

Az első fekete hokis a Hírességek Csarnokában
Willie O’Ree még az ötvenes évek végén törte át a korlátokat az NHL-ben. A Boston korábbi legendája mellett még öten kerültek be a Hírességek Csarnokába.
Mégpedig a következők: Martin Brodeur, Martin St. Louis, Alekszandr Jakusev, Jayna Hefford és a liga komisszárja, Gary Bettman.
Martin Brodeur személyében talán minden idők legjobb kapusát tisztelhetjük. Az biztos, hogy a New Jersey Devils és a St. Louis Blues egykori kapusa a három Stanley kupa-győzelem mellett gyakorlatilag minden kategóriában az első helyen áll. Övé a legtöbb mérkőzés (1266), győzelem (691), shutout (125), védés (28 928), játszott perc (74 438), minimum 30 győzelem egy szezonban (14), minimum 40 győzelem egy szezonban (8). A rekordok mellett Brodeur még négy Vezina- és öt William M. Jennings-trófeát őriz otthon, így nem csoda, hogy az első lehetséges alkalommal beszavazták a halhatatlanok közé.
Akárcsak Brodeur, Martin St. Louis is elsőre bekerült. A Tampa Bay és New York Rangers korábbi szélsője 1134 mérkőzésen 1033 (391+642) pontot gyűjtött, a Tampa házi rangsorában az első helyen áll a gólpasszokban (588), pontokban (953), emberelőnyös pontokban (300), emberhátrányos gólokban (28) és pontokban (44), a győztes (64) és a hosszabbításban (10) szerzett találatokatban. Ezenkívül övé a legtöbb gól (33) és pont (68) a playoffban. St. Louis egyszer volt a liga MVP-je (2004) és kétszer a legjobb pontszerzője (2004, 2013).
Willie O’Ree 45 mérkőzést játszott az NHL-ben, de ez mindennél többet jelentett az ötvenes évek végén. A négy nagy major sportágat tekintve (NBA, NFL, MLB, NHL) a hokiliga volt az egyetlen, ahol addig még nem játszott fekete játékos. Ezt a korlátot törte át O’Ree, amikor 1958. január 18-án a Boston színeiben a jégre lépett. A 30 évesen 670 meccsen 458 pontnál járó Kyle Okposo ekképpen méltatta O’Ree-t a twitterén: “Gratulálok az idei halhatatlan évfolyamnak. Mindenki nagyon megérdemelte. Külön köszönet Mr. Willie O?Ree-nek! Kitaposta az utat a fekete játékosoknak abban a játékban, amit a legjobban szeretek. Az ő teljesítménye olyasvalaki számára, mint amilyen én is vagyok, felbecsülhetetlen. Köszönöm!”
Alekszandr Jakusev a hetvenes évek nagy szovjet válogatottjának volt tagja. A Szpartak Moszkva egykori kiválósága két olimpiai arany és hét világbajnoki cím birtokosa, de a világ tengerentúli része akkor ismerte meg a nevét, amikor az 1972-es Summit Seriesen (a Kanada és a Szovjetunió között zajló nyolcmérkőzéses sorozaton) 11 pontjával csapata legjobbjának bizonyult.
Jayna Hefford a kanadai női válogatott erőssége volt másfél évtizeden keresztül. A juharleveles válogatottal hét világbajnoki aranyat szerzett, és zsinórban négyszer (2002, 2006, 2010, 2014) lett első a téli ötkarikás játékokon, amit rajta kívül csak négyen mondhatnak el magukról a hölgyek közül. 2002-ben ő ütötte a győztes találatot az USA elleni fináléban.
Gary Bettmannél nem volt megosztóbb személyiség az NHL-ben az elmúlt két és fél évtizedben. Az biztos, hogy érdemei vitathatatlanok, mert az NHL bevételeit megtízszerezte, hét csapattal megemelte a létszámot, olyan városokat tett a hoki térképére, ami elképzelhetetlen volt az elmúlt 20-30 évben, és globálissá tette a ligát. A másik oldalon viszont ott vannak a sztrájkok és a teljesen elmaradt 2004/05-ös szezon, amit a játékosok és a szurkolók valószínűleg sosem fognak megbocsátani.
További cikkek
- 700. győzelmét szerezte John Tortorella
- A Fanatics lesz az NHL hivatalos beszállítója
- Mika Zibanejad volt a hét legjobbja az NHL-ben
- Ovecskin megelőzte Gretzkyt
- Aleksander Barkov a Florida történetének legjobbja
- A Rangers 6 egymást követő lövésből 6 gólt szerzett
- Ez itt egy skorpióvédés Sesztyorkintól
- Különleges triplák napja az NHL-ben
- Úgy elbújt a korong, senki sem tudta, hol van