Marleau 500

Az NHL 17. hetének statisztikái.

Január 31.

Hurricanes?Flyers 5-1
A Hartford 1997-es Carolinaba költözése óta Sebastian Aho mindössze a harmadik újonc, aki mesterhármast ért el. Korábban ez csak a Shane Willis, Eric Cole kettősnek sikerült 2001-ben, előbbinek február 21-én, utóbbinak december 21-én.

Aho a legfiatalabb játékosa, aki triplázott a Hartford/Carolina-franchise történetében. A korábbi rekorder Ron Francis volt, aki 20. születésnapja előtt négy nappal, 1983. március 6-án ütött hármat a Quebec elleni 7-3-as vereség alkalmával.

Sebastian Aho

Penguins?Predators 4-2
Patric Hörnqvist a második játékos, aki volt klubja a Nashville ellen legalább két gólt tudott ütni egy mérkőzésen. Az első Scotti Upshall volt, aki 2010. január 10-én az Arizona tagjaként mesterhármast ütött korábbi kenyéradója ellen.

Blues?Jets 3-5
Mark Scheifele három ponttal zárta a meccset, ezzel az elmúlt egy évben, tehát 2016. január 31-e óta összesen 88 pontot szerzett az alapszakaszmeccseken. Ezzel harmadik a ligában Sidney Crosby (100) és Connor McDavid (95) mögött.

Canadiens?Sabres 5-2
Max Pacioretty pályafutása hatodik tripláját ütötte, ezzel az aktív amerikai játékosok listáján befogta az első helyen álló Drew Staffordot. A lista második helyén Phil Kessel és Zach Parise áll 5-5 mesterhármassal.

Lightning?Bruins 3-4
Brad Marchand 20. pontját szerezte a hónapban. Legutóbb 2008 decemberében volt ilyen termékeny bostoni játékos, akkor David Krejci 21 egységgel zárta a hónapot.

Stars?Maple Leafs 6-3
Amióta a Minnesota Dallasba költözött, még sohasem ütött öt gólt az első harmadban.

A jogelőd North Stars alapszakaszmeccsen összesen nyolcszor ütött öt gólt az első harmadban, ebből ötször a Los Anegelesnek.

Rangers?Blue Jackets 4-6
Az elmúlt nyolc évben csak másodszor fordult elő, hogy columbusi hátvéd idegenben két gólt üssön. A Gardenben Seth Jones duplázott, míg James Wisniewski 2014. november 14-én Phillyben, a Flyers ellen 4-3-ra megnyert meccsen.

Panthers?Senators 6-5
A Florida 23 éves történetében harmadszor fordult elő, hogy egy újonc hátvéd két gólt üssön. Az Ottawa ellen Michael Matheson duplázott, míg Joey Tetarenko 2001-ben, Dmitrij Kulikov 2009-ben ütött kettőt elsőéves hátvédként.

Coyotes?Kings 2-3
Anze Kopitar pályafutása 60., 61. és 62. pontját szerezte az Arizona ellen. A szlovén center 2006-os bemutatkozása óta csak Joe Thornton szerzett több pontot a sivatagi csapat ellen, szám szerint 69-et.

Red Wings?Devils 3-4
Kyle Palmieri duplájával győzött a New Jersey Detroitban. Napra pontosan 25 éve volt példa arra, hogy egy Devils-játékos két gólt szerezzen a Joe Louis Arenában, csapata pedig győztesen távozzon. 1992. január 31-én többek között Tom Chorske két góljával 6-3-ra nyert a Devils.

Oilers?Wild 2-5
Az elmúlt hét évben csak negyedik alkalommal fordult elő, hogy egy minnesotai újonc két gólt szerezzen. Az Edmonton ellen Tyler Graovac duplázott, 2010 óta pedig ugyanez csak a Matt Kassian, Justin Fontaine, Matt Dumba hármasnak sikerült.

Mikael Granlund egymás után 11. meccsén szerzett pontot, ezzel tovább nyújtotta a franchise-rekordot.

Február 1.

Capitals?Bruins 5-3
Brad Marchand az utolsó négy mérkőzéséből harmadszor duplázott. Utóljára Cam Neelynek volt ilyen sorozata a Boston mezében még 1992 januárjában.

Alekszandr Ovecskin a 205. emberelőnyös gólját ütötte, ezzel megelőzte Wayne Gretzkyt és feljött a 15. helyre Joe Sakic mellé.

Flames?Wild 5-1
Sean Monahan az elmúlt öt hazai meccs mindegyikén betalált. Legutóbb Jarome Iginlának volt ilyen sorozata a Calgaryban még 2012 márciusában.

Február 2.

Canucks?Sharks 1-4
A San Jose csatára, Patrick Marleau 45. játékosként elérte az 500 gólos határt, de csak a 18., aki mindezt egy klubban tette. Sőt az 1967-es bővítés óta ez csak hét játékosnak sikerült, a Gilbert Perreault (Sabres), Mike Bossy (Islanders), Bryan Trottier (Islanders), Jarome Iginla (Flames), Alekszandr Ovecskin (Capitals), Wayne Gretzky (Oilers), Joe Sakic (Nordiques/Avalanche) szeptettnek.

marleau500

Blues?Maple Leafs 5-1
Paul Stastny 200. gólját ütötte, így édesapjával együtt exkluzív klubba lépett. Peter Stastny 450 gólt szerzett pályafutása során, így a két Stastny a negyedik apa-fiú páros, amelyik legalább 200 találatig jutott. Korábban ez a Bobby Hull, Brett Hull, a J.P. Parise, Zach Parise és a Thomas Steen, Alexander Steen családnak sikerült.

A találkozó előtt a St. Louis visszavonultatta Bob Plager ötös számát. Plager meze a hetedik volt a Blues történetében, amit felvontak, korábban ezt a megtiszteltetést csak Al MacInnis (2), Bob Gassoff (3), Barclay Plager (8), Brian Sutter (11), Brett Hull (16) és Bernie Federko (24) érdemelte ki.

Flyers?Canadiens 3-1
A Montreal nem győzni jár a Wachovia Centerbe, a Philly ugyanis az utolsó 11 hazai Montreal elleni meccséből tízet megnyert és csak egyet vesztett el büntetőlövések után. Legutóbb 1993 februárja és 1998 januárja között volt ilyen sorozata a Flyersnek a Habs ellen, amikor nyolcszor győzött két döntetlen mellett.

Rangers?Sabres 2-1
Chris Kreider a negyedik amerikai játékos a Rangers történetében, aki három egymást követő szezonban is 20 gólt ütött. Korábban ez csak a Darren Turcotte, (1989-93), Mark Pavelich (1981?84), Brian Mullen (1987-90) hármasnak sikerült.

Február 3.

Penguins?Blue Jackets 4-3
A duplázó Phil Kessel a 800. meccsén a 290. gólját ütötte. A 2006-ban draftolt játékosok között ezzel vezeti a listát, a pontok tekintetében pedig 629 egységgel a második Nicklas Backström (693) mögött.

Red Wings?Islanders 5-4
A hátvéd Danny DeKeyser az utolsó percben, 4-4-es állásnál ütött győztes gólt. A Detroit csapatában az elmúlt 35 évben csak kétszer volt példa ilyenre, 2009-ben Nicklas Lidström, 2013-ban Jonathan Ericsson döntött az utolsó minutumban egálnál.

Hurricanes?Oilers 2-1
Dean Evason (1986) és Shane Willis (2001) után, Sebastian Aho a Hartford/Carolina-franchise történetének harmadik újonca, aki két egymást követő meccsen győztes gólt tudott szerezni. Aho az Edmonton előtt a Philly ellen szerzett győztes gólt.

Devils?Flames?Flames 3-4
Tj Brodie a Calgary történetének harmadik hátvédje, aki úgy adott négy gólpasszt, hogy csapata minden góljából kivette a részét. 1987. december 23-án Gary Suter az Edmonton ellen elvesztett 5-4-es meccsen készítette elő mind a négy gólt, 2008. december 5-én pedig Dion Phaneuf a St. Louisban aratott 4-3-as győzelem alkalmával tette ugyanezt.

Február 4.

Blues?Penguins 1-4
Sidney Crosby 30. gólját ütötte a szezonban, ezzel a 2010/11-es évad után, pályafutása során másodszor érte el ezt a határt elsőként az NHL játékosai között. Az aktív játékosok között csak Jaromír Jágr és Alekszandr Ovecskin bír jobb mutatóval, mindkét játékos háromszor lépte át elsőként a 30-as határt.

Flyers?Kings 0-1
Jeff Carter idei negyedik gólját ütötte a hosszabbításban, így a tavalyi évvel együtt már hétnél jár. Az NHL történetében csak Frank Finnigan ütött két szezon alatt hét gólt a ráadásban, az 1928/29-es évadban hármat, egy évvel később négyet.

Carter a harmadik játékos, aki volt csapata a Philly ellen szerezett győztes gólt a hirtelen halálban. Korábban ez csak Dean McAmmondnak sikerült 2003-ban a Calgary színeiben és Joffrey Lupulnak a Toronto mezében 2014-ben.

Carter kilencedik győztes gólját ütötte a szezonban és már csak egy találatra van Charlie Simmer 1980/81-es rekordjától.

carter

Bruins?Maple Leafs 5-6
Auston Matthews után William Nylander a második torontoi újonc, aki triplázott. Csak az 1926/27-es évadban fordult elő, hogy két torontói elsőéves mesterhármast üssön, 91 éve Ace Bailey és Bill Carson ütött hármat.

Avalanche?Jets 5-2
Jarome Iginla pályafutása során 322. alkalommal szerzett minimum 2 pontot, viszont az elmúlt 70 mérkőzés egyikén sem. Ez Iginla messze legsikertelenebb periódusa, a korábbi két leggyengébb sorozata csak 37 illetve 20 meccs volt.

Sabres?Senators 4-0
Robin Lehner az első kapus, aki le tudta nullázni korábbi csapatát, az Ottawát.

Islanders?Hurricanes 4-5
Ron Hainsey a harmadik hátvéd a Hartford/Carolina-franchise történetében, aki úgy szerzett két gólt egy meccsen, hogy a második gólját a hosszabbításban szerezte. Adam Burt 1992-ben a North Stars ellen, Sean Hill 2003-ban a Canadiens ellen ütött ugyanígy kettőt.

Február 5.

Capitals?Kings 5-0
Philipp Grubauer harmadik shutoutját szerezte a szezonban. Az elsőszámú kapusnak, Braden Holtbynak hat van, így a Washington történetében harmadszor fordul elő, hogy mindkét kapus minimum három hibátlan meccsel rendelkezik. Az 1983/84-es szezonban Al Jensen és Pat Riggin négyig jutott, 2011/12-ben Tomás Vokoun szintén négyig, míg Michal Neuvirth háromig.

Canadiens?Oilers 0-1
Gólnélküli meccsen, szétlövések után győzött az Edmonton Montrealban. 2015-ben vezették be a három a három elleni játékot a hosszabbításban, azóta 15 meccs végződött 0-0-ra, de mindegyik eldőlt a ráadásban.

A négy a négy elleni játékot és a szétlövéseket tíz évvel korábban 2005-ben vezették be, azóta 79 meccs végződött 0-0-ra és 40 dőlt el a ráadásban, 39 szétlövéssel.