Ki marad a nagyok között?

Szombaton kiderülhet, ki jön hozzánk jövőre a szlovén?fehérorosz párosból. A norvégok útja a finneken keresztül vezet a négy közé, de lesz még amerikai?lett, orosz?szlovák, olasz?német, kanadai?svájci összecsapás is.

Újra hétvégi üzemmódba kapcsol a világbajnokság, vagyis ismét hat meccset rendeznek egyetlen napon. A sort a lettek nyitják az amerikaiak ellen. Indrasisék szuperül kezdték a világbajnokságot, magabiztosan hagyták maguk mögött a dánokat (3-0), Szlovákiát (3-1) és Olaszországot is legyűrték valahogy (2-1). Sőt, csütörtökön a svédeket is kis híján meglepték, a háromkoronások nagy nehezen, 2-0-ra tudtak nyerni ellenük. A nehéz meccsek folytatódnak, az USA után Oroszország vár rájuk, ezeken a meccseken nem lehet elvárás a pontszerzés. Erre nem is feltétlenül lesz szükségük, hiszen időközben váratlan segítséget kaptak legnagyobb riválisuktól, a házigazda németektől, akik pénteken váratlan zakóba szaladtak bele Dánia ellen. Jelen pillanatban tehát a lettek a negyedikek az A csoportban 9 ponttal, a németek 5. helyen állnak egy meccsel többől összehozott hat egységgel. Ha minden a papírforma szerint alakul, akkor az utolsó fordulóra éppen egyenlő számú ponttal fognak rendelkezni, ha így lesz, akkor az egymás elleni meccs dönthet a csoportkör utolsó napján, vagyis kedden. Az amerikaiaknak is 9 pontjuk van, ám ők egészen más perspektívából tekintenek a következő három fordulóra. A lettek és a szlovákok ellen igyekeznek minél több pontot hozni a jelenleg két ponttal vezető oroszokon, akikkel ők is az utolsó fordulóban találkoznak. Ráadásul a svédeket még könnyebben megelőzhetik, hiszen ellenük már nyertek és csak egy pont a hátrány velük szemben. Céljaikban segítheti őket a New York Rangersből frissen csatlakozott Kevin Hayes és Brady Skjei, nagy kérdés, hogy Tyson Barrie elképesztően balszerencsés sérülése mennyire veti vissza őket.

A B csoportban észak-európai rangadó lesz, az idén látványosan gyengélkedő finnek játszanak Norvégiával. Négy meccs után mindkét csapatnak 7 pontja van, a norvégok a negyedikek, a finnek az ötödikek, amelyik csapat nyer, az nagy lépést tesz a négy közé jutásért, de különösen Norvégia nyerhet sokat, amely már a szintén nyolc közé ácsingózó franciákat is le tudta győzni. A norvégok játéka kissé egysíkú, a finn hátvédeknek elsősorban a Thoresen és az Olimb testvérek alkotta első sorra kell figyelniük, akik eddig nem kevesebb, mint 14 pontot hoztak össze, az összes norvég játékos által szerzett pontok háromnegyedét. A finneknél Rantanen és Aho fut nagy versenyt a házi kanadai tabella első helyéért, előbbinek hat, utóbbinak öt pontja van már. Érdekesség, hogy a torna elején a finn sajtó által dicsért Puljujarvi, akit a tavalyi szezon első harmadában még Laine elé vártak a szakértők a draftlistán, négy meccs után egyelőre pont nélkül áll, a csatárok közül rajta kívül még ketten vannak ilyenek. Lehet, hogy éppen a szombati lesz az ő napja?

A számunkra legérdekesebb mérkőzést délután játssza Fehéroroszország és Szlovénia. A B csoport utolsó helyén állnak ők, mindkettejüknek 1 pontja van, a legközelebbi csapat hat pontra áll tőlük, a szombati lesz a hatodik meccsük. Következésképpen igen nagy a valószínűsége annak, hogy amelyikük nyer, az bent marad, aki kikap, az jön hozzánk jövőre egy szinttel lejjebb. Amennyiben a találkozó rendes játékidőben ér véget, ebből a valószínűségből bizonyosság lesz. Nem biztos, hogy nagy jelentősége lesz ennek az egymás elleni meccsen, de a többiekkel szemben a szlovénok határozottan jobb statisztikákat produkáltak csapatszinten, mint a fehéroroszok. Ugyanannyit lőttek kapura az eddigi öt meccsen, délnyugati szomszédunk mégis 10 gólt lőtt, míg Kosztyicinék csak hatot. Az emberelőnyöket Ticarék közel 16%-os hatékonysággal váltják gólra, a túloldalon ugyanez a mutató nem érte el a 7%-ot. A fehéroroszok többet is szabálytalankodnak: 5 meccsen 27 kétperces büntetést szedtek össze, a szlovénok csak 18-at. A kapusteljesítmény nagyjából egyforma, az egyetlen mutató, amiben jobbak a fehéroroszok, az a hátrányos védekezés (75% és 62,5%). Ugyanakkor mindez nem sokat fog számítani, szombaton egymás ellen kell jobbnak lenni, egy meccsen pedig bármi megtörténhet.

2015 IIHF Ice Hockey World Championship

Az A csoportban szláv meccset rendeznek. Öt évvel ezelőtt a szlovák?orosz párharc a vb döntője volt, idén más szelek fújnak. Az oroszok 11 ponttal a csoport élén állnak, nekik minden esélyük megvan a döntőig menetelni, Zdeno Cíger tanítványai azonban eddig mindössze 4 pontot gyűjtöttek, amivel az utolsó előtti helyen állnak. Ráadásul az utolsó három meccsen akár egy pont megszerzése is óriási bravúr lenne, hiszen Oroszország után az USA, majd zárásként Kanada vár rájuk. Libor Hudácekből is minden bizonnyal csak a kötelező optimizmus szólt, amikor a szlovák szövetség honlapjának azt nyilatkozta, hogy még hisznek a negyeddöntő elérésében, és amíg van esély, addig harcolni fognak. Nem lesz ez egyszerű, hiszen az orosz válogatott a csapatstatisztikák többségében a legjobban teljesít, összesen három játékosa áll pont nélkül, nincs kiből készülni, Panarinból, Kucserovból amúgy sem nagyon lehet. Mindazonáltal az oroszok sem sebezhetetlenek, jó példa erre a legutóbbi, Dánia elleni meccsük, amikor 3-0-ra nyertek ugyan, de ez a különbség egy 70 másodperces periódusban alakult ki.

Az A csoport esti meccsén Németország igyekszik visszakapaszkodni a negyeddöntő elérésére esélyes csapatok közé. Ehhez nem kell mást tennie, mint legyőzni az olasz válogatottat, ami feltehetően nem is jelent majd gondot nekik. Olaszország egyetlen ponttal áll a csoport utolsó helyén, az összes csapat közül ők lőtték a legkevesebb gólt, öt meccsen ötöt. Ugyanakkor előzetesen a dánok sem tűntek acélosnak, a németeknek mégis meggyűlt velük a bajuk. A gondjaikat tovább tetézné, ha kora délután a lettek pontot vagy pontokat rabolnának az amerikaiaktól, hiszen ezzel komoly lépéshátrányba kerülnének velük szemben. Mindennek azért nincs sok esélye, különösen, ha időközben Leon Draisaitl is csatlakozik a kerethez.

A B csoportban Svájc helyzete nagyon hasonlít az A csoportban szereplő Lettországéhoz, amennyiben a három legkeményebb ellenfél a csoportkör második felére maradt. Szombaton Kanadával játszanak, vasárnap Finnországgal, kedden Csehországgal. Jelenleg a harmadik helyen állnak 9 ponttal, de mivel három csapatnak is 7 pontja van mögöttük, nekik pedig bravúr kell a pluszpontokhoz, ezért a legkevésbé sem lehetnek biztonságban. Kanadának eddig hibátlan a mérlege, négy meccs, 12 pont, 20:5-ös gólkülönbség. Számukra egyértelműen a negyeddöntőkkel kezdődik az igazi menet, kérdés, hogy ez elég esélyt teremt-e a svájciak számára.