Erdélyi rangadó az első helyért az alsóházban

Pénteken és vasárnap oda-vissza erdélyi rangadóval zárul az Erste Liga alsóházi középszakasza.

A Brassó és a Csíkszereda csatája az utóbbi években igazi derbivé vált, amelyen a bajnoki pontok megszerzése mellett a presztízs is komoly szerepet játszik. Lehet, hogy valamelyik csapat gyengélkedik, lehet, hogy nincs már komoly tétje az összecsapásnak, a lelátók mégis megtelnek, a szurkolótáborok mindent bevetnek a kedvencek támogatására, és a játékosok is kettőzött erővel vetik magukat a küzdelembe. Ennek megfelelően a pillanatnyi erőviszonyoktól függetlenül jóformán lehetetlen megtippelni a meccs végkimenetelét, hiszen tényleg minden előfordulhat.

BRA-SCC_20171117-900

fotó: ASC Corona Brassó, Victor Grigore

A két erdélyi csapat jelenleg kötelékben repül az alsóház élén, és az már biztos, hogy egymás közt döntik el az első két hely sorsát. A Brassónak e két mérkőzésen 3, a Csíkszeredának pedig 4 pontra lenne szüksége ahhoz, hogy a középszakasz élén végezzen. Eddig hétszer találkoztak egymással eben az idényben, négyszer az Erste Ligában, kétszer a román bajnokságban és még egyszer a Román Kupa döntőjében. Ezeken a meccseken a Szereda volt jobb. Az Erste Ligában 5, a román bajnokság maradék két meccsén 6, a román kupában pedig újabb 3 pontot szedtek össze. A másik oldalon a Brassó az Erste Liga 7 pontját tudja csak felmutatni.

Az utóbbi időben látványosan javult a Brassó teljesítménye, a korábban gyenge lábakon álló védelem összeállt, a góllövésben, és előkészítésben pedig számos olyan játékos is jeleskedett, akik az alapszakaszban szinte észrevehetetlenek voltak. Mindennek egyik szembeötlő jele, hogy a középszakasz eddigi 6 meccsén mindössze 8 gólt kapott a csapat, miközben 30-at lőtt. Ez 5-ös lőtt- és 1,33-as kapott gólátlag. Ez annak fényében különösen látványos javulás, hogy az alapszakaszban ugyanezen csapatok ellen a Brassó 2,42-es kapott gólátlagot és 3,33-as lőtt gólátlagot produkált. A Csíkszeredánál viszont ezzel pont ellentétes folyamatok történtek. Bár a középszakaszban eddig játszott mérkőzéseiken a támadók szinte pont ugyanazt a teljesítményt hozták mint az alapszakaszban, a védelem viszont jóval szellősebben zárt, az alapszakasz 2,5-ös kapott gólátlaga helyett 3,83-nál tartanak. Az biztos, hogy ezzel tenni kell valamit, mert ha így marad, akkor a rájátszásban nem lesz könnyű dolga Leo Gudas csapatának. Egy Vienna Capitals II. ellen nem lehet büntetlenül 7 gólt kapni két mérkőzésen. Hogy sikerül-e ismét a figyelem középpontjába helyezni a védekezést, annak jó tesztje lesz a Brassó elleni két mérkőzés.

“Minden mérkőzésre úgy megyünk ki, hogy győzni akarunk és ez ezúttal sem lesz másként – mondta a csapat előzetesében Leo Gudas, a csíkiak mestere. – Minden egyes Brassó elleni meccs rangadó és ennek tükrében kemény munkát várok a fiúktól. A Ferencváros ellen számtalan helyzetet kihagytunk, ami benne van a pakliban, de ezt a luxust most nem engedhetjük meg.”

Brassó–SC Csíkszereda 3-1

A brassóiak a sikerükkel bebiztosították alsóházi első helyüket.

Az Erste Liga erdélyi rangadójának első harmadában gólváltás zajlott: a 7. percben Roberto Gliga vezetéshez juttatta a hazai jégen játszó Brassót, aztán 5 perre rá Rokaly Szilárd révén egyenlített a Sportklub. A játékrész folytatásában két emberelőnyt is kihagytak a kék-sárgák, a csíkiak pedig áthúzódó előnnyel kezdték a második játékrészt. A középső húsz perc a kihagyott 5 a 4 elleni lehetőségekről szólt, egyik csapat sem tudott élni vele. A meccs derekén újra a Brassó vezetett, a 28. percben Maksims Sikorovs betalált Onodi Ottó kapujába. Az 55. percben Flinta Botond kiállításánál elszabadultak az indulatok, a csíkszeredai kispad előbb 10 perces, aztán pedig végleges fegyelmit kapott. A végjátékban a vendégek lehozták a kapusukat, hiába, Braden Walls beállította a 3-1-es végeredményt. A brassóiak a sikerükkel 5 pontra megléptek a Sportklubtól, így a vasárnapi mérkőzésnek egyáltalán nem lesz tétje, hiszen a Brassó megnyerte az alsóházat, míg a Sportklub a 2. helyen végez.