Kanada bronzéremmel vigasztalódhat

Az olimpiai címvédő fél évszázad után végezhet újra az ötkarikás játékok 3. helyén, ha visszavág a cseheknek a csoportkörben elszenvedett vereségért.

Szombaton az elődöntők vesztesei, Csehország és Kanada találkozik a pjongcsangi olimpia férfi tornájának bronzmeccsén. A csehek a csoportkörben mindegyik meccsükön 2-2 olyan gólt lőttek, ami nem üres kapura, illetve büntetők során esett. Mindeközben a remekelő Francouz vezetésével remekelt a védelmük, Dél-Korea és Svájc 1-1, míg Kanada 2 gólt lőtt nekik. A negyeddöntőben is 2-szer találtak be Zapolskinak, miközben ők is 2-t kaptak, a tengerentúliak ellen büntetőkkel húzták be a meccset. A döntőbe jutásért megrendezett találkozón gól nélkül maradtak, hiába lőttek 31-szer Kosecskin kapujára, az oroszok ellen komolyabb ziccerek nélkül, 3-0-s vereséggel hagyták el a jeget.

A kanadaiak a csehek elleni vereségen kívül két magabiztos sikert arattak a csoportkörben: az első meccsükön Svájcot 5-1-re verték, míg Dél-Korea ellen 4-0-lal zártak. A finnek elleni negyeddöntőben taktikus játékot hoztak, egygólos mérkőzésen gyűrték le a Szocsiban bronzérmes észak-európai csapatot. Az elődöntőben toronymagas esélyesként léptek jégre a svédeket kiejtő Németországgal szemben, sokáig tartották is mezőnyfölényüket, ám a taktikájuk összeomlott két buta szabálytalanság után, a kettős emberelőnyt pedig kíméletlenül kihasználta az európai együttes. A következő két bekapott gól után Brulé agya elpattant, a jég közepén fejre irányuló támadásért begyűjtött egy végleges kiállítást, így kénytelen kihagyni a bronzmeccset. Kanada nagyot hajrázott, sikertelenül, 4-3-as vereséget szenvedett.

A szombati bronzmeccsen a csehek mellett szól az, hogy kipihentebben léphetnek jégre, 4 és fél órával több idejük volt pihenni egy kevésbé tempós mérkőzés után, míg a kanadaiak mindent kiadtak magukból a németek elleni véghajrában. A két válogatott közül egyértelműen Kanada lehet a csalódottabb, kulcsfontosságú lesz, hogy miként dolgozzák fel a németek elleni kudarcukat. A meccs kimenetelét a kapusválasztás is befolyásolhatja, nem ismert, hogy a szövetségi kapitányok bevetik-e az eddig tartalékolt kapusukat.

Kanada eddig kétszer szerzett bronzérmet, 1956-ban és 1968-ban végzett a 3. helyen, míg legutóbb húsz évvel ezelőtt játszhatott a bronzéremért, Naganóban Finnország 3-2-re legyőzte. Csehország 2006-ban lépett jégre bronzmeccsen, Torinóban az oroszokat 3-0-ra verték . Ha Csehszlovákiát is hozzávesszük a csehek történelméhez, akkor a szlovákokkal közösen 4 bronzérmet gyűjtöttek.

A mérkőzést az Eurosport 2 és az M4 Sport élőben közvetíti.

PyeongChang 2018 Olympic Winter Games

Fotó: Andre Ringuette (HHOF-IIHF Images)

Kanada–Csehország 6-4

A legutóbbi olimpián aranyérmes kanadaiak egy tízgólos találkozón nyerték meg a pjongcsangi bronzérmet.

Némi meglepetésre Jandac és Desjardins is annak a kapusnak adott lehetőséget, aki az elődöntőben is a vasak előtt állhatott. A mérkőzés elején látható volt, hogy két csalódott csapat keresi egymáson a fogást. Az első gól áttörést hozott: a mérkőzés előny emberelőnyét gólra váltotta Kanada, Robinson középre tett korongja Ebbett korcsolyájáról bekerült a cseh kapuba. Nem tartott sokáig az észak-amerikai előny, 16 másodperccel később Cervenka keresztpasszát a büntetőpadról visszatérő Ruzicka belőtte Poulinnek. A döntetlen 15 másodpercig élt, ugyanis Goloubef kék vonalas lövésébe Kelly beletette a botját, a pakk így becsorgott Francouz lábai között. A 16. percben Roy is betalált a cseheknek.

A második harmad elejéről sokat elmond, hogy a csapatok mindösszesen 2-szer találták el a kaput. Mindkét fél 1-1 alkalommal játszott előnyben, összességében pedig meddő cseh fölény és a kanadai ellentámadások jellemezték a játékrész második felét.

A harmadik húsz perc első részében gólváltás zajlott: előbb Kozun palánk mellőli passzát Ebbett tette be közelről, míg 46 másodperccel később a kanadaiak hiába szerelték le Horákot, Kovár lecsapott a korongra és 4-2-re módosította az állást. A játékrész felénél megint született 1-1 gól, előbb Kelly bombázott Francouz kapujába, aztán pedig Erat lőtt gólt Poulinnek. Utóbbi találatot videobíróval vizsgáltatta a kanadai kapitány, bejött neki, maradt 5-2 az eredmény. Az 56. percben hiába védett 2-szer is bravúrosan Francouz, Wolski betuszkolta a kapujába az újabb kanadai gólt. A gyors gólváltások mérkőzésén hozták magukat a csehek és 1 perc múlva Cervenka belőtte közelről Nakládal passzát. Ezt a találatot is kivizsgáltatta a kanadai szövetségi kapitány magas bot miatt, ám nem adtak neki igazat a játékvezetők és ezt már szabályos találatnak minősítették. Három perccel a vége előtt Kanada elcserélte magát, Csehország lehozta a kapust, így 6 a 4 ellen támadhatott. A lehetőséggel élt is, a sok bomba közül Cervenka lövése ment be. Több gól viszont nem született, így a tengerentúliak 6-4-re nyertek.

Kanada 50 év, 1968 után szerzett újra bronzérmet, míg Csehország először végzett független államként a 4. helyen.