visszaütött, hiszen üres területeket hagytunk az ellenfélnek, amely élt is a lehetőséggel. Egyénileg nem hibáztatok senkit, hiszen csapatként győzünk és csapatként veszítünk.?

A srácokra várt még egy mérkőzés Lengyelország ellen, amire nem volt könnyű ráhangolódni. ?A fiúk természetesen nagyon csalódottak voltak, de próbáltunk a lelkükre beszélni, hogy ne mondjanak le a továbbjutásról, ragadjanak meg minden esélyt, először is győzzük le a házigazdákat. Aztán a csarnokban látták, ahogy Szlovénia legyőzi Ukrajnát és feljut, és ennek a hatása alól nem voltak képesek kivonni magukat. A mérkőzés elején nem tudtak úgy koncentrálni, ahogy kellett volna, és ezt a lengyelek a maguk javára fordították. A harmadik harmadban kezdtünk úgy játszani, ahogy tudunk, de az már kevés volt.?

Vas Márton a beszélgetésünk elején a tanulságok levonásának fontosságáról beszélt. Így nem hagyhattuk ki, hogy rá ne kérdezzünk ezekre. ?A torna összképe meglehetősen sokrétű. Amivel maximálisan elégedettek lehetünk, az a beletett munka és a lelkesedés. Voltak mérkőzések, például a szlovénok elleni, amelyek nagyon gyors, közel felnőttszintű játékot hoztak. Ugyanakkor akadtak periódusok, amikor kicsit szétestünk, eltértünk a taktikától, és ezek a hibák megbosszulták magukat. A csapat teljesítményén sokat lendített, hogy a keret egy része immár felnőttbajnokságokban játszik, nagyobb sebességhez, gyorsabb gondolkodáshoz szokva. Számomra azonban van még egy fontos aspektusa a történteknek. Ezen a tornán megkaptunk mindent, amit csak a hoki adhat egy játékosnak, egy csapatnak. Fordítottunk kétgólos hátrányból, adtunk el háromgólos előnyt, voltak szárnyaló és nyögvenyelős időszakaink. Ha ezek a szituációk segítenek a játékosoknak, hogy jobb hokisok legyenek, akkor érdemes volt keresztülmenni rajtuk, akkor is, ha a végeredmény rossz volt számunkra.?