Ovecskin megdöntheti Gretzky rekordját

Belenéztünk az orosz gólgyáros 600 gólos statisztikájába. A legszembetűnőbb a gyorsasága.

Alekszandr Ovecskin a Winnipeg elleni mérkőzésen két gólt szerzett, amelyből a második pályafutása 600. gólja volt az NHL-ben. Ez már önmagában is kalaplengető teljesítmény, hiszen előtte ez mindössze 19 játékosnak sikerült. Ráadásul a szezon végére akár a 17. helyre is feljöhet, hiszen a Jari Kurri (601), Dino Ciccarelli (608), Bobby Hull (610) hármas bőven látótávolságon belül van.

A Washington kapitányának mindössze 990 mérkőzésre volt szüksége a 600 gólhoz, ami minden idők negyedik legjobb teljesítménye Wayne Gretzky (718), Mario Lemieux (719) és Brett Hull (900) mögött.

A Capitals nyolcasának az 500. és a 600. gólja között 189 mérkőzés telt el, ez az ötödik legjobb mutató Mike Gartnerrel megosztva. Itt az első négy sorrendje: Lemieux (114), Gretzky (143), Marcel Dionne (146) és Bobby Hull (171).

ovecskin 600_3

Ovecskin az NHL történetének hatodik játékosa, aki egy franchise-ban érte el a 600 gólos határt. Csak a Gordie Howe (786, Detroit), Steve Yzerman (692, Detroit), Mario Lemieux (690, Pittsburgh), Joe Sakic (625, Quebec/Colorado), Bobby Hull (604, Chicago) kvintett mondhatja el magáról ugyanezt.

Az orosz balszélső a 20., aki elérte ezt a mérföldkövet, de csak a negyedik európai születésű játékos Jaromír Jágr (766), Teemu Selanne (684) és Jari Kurri (601) után.

Ovecskin a 2005/06-os szezonban mutatkozott be az NHL-ben, az azóta eltelt időben messze a legtöbb gólt lőtte, a második Sidney Crosby 405-nél jár. 22 hosszabbításban szerzett góllal az első, 100 győztes találattal a kilencedik, emberelőnyben 225 alkalommal rezegtette meg az ellenfelek hálóját, összesen 4839 lövést engedett el, mindkét mutató a tízedik legjobb.

A Caps kapitánya 0,61-es gól/meccs mutatóval rendelkezik. A legalább 300 mérkőzést játszó játékosokat tekintve ez az ötödik legjobb eredmény Mike Bossy (0,76), Mario Lemieux (0,75), Cy Denneny (0,75) és Pavel Bure (0,62) mögött. Ha tartani tudja ezt a tempót, akkor 490 mérkőzés, azaz hat szezon kell még neki ahhoz, hogy beállítsa Wayne Gretzky 894 találatos NHL-rekordját.

A nyolcas balszélső 28 üres kapus gól mellett, összesen 128 hálóőr életét keserítette meg. A legtöbbször Henrik Lundqvistnak köszönt be 22 alkalommal, utána következik Kari Lehtonen és Marc-Andre Fleury 21-21 góllal.

Ovechkin_600_Goals_GOALIES

Ovecskin a Vegast kivéve minden csapatnak ütött legalább öt gólt. A legeredményesebb a Jets/Trashers ellen, 63 mérkőzésen összesen 47 gólt szerzett az Atlantából Winnipegbe költöző csapat ellen. A mutatója viszont a Minnesota ellen a legjobb 1,07 gól/meccs. A sikert természetesen nem egyedül érte el, a 600 gólhoz 87 mezőnyjátékos és 5 kapus adott asszisztot. A legtöbb gólpasszt Nicklas Backström készítette elő (228), a svéd mögött messze lemaradva a John Carlson (71), Mike Green (70) páros áll.

Ovecskin közel minden második mérkőzésén eredményes, 990 találkozójából 457-szer szerzett gólt (46,2%). A 457 mérkőzésből 99-szer ütött kettőt, 16-szor hármat és négyszer négyet.

Az orosz gólgyáros 109 alkalommal ütötte a meccs első gólját, 112-szer egyenlített és 208 alkalommal szerzett vezetést a Washingtonnak. Emellett 44-szer szerzett gólt az első öt percben, tízszer az első 60 másodpercben. A hajrában még erőteljesebb, 76-ot ütött a záró öt percben, amiből 35 esett az utolsó percre.

Végül egy képbe sűrítve megmutatjuk kinek ütötte az első, a 100., a 200., a 300, a 400., az 500. és a 600. gólját.