Athanasiou a 6. másodpercben döntött

Az NHL 14. hetének statisztikái és érdekességei.

Január 1.

Rangers?Sabres 3-2

Henrik Lundqvist, Ryan McDonagh és Marc Staal a négyből négy szabadtéri mérkőzést nyertek, két Winter Classicot és két Stadium Seriest, ezzel rekorderek az NHL-ben.

Benoit Pouliot ötödik szabadtéri mérkőzést játszotta a Winter Classicon (négy különböző csapattal), ezzel szintén rekorder az NHL-ben.

Rasmus Ristolainen góllal és gólpasszal zárta a mérkőzést, akárcsak az előzőt a New Jersey ellen. 18 éve nem végzett buffalói hátvéd két egymást követő mérkőzésen góllal és gólpasszal. Az utolsó Jason Woolley volt 1999. április 6-án és 9-én, amikor a Sabres 4-3-ra nyert az Islanders otthonában, majd 3-1-re verte a Buffalot hazai jégen.

mcdonagh staal

Január 2.

Islanders?Bruins 1-5

Tuukka Rask egymás után az ötödik mérkőzését nyerte és egy mérkőzésén sem kapott egy gólnál többet. Rasknak a 2011/12-es szezonban már volt egy ilyen sorozata, rajta kívül a Bostonban csak Tim Thomasnak 2010 októberében.

Maple Leafs?Lightning 0-2

Andrej Vasziljevszkij ebben a szezonban az ötödik shutoutját érte el idegenben, amivel megdöntötte Ben Bishop franchise-rekordját.

Vasziljevszkij egymás után a második meccsén nem kapott gól, legutóbb ez Dwayne Rolosonnak sikerült a Tampában még a 2010/11-es szezonban.

Hurricanes?Capitals 4-5

Alekszandr Ovecskin a harmadik harmadban egyenlített, majd a hosszabbításban megszerezte a győztes gólt. Az orosz szélsőnek csak egy ugyanilyen mérkőzése volt, az is még 2006. december 19-én, amikor az Atlanta ellen egyenlített, majd a túlórában 3-2-re alakította az eredményt.

Ovecskin a 22. gólját lőtte alapszakasz-meccs hosszabbításában, ezzel tovább javította saját NHL-rerkordját.

Ovecskin karrierje 100. győztes gólját lőtte, ezt a mérföldkövet korábban csak nyolc játékos érte el. A lista élén Jaromír Jágr áll 135 győztes treffeléssel.

Ovecskin az 584. gólját lőtte a Washington mezében, ezzel az egy klubban elért gólokat tekintve feljött a hatodik helyre, megelőzve Wayne Gretzkyt, aki 583-szor volt eredményes az Edmontonban. Az első öt helyen Gordie Howe (786), Steve Yzerman (692), Mario Lemieux (690), Joe Sakic (625) és Bobby Hull (604) áll.

Oilers?Kings 0-5

Marián Gáborik, Dustin Brown és Adrian Kempe révén 2:28 alatt 3 emberelőnyös gólt ütött a Los Angeles. A Kings csak egyszer, 1996. január 6-án ütött három gólt fórból kevesebb mint három perc alatt. 22 éve a Tony Granato, John Slaney, Dmitro Hrisztics trió 86 szekundum alatt ütött hármat, amikor 7-5-re verték a San Josét.

Wild?Panthers 5-1

Matt Cullen lett a Minnesota történetének legidősebb játékosa, aki duplázni tudott a csapatban. A korábbi rekorder Owen Nolan volt, aki 2009. november 20-án 37 évesen és 281 naposan ütött kettőt az Islanders elleni 3-2-re megnyert mérkőzésen.

Knights?Predators 3-0

A Vegas lett az első expanziós csapat, amely egymás után nyolc meccset nyert és egymás után 13 találkozón szerezett pontot.

Január 3.

Red Wings?Senators 2-1

Andreas Athanasiou a hosszabbítás hatodik másodpercében talált be, amivel beállította a NHL-rekordot. 1995-ben Mats Sundin a St. Louis ellen, 2006-ban David Legwand a Vancouver, Alekszandr Ovecskin pedig az Atlanta ellen talált be a ráadás hatodik másodpercében.

Athanasiou2

Január 4.

Maple Leafs?Sharks 3-2

A Toronto a győzelemmel megszakította a San Joe elleni tízmeccses nyeretlenségi sorozatát. A Leafs legutóbb 2011. január 11-én nyert a Sharks ellen 4-2-re.

Flames?Kings 4-3

A Calgary csatára, Micheal Ferland a 16. gólját ütötte. Ferland egyik mérkőzésén sem ütött egy gólnál többet, így 16 találatával ebben a mutatóban holtversenyben az első helyen áll Brayden Pointtal együtt.

Coyotes?Predators 3-2

Pat Elynuik után Christian Fischer a második újonc a Winnipeg/Arizona-franchise történetében, aki újoncként kétszer is eredményes tudott lenni a hosszabbításban. Elynuik az 1988/89-es évadban ütött kettőt a ráadásban.

Wild?Sabres 6-2

Nino Niederreiter karrierje második mesterhármasát ütötte és akárcsak az elsőt, ezt is a Buffalo ellen. Niederrieter triplája 24 perc 2 másodpercnél lett teljes, ez minden idők második leggyorsabb három gólja a mérkőzés kezdetétől számítva. A Minnesotában a rekordot Zach Parise tartja, aki 2016. március 24-én az első harmadban 16:33-nál ütötte a harmadikat a Calgary ellen.

Devan Dubnyk 114. győzelmét szerezte a Minnesota mezében, ezzel a házi ranglista második helyére lépett Manny Fernandez (113) elé és Nicklas Backström (194) mögé.

Penguins?Hurricanes 0-4

Cam Ward révén harmadszor fordult elő a Hartford/Carolina-franchise történetében, hogy a csapat az aktuális bajnokot idegenben nullázza le. 1996. április 4-én Jason Muzzati védett hibátlanul New Jerseyben, 2012. február 2-án pedig szintén Ward húzta le a rolót Bostonban.

Flyers?Islanders 6-4

Ivan Provorov, a Philadelphia hátvédje két gólt és egy gólpasszt szerzett a New York ellen. Az elmúlt hét évben csak egy hátvéd teljesített így a Phillyben, mégpedig Radko Gudas 2016. március 5-én a Columbus elleni (6-0) mérkőzésen.

Canadiens?Lightning 2-1

Kilenc éve nem volt példa arra a Montrealban, hogy egy kapus legalább 44 lövést védjen, csak egy gólt kapjon és megnyerje a meccset. Carey Price most ilyen mutatókkal hozta a találkozót, előtte azonban ilyenre Jaroslav Halák volt képes 2009. december 23-án, amikor 45 lövést hárított a Carolinában megnyert (5-1) meccsen.

Blues?Knights 2-1

A St. Louisban elszenvedett vereségével megszakadt a Vegas két nagy, expanziós csapatokra vonatkozó NHL-rekordja. A Knights zsinórban nyolc győzelmet szerzett és 13 egymást követő mérkőzésen szerzett pontot.

Január 5.

Penguins?Islanders 4-0

Daniel Sprong duplázott, Tristan Jarry shutoutot ért el, így a Pittsburgh történetében harmadszor fordult elő, hogy ugyanazon a mérkőzésen egy újonc két gólt üssön és egy újonc kapus hibátlanul védjen. 1968. február 1-jén Bob Rivard ütött kettőt és Les Binkley védett hibátlanul a Blues ellen, 2006. március 12-én Marc-Andre Fleury ért el shutoutot, miközben Colby Armstrong duplázott a Flyers ellen.

Sidney Crosby karrierje során 31. alkalommal szerzett négy pontot, ebből nyolcadszor az Islanders ellen. A csúcsot Mario Lemieux tartja 11 négypontos mérkőzéssel.

Senators?Sharks 6-5

Matt Duchene a hosszabbítás 7. másodpercében döntötte el a mérkőzést, amivel megdöntötte Radek Bonk franchise-rekordját. Bonk 2003. március 11-én a 28. másodpercben döntött a Boston ellen.

Története során harmadszor nyert úgy az Ottawa, hogy a záró húsz percben háromgólos hátrányban volt. 1993. november 5-én hosszabbításban nyert a Sens a Winnipeg otthonában 7-6-ra, 2011. október 29-én 5-4-re a büntetőkkel New Yorkban a Rangers csarnokában.

Január 6.

Bruins?Hurricanes 7-1

1994. január 2-án ütött ismét 5 gólt a Boston az első harmadban, amikor 8-2-re verte a Washington.

A Boston 28 év alatt 1821 mérkőzést játszott úgy, hogy az első harmadban nem ütött ötöt. Ez a liga második ilyen leghosszabb aktív sorozata volt, a rekord a Floridáé, amelynek sosem volt ötgólos első harmada története 1860 mérkőzésén. Az abszolút rekordot a Minnesota/Dallas-franchise tartja 2158 találkozóval, amely 1988 decembere és 2017 januárja között született.

Patrice Bergeron lett a Boston történetének 16. játékosa, aki négy gólt lőtt egy mérkőzésen. Az utolsó Dave Andreychuk volt 1999. október 28-án, amikor a Bruins 7-3-ra verte a Tampát.

bergeron2

Flyers?Blues 6-3

Claude Giroux a szezon felénél 51 pontnál jár. A Philly színeiben legutóbb Peter Forsberg állt legalább félszáz ponttal a szezon felénél, mégpedig a 2005/06-os szezonban amikor 56 egységet gyűjtött.

Giroux hetedszer érte el az 50 pontos határt a Flyersben, ennél többet csak a Bobby Clarke (14), Bill Barber (12), Brian Propp (10), Rick MacLeish (8), Eric Lindros (8) kvintett tud felmutatni.

Coyotes?Rangers 1-2

Henrik Lundqvist karrierje 424. győzelmét szerezte, amivel megelőzte az örökranglista nyolcadik helyén álló Tony Espositót.

Stars?Oilers 5-1

John Klingberg, a Dallas hátvédje egymás után a kilencedik hazai meccsén adott legalább egy gólpasszt, amivel új franchise-rekordot állított fel.

Maple Leafs?Canucks 3-2

Brock Boeser egymás után az ötödik idegenbeli mérkőzésen lőtt gólt, amivel új franchise-csúcsot állított fel.

Január 7.

Penguins?Bruins 6-5

Jevgenyij Malkin 12. gólját ütötte a hosszabbításban. Az orosz center mellett csak öt olyan játékos van, aki több gólt ütött a hosszabbításban egy klub színeiben: Alekszandr Ovechkin (22, Capitals), Patrik Eliás (16, Devils), Daniel Sedin (15, Canucks), Mats Sundin (14, Maple Leafs) és Szergej Fjödorov (12, Red Wings).

Malkin a 12 góljával új klubcsúcsot állított fel. A korábbi rekordot Sidney Crosby és Mario Lemieux tartotta 11 góllal.

Canadiens?Canucks 5-2

Megszakította rossz sorozatát a Montreal. A Habs a Vancouver előtti hat mérkőzés egyikén sem ütött egy gólnál többet. Ilyen rossz sorozata csak kétszer volt a Montrealnak, 1929 januárjában és 1937 decemberében.

Islanders?Devils 5-4

Sebastian Aho lett az Islanders történetének második hátvédje, aki ugyanazon a meccsen lőtte élete első gólját és adta első gólpasszát. Az Islesnél Vlagyimir Malahovnak jött össze ez a bravúr 1992-ben a Rangers ellen.

Blue Jackets?Panthers 3-2

Rick Nash és Zach Werenski után Pierre-Luc Dubois a Columbus történetének harmadik játékosa, aki 20. születésnapja előtt ugyanazon a mérkőzésen emberelőnyös gólt és gólpasszt is szerzett.

Red Wings?Lightning 2-5

Yanni Gourde góllal, gólpasszal és bunyóval zárta a mérkőzését, így övé a Tampa történetének negyedik Gordie Howe-mesterhármasa. Chris Gratton 1994. február 14-én, Vincent Lecavalier 2002. október 18-án, Ryan Craig 2006. november 22-én csinálta meg a Howe-triplát.