Japán?Magyarország 4-3

Jól játszottunk, de nem használtuk ki a helyzeteket. A végén egyenlített Japán, majd büntetőkkel nyert.

A Tüskecsarnokban rendezett torna zárónapján Japánnal mértük össze erőnket. Tét nem volt, de a meccs a második helyről döntött, mivel a lengyelek mindkét csapatot legyőzték az első két napon, így már szombaton megnyerték a budapesti EIHC-tornát.

Nagyon jól állt a meccshez a magyar csapat, amely az első perctől dominált a jégen. Ez eredményben nem látszott meg jó ideig, de a hoki és a jég nem hazudik, egyértelmű volt mindvégig, melyik a jobb csapat ezen a vasárnapon. Vendégeink egy osztállyal lentebb szerepelnek, de ez megtévesztő is lehetett volna, ha nem látjuk, hogy mennyire indokolt. Elsősorban a második harmadban sikerült kellőképpen tudatosítanunk, hogy Magyarország a divízió 1/A csoport oszlopos ? ha nem a legoszloposabb ? tagja.

De haladjunk sorban. Jól kezdtük a meccset, élénk játékkal, jó kombinációkkal sokkoltuk a japán védelmet. Sajnos az effektivitással voltak gondok, hogy mást ne mondjunk, Hári János legalább három gólpasszt osztott ki negyven perc alatt, de egyből sem lett gól. Egy pontatlan passz 2-1-es japán kontrát eredményezett, így meglepetésre Japán szerzett vezetést a 8. percben, Furuhasi talált Duschek Dávid kapujába. Kettős előnyös helyzetből sikerült egyenlíteni, még ha más csak eggyel többen is voltunk a jégen, amikor Bartalis István kiváló egyéni teljesítménye végén Pavuk Attilának lőtte keresztbe a korongot, aki nem hibázott. 1-1 a 12. percben. A lendületünk nem csökkent, 23 másodperccel a harmadlefújás előtt Bartalis István vezetést szerzett. Benk András közeli lövését még fogta Nariszava, de csapatkapitányunk ügyesen a kapuba lőtte a pakkot. 2-1 ide a 20. percben.

A második harmadban lemostuk a jégről Japánt. Ehhez képest meglepő, hogy 1-1-gyel ért véget ez a húsz perc. Pedig mindvégig irányítottuk az eseményeket, javarészt a japánok harmadában folyt a játék, és nem volt kérdéses, hogy milyen színű mezben játszik a jobb alakulat: pirosban. Gosi Kumagaj ennek ellenére a 26 percben egy pillanatnyi megingást ki tudott használni, és egyenlített. 2-2 után már nem sok esély volt a gólszerzésre a fehér mezes armadának. Szerencsére gyorsan visszavettük a vezetést, Pozsgai Tamás a kék vonalról lőtt pontosan. Vincze Péter kiválóan zavart a kapus előtt, gólpasszt mégis Terbócs István és Jesse Dudas jegyzett, mivel 24-esünk nem ért a koronghoz. Ilyen ez, nem mindig igazságos a történet, de ezt senki nem bánja, lényeg az eredmény: 3-2-re vezettünk a 27. percben szerzett harmadik góllal. Azt talán Japán sem tudja, hogyan úszta meg újabb kapott gól nélkül, de nekünk éppen ez okoz fejtörést nem vagyunk elég eredményesek az ellenfél kapuja előtt. A feladat adott volt a torna záró harmadára: változtatni ezen és növelni az előnyt, minél nagyobb mértékben.

Alapvető változást a záró játékrész sem hozott. Továbbra is magasabb szintű hokit mutattunk be, de a befejezések nem ültek, Az utolsó passzok és megoldások nem sikerültek, nem voltak elég jók, így Japán megúszta a negyedik pofont. Emiatt nem dőlt el a meccs, és ezt érezték a japán játékosok, folyamatosan érezni lehetett, van esély az egyenlítésükre is, még ha sokkal kevesebb lehetőségük is volt. És ami benne volt a levegőben, az ki is jött a végére. Három perccel a vége előtt Japán egyenlített, egy gyorsan kihasznált emberelőnyből ? tegyük hozzá, hogy teljesen felesleges, ki nem erőszakolt kiállítás után került előnybe riválisunk, a korong birtokában bemutatott, védőharmadbeli töketlenkedésünk után ?, Terao révén. 3-3-ra állt a meccs z 57. percben. A végét jól meghúztuk ismét, csak az utolsó minutumban két ziccer adódott számunkra a mérkőzés lezárására, de egyikből sem sikerült a pakkot a kapuba juttatni. Hatvan perc után 3-3 állt a táblán, így jöhetett a hosszabbítás, 5 perc 3 a 3 elleni játék, az első találatig.

Hári, Vas J. és Pozsgai kezdett nálunk, aztán sorban jöttek a többiek, és gyakorlatilag végigtámadtuk az öt percet. Érdekes látvány volt, hogy mennyire nem találják a japánok az ellenszert a magyar játékon, ellenben az nem töltött el boldogsággal, hogy ahogy a hatvan perc során, úgy ebben a hosszabbításban sem sikerült góllá transzformálni a hatalmas mezőnyfölényt. Jöhettek tehát a büntetők.

Sarauer kezdte a rávezetéseket. Ügyesen ellőtte a japán kapus mellett, vezettünk. Ecsigónál viszont Duschek okosabb volt, Dansereau húzott lövését pedig Narisava fogta. A második kört Takagi higanymozgása zárta, a japán 9-es úgy ünnepelte találatát, mintha olimpiai aranyat ért volna, járt a taps. Bartalis megverte a kapust, aki aztán visszanyúlt bottal és védett. A japán kísérlet hamvába holt. Hári János negyedik magyarként megmutatta, hogyan néz ki Bartalis kísérlete az ideális esetben, majd Duschek védett. Vas János lezárhatta volna a sorozatot, de a kapus lepkésébe lőtt. ellenfelünk 15-öse azonban eltalálta a rést Dushcek lába között, így öt kör után 2-2-re állt a csata, jött a folytatás, ezúttal már felváltva, és Japán kezdett. Sajnos belőtték az elsőt, így Hári nem hibázhatott. Volna. Kísérlete nem volt sikeres, így 4-3-ra nyert Japán egy olyan meccsen, ahol a kapura lövési mutatót 43:17-re elvesztették. Magyarország bronzérmet szerzett a négy nemzet tornán.

Nagyon sok élmény és tapasztalat fűződik majd ehhez a tornához. Legközelebb februárban lép jégre a magyar válogatott, akkor Katowicében egy még nehezebb EIHC-torna vár ránk, majd pedig a vb felkészülési mérkőzései és a budapesti világbajnokság következik, áprilisban.