Varázslatos Vegas

Az NHL negyedik hetének statisztikái és érdekességei.

Október 23.

Rangers?Sharks 1-4

Logan Couture a San Jose első nyolc meccsén hétszer volt eredményes. A San Jose történetében csak Owen Nolan (8 gól, 1999/2000), Patrick Marleau (9 gól, 2012/13; 7 gól, 2013/14) és Tomas Hertl (7 gól, 2013/14) kezdett ilyen gólerősen.

Patrick Marleau 99. győztes gólját ütötte, amivel az örökranglista 7. helyén áll. Marleau 98-at a San Jose színeiben lőtt, ezzel az egy franchise-ban szerzett győztes gólokat tekintve a második helyen áll holtversenyben Bobby Hull-lal Gordie Howe (123) mögött.

Október 24.

Hurricanes?Lightning 1-5

A Tampa két csatára, Steven Stamkos és Nyikita Kucserov a csapat eddigi tíz meccsének mindegyikén szerzett pontot. Ilyen sorozatra 25 éve nem volt példa, akkor azonban három klubnál is. Az 1992/93-as szezon kezdetén a Pittsburghben Kevin Stevens, Mario Lemieux és Ron Francis az első 12 meccsen, a Bostonban Joe Juneau és Dmitrij Kvartalnov az első 14 találkozón, Buffalóban Dave Andreycuk és Pat LaFontaine az első 11 összecsapáson volt pontszerző.

Golden Knights?Blackhawks 4-2

A Vegas az NHL történetének egyetlen csapata ? az Original Six tagjait is beleértve ?, amely első nyolc meccséből hetet meg tudott nyerni.

vegas

Islanders?Coyotes 5-3

John Tavares hetedik tripláját ütötte a New York-i klubban, ezzel a házi rangsorban befogta a negyedik helyen álló Pat LaFontaine-t. Érdekesség, hogy a listavezető Mike Bossy 39 mesterhármast ütött, ez eggyel több, mint amennyit az őt követő Bryan Trottier (16), Pierre Turgeon (8), LaFontaine (7), Tavares (7) négyes összehozott.

Penguins?OIlers 2-1

Phil Kessel karrierje hatodik gólját ütötte a ráadásban. A Pens csatára az aktív amerikai játékosok között ezzel az ötödik helyen áll Dustin Byfuglien (8), Max Pacioretty (8), Zach Parise (8) és Kyle Okposo (7) mögött.

Canadiens?Senators 5-1

Shea Weber pályafutása során 16. alkalommal szerzett legalább két gólt, ezzel az aktív hátvédek sorában a második helyen áll Mike Green (18) mögött.

Flyers?Ducks 2-6

Az Anaheim az előző meccsén a Los Angelesnek is hatot ütött, így története során negyedszer lőtt legalább féltucatot két egymást követő meccsen. Legutóbb több mint 11 éve, 2006. április 2-án és 4-én volt ilyen, amikor a Ducks 6-2-re verte a Vancouvert és a Los Angelest.

Wild?Canucks 0-1

Anders Nilsson harmadik vancouveri meccsén a második shutoutját szerezte, ami új franchise-rekord. A korábbi rekordot Arturs Irbe és Eddie Lack tartotta, minkét kapusnak 12 meccs kellett az első két hibátlan találkozóhoz.

Senators?Kings 2-3

Az újonc Adrian Kempe kevesebb mint két perccel a befejezés előtt egyenlített, a szétlövések során pedig győztes büntetőt lőtt. Elsőéves Los Angeles-i játékos 2009. március 19-én szerzett utoljára egyenlítő gólt az utolsó kettő percben, akkor Drew Doughty egyenlített Bostonban 1:36-tal a vége előtt, a meccset pedig végül a Kings nyerte 3-2-re a hirtelen halálban.

Október 25.

Blues?Flames 5-2

Alex Pietrangelo a St. Louis első tíz meccsén 12 pontot gyűjtött. Az elmúlt 20 évebn csak kétszer fordult elő ilyen a Bluesban, mindkétszer az 1997/98-as szezon kezdetén, amikor Steve Duchene 13, Al MacInnis 12 pontot szerzett.

Október 26.

Canadiens?Kings 0-4

Jonathan Quick 40 védéssel ért el shutoutot Montrealban. Az elmúlt fél évszázadban csak két kapus tudott hibátlan maradni a Habs otthonában minimum 40 védéssel. Az egyikük maga Quick volt 2015. december 17-én, a másik a Vancouver kapusa, Kirk McLean 1991. december 4-én.

Quick a Los Angeles történetének első kapusa, aki 500 meccsen lépett jégre a csapatban. Az amerikai születésű kapusokat tekintve Quick a hetedik John Vanbiesbrouck, Tom Barrasso, Ryan Miller, Mike Richter, Frank Brimsek és Craig Anderson mögött.

A Kings 10 meccs után 8-1-1-es mérleggel áll, amivel beállították az 1980/81-es szezonból származó franchise-rekordot.

jonathan_quick1

Rangers?Coyotes 5-2

Boo Nieves karrierje második meccsén három gólpasszt szerzett. 1967 óta csak négy olyan újonca volt a New Yorknak, akik első vagy a második meccsükön három pontig jutottak. 1980-ban Mike Allison a második meccsén triplázott, 1984-ben Jason Patrick a második találkozóján három gólpasszt adott, 2003-ban Dominic Moore adott három gólpasszt az első meccsén, 2010-ben pedig Derek Stepan ütött mesterhármast az első meccsén.

Rick Nash lett az NHL történetének 313. játékosa, aki legalább 1000 mérkőzésen lépett jégre.

Lightning?Red Wings 3-2

Nyikita Kucserov a Tampa Bay első 11 meccsén egy kivételével mindegyiken eredményes volt. Legutóbb Alexander Steen épített ilyen sorozatot 2013-ban, amikor a St. Louis 10 találkozón lőtt gólt az első 11-ből.

Penguins?Jets 2-1

Phil Kessel az Edmonton után a Winnipeg ellen is győztes gólt szerzett a hosszabbításban. A Pittsburgh történetében csak Alekszej Morozov tudott két egymást követő meccsen a ráadásban betalálni, még 2004. március 19-én és 21-én a Carolina, illetve a Rangers ellen.

A Pens zsinórban 17. hazai meccsét nyerte meg a Winnipeg ellen, ebből 13-at a rendes játékidőben. Utolsó vereségét 2006. december 27-én szenvedte el, amikor a vendégek 4-2-re nyertek, még Atlanta néven.

Wild?Islanders 6-4

Luke Kunin lett a Minnesota történetének első játékosa, aki első gólját emberhátrányból ütötte. Az aktív mezőnyben ezt csak Jordan Eberle, Jevgenyij Kuznyecov, Brad Marchand és Jordan Staal mondhatja el magáról, valamint az a bostoni Danton Heinen, aki aznap ütötte az első gólját szintén hátrányban a San Jose ellen.

Panthers?Ducks 8-3

Radim Vrbata karrierje hetedik tripláját ütötte, az ötödik különböző csapatában (Avalanche, Hurricanes, Coyotes, Canucks, Panthers). A cseh csatár mellett csak a Tony McKegney, Eddie Shack, Brendan Shanahan és a szerb-kanadai Ivan Boldrirev ütött mesterhármast öt különböző klubban, Bill Guerin pedig egyedüliként hétben is (Devils, Bruins, Stars, Blues, Sharks, Islanders, Oilers), ebből hatszor az alapszakaszban, az Oilersben pedig egyszer a playoffban.

A Florida története során nyolcadik alkalommal ütött legalább nyolcat, hétszer pontosan nyolcat, egyszer tízet 1997-ben. A Panthers utolsó nyolcgólos meccse 2009. január 10-én volt, amikor 8-4-re verték az Atlantát.

vrbata

Október 27.

Knights?Avalanche 7-0

Oscar Danské a Vegas történetének első shutoutja.

Dansk az NHL történetének első kapusa, aki egy expanziós csapatban megnyerte az első három meccsét.

Negyedszer fordult elő, hogy egy expanziós csapat az első évében 7-0-ra győzött. Kétszer az NHL első szezonjában, az 1917/18-as évadban volt rá példa, egyszer pedig 1980. március 26-án, amikor az eredeti Winnipeg Jets 7-0-ra verte a Hartfordot.

A Vegas ötmeccses győzelmi sorozatnál tart. Expanziós csapat erre csak kétszer volt képes, a Rangers az 1926/27-es szezonban és az Oilers az 1979/80-ban.

Devils?Senators 5-4

Zach Parise (2006), Travis Zajac (2007) és Adam Henrique után Jesper Bratt lett a negyedik újonc a New Jerseyben, aki győztes gólt lőtt a rávezetések során.

Október 28.

Canadiens?Rangers 5-4

Phillip Danault révén több mint nyolc év után szerzett legalább négy pontot quebeci születésű játékos a Montrealban. 2009. március 24-én Alex Tanguay öt pontot (2+3) termelt az Atlanta ellen 6-3-ra megnyert meccsen.

Predators?Islanders 2-6

John Tavares második mesterhármasát ütötte októberben, korábban csak Mike Bossy tudott kétszer triplázni októberben, még 1983-ban.

Tavares három meccs alatt ütött két mesterhármast, korábban ez csak Mike Bossynak és Zigmund Pálffynak sikerült az Islandersben, előbbinek három alkalommal is.

Tavares klasszikus mesterhármast szerzett, utoljára Kyle Okposo ütött ilyet az Islesben 2015. január 16-án a Pittsburgh elleni 6-3-as meccsen.

Avalanche?Blackhawks 6-3

Mikko Rantanen és Nathan MacKinnon is duplázott a Coloradóban. Az elmúlt négy évben csak egyszer fordult elő, hogy két denveri játékos is két gólt lőjön egy meccsen, mégpedig 2015. november 3-án, amikor Matt Duchene és Jarome Iginla duplázott a Calgary elleni 6-3-ra megnyert mérkőzésen.

Maple Leafs?Flyers 2-4

Jakub Vorácek zsinórban harmadik mérkőzésén szerzett legalább két pontot. A Phillyben az elmúlt három évben a cseh csatár mellett erre csak Shayne Gostisbehere volt képes.

Lightning?Ducks 1-4

Ryan Getzlaf karrierje során 29. alkalommal adott legalább három gólpasszt. Getzlaf 2005-ös debütálása óta csak a Joe Thornton (48), Sidney Crosby (45), Nicklas Backström (37), Henrik Sedin (34) négyesnek volt több három gólpasszos meccse.

Bruins?Kings 1-2

A Los Angeles 11 meccs után 9-1-1-es mutatóval áll, ezzel Kopitarék beállították az 1980/81-es szezonból származó franchise-csúcsot.

Devils?Coyotes 4-3

A New Jersey 10 meccs után 8-2-0-s mutatóval áll, ami az 1993/94-es csapatrekord beállítása.

Október 29.

Jets?Penguins 7-1

Blake Wheeler 4:20 alatt ütött hármat, amivel az Atlanta/Winnipeg-franchise történetének leggyorsabb mesterhármasát szerezte.

Wheeler egy harmadban triplázott, korábban ez csak Ilja Kovalcsuknak sikerült még az Atlanta mezében, háromszor a második és egyszer a harmadik harmadban.

A Winnipeg 34 másodperc alatt ütött hármat, ez új franchise-rekord. A korábbi rekord 59 másodperc volt, ami 2008. december 2-án született a Montreal elleni 5-4-re elveszített mérkőzésen.

Az NHL idei 169 meccsén Wheeler triplája volt a 14. mesterhármas. Legutóbb az 1994/95-ös szezonban voltak ilyen termékenyek a játékosok, amikor az első 169 meccsen 15 tripla született.