Csehország kiejtette Kanadát

Az oroszországi ifjúsági világbajnokság legnagyobb meglepetése volt ez a negyeddöntőbeli győzelem.

Kanada utoljára 2013-ban nyert világbajnokságot az U18-as korosztályban, azóta maximum csak bronzmeccsig jutottak, de tavaly is ebben a szakaszban estek ki, akkor a svédek intézték el őket 7-3-ra. Ezzel szemben a csehek még sosem nyertek, legnagyobb sikerül 2014-ből datálódik, amikor döntőig meneteltek. Erre most is megvan minden esélyük, köszönhetően a Blümel, Cajka, Petar támadótriónak, és a 33 védést bemutató Lukas Dostal kapusnak. Az előbbi trióból Blümel volt először eredményes a 12. percben, majd az 51. percben Cajka növelte kettőre az előnyt. Kanada 53 percen keresztül képtelen volt betalálni, ekkor szerezték az első góljukat, az egyenlítés már nem sikerült, 2-1-re nyert Csehország. Ez volt Kanada első veresége a vb-n, a legrosszabbkor jött, éppen azokkal a csehekkel szemben, akik eddig az egyetlen fontos meccsüket nyerték csak meg, Franciaország ellen egy 9-2-es győzelemmel kerülték el a kieső kört.

2018 IIHF Ice Hockey U18 World Championship
Fotó: Steve Kingsman/HHOF-IIHF Images

Az elődöntőben a Kanadához nagyon hasonló stíliusban játszó USA vár rájuk, akik szintén kőkemény küzdelemben győzték le Oroszországot 5-1-re. Igen-igen, vért izzadtak az amerikaiak a győzelemért, hiszen hiába szereztek vezetést az első harmadban, a másodikban Oroszország egyenlített. A meccs fordulópontja az 53. percben jött el, amikor az USA emberhátrányban szerezte vissza a vezetést. Ebben a játékrészben már csak egy csapat volt a pályán, amit jól mutat a 22-5-ös kapura lövési arány. Az újabb gól azonban csak két és fél perccel a rendes játékidő vége előtt született meg, innentől az oroszok kapusukat lehozva kockáztatni voltak kénytelenek, ami két további amerikai gólt eredményezett. Kanada után így a házigazdák is búcsúztak a világbajnokságtól.

A másik két negyeddöntő jóval simábban alakult, a svédek 6-1-gyel küldték haza a csoportkörben remeklő Szlovákiát. Ezzel az elmúlt öt évben negyedszer játszhatnak éremért, bár aranyat ebben a lebonyolítási rendszerben még nem nyertek, utoljára 1998-ban állhattak fel a dobogó legfelső fokára. A másik ágon Finnország negyedóra alatt ütött három gólt Fehéroroszországnak, és ezt az előnyt tartották is a végéig, 5-2 lett ez a meccs. Cseljabinszkről mindent elmond, hogy egy munkanap délutánján is közel ötezren nézték a helyszínen a meccset.

A kiesési párharc első meccsét Svájc nyerte Franciaországgal szemben. Az első harmad 1-1-et hozott, a döntő különbség a második harmadra alakult ki a csapatok között, ezt a játékrészt 4-0-ra nyerték a helvétek. A 48. percben egyet tudott faragni a hátrányból a francia csapat, de közelebb már nem jutottak, 5-2-re nyert Svájc.

Péntekre mindenki pihenőnapot kapott, szombaton rendezik az elődöntőket, melynek során az USA Csehországgal, a finnek az örök rivális svédekkel játszanak. Emellett a franciák is kapnak még egy esélyt, hogy javítsanak Svájccal szemben és elkerüljék a kiesést.