Megijesztették az USA-t, Kanadát és a finneket is

Kis híján a meglepetések napja lett a hétfő is a junior-világbajnokságon. Öt meccsből három szorosan alakult, végül azonban rendre a favorit nyert.

A legizgalmasabb az USA?Svájc volt. Az amerikaiak 2-0-s vezetésre tettek szert az első harmadban, ám a helvétek a 17 éves Nico Hischier révén visszajöttek. A középső játékrész elképesztő svájci dominanciát hozott, az USA kétszer találta el a kaput ebben a periódusban. Ebből azonban csak egy gól született, az egyenlítő találat majd csak a harmadik menetben esett. Mindössze 18 másodpercig örülhettek ennek a svájciak, az amerikaiak emberelőnybe kerültek, ezt pillanatok alatt gólra váltották és visszavették a vezetést. Innen már nem volt visszaút a komoly ellenállást tanúsító svájciak számára, hiába hozták le a kapust az utolsó percben, az eredmény nem változott, maradt a 3-2.

Colin White, az amerikaiak A betűs csatára a végén el is ismerte: ?Jobban játszottak a svájciak, mint mi, de a jó csapatok megtalálják az utat a győzelemhez. A kapusunk elképesztő volt, hatalmasakat védett. Nem készültünk fel megfelelően erre a mérkőzésre, de tanulunk belőle, Oroszország ellen sokkal inkább készen fogunk állni.? Az amerikaiak legjobbja ezen az estén a kapus Parsons volt. Hischier számára nyílt még egy lehetőség a gólszerzésre a meccs vége felé is, ám a London Knights kapusa óriásit védett lepkéssel. Erről a következőket nyilatkozta: ?Nekem akkor kell a legnagyobbakat védenem, amikor a csapatnak a legnagyobb szüksége van erre. Erre koncentráltam végig.?

Nem volt könnyebb dolga Kanadának sem, noha az USA-val ellentétben dominált Csehország ellen, 41-19-re nyerve a kapura lövéseket. Ennek ellenére az első gólt a csehek lőtték, amimindig nehézzé tesz egy mérkőzést. Kanada a második harmadban egyenlített, a vezetést is átvette, de a csehek masszívan tapadtak rá. Így amikor a 44. percben kettőre nőtt az előny, akkor is reagáltak és visszajöttek 4-3-ra. Nem sokkal később Kanada aztán belőtte az ötödiket is, az 5-3 pedig már a végeredmény volt.

Julien Gauthier duplázott, a 193 centis csatár 5 meccs után 3+2 pontnál jár: ?Az első harmadban pánikoltunk kicsit, de a végén nagy és fontos győzelmet arattunk.? Az edző, Dominique Ducharme arra hívta fel a figyelmet, hogy van még hova fejlődni: ?Úgy gondolom, lehetünk még ennél sokkal jobbak is. Bizonyos időszakokban jók voltunk ma is, de a 60 perc egészét tekintve kell még ennél is jobbnak lennünk.? Vereségükkel a csehek a hatodik helyen végeztek, utoljára 2005-ben kerültek elődöntőbe, akkor meg is nyerték a bronzot. Világbajnokságot utoljára 2001-ben nyertek.

CANCZE U20

A másik két negyeddöntő sokkal-sokkal simább volt. Az oroszok, akiket egy évvel ezelőtt kis híján megtréfáltak a dánok  a torna ezen szakaszában, most semmit sem bíztak a véletlenre. Az első és az utolsó harmadban két-két gólt vágtak, ellenfelüknek pedig mindössze tizennégy kapura lövést és nulla találatot engedélyeztek, 4-0 lett tehát a vége. Kirill Kaprizov, a világbajnokság gólkirályjelöltje ezúttal kétszer volt eredményes, 7+3-nál tart immár.

Abban, hogy a kanadai táblán nem ő az első, hanem Alexander Nylander ? 5+6-tal ?, nagy szerepe volt a svéd?szlovák összecsapásnak. A Buffalo 18 éves első körös draftja ? aki ebben a szezonban még az AHL-ben pallérozódik ? egy-egy találattal és assziszttal vette ki a részét a 8-3-as gólzáporból. Érdekes dramaturgiája volt amúgy a meccsnek, a svédek 5-0-ra elhúztak, de a szlovákok visszakapaszkodtak 5-3-ig, akkor indult be ismét a henger.

A folytatásban orosz?amerikai és kanadai?svéd elődöntők következnek, ezen a szinten és az eddigiek alapján már egyik szerdai találkozónak sincs nyilvánvaló favoritja.

Három szoros találkozóról írtunk az elején ? és alighanem a harmadik alakulása volt a legmeglepőbb. Hiszen bárhogy is volt a csoportkörben, arra azért mégsem számíthattunk, hogy az első kiesés elleni összecsapáson a lettek megszorongatják a címvédő finneket. Márpedig megtették. Finnország első harmadban szerzett vezetését a másodikban kiegyenlítették a lettek, a döntő találatot pedig csak 49:00-nál vitte be a nagycsapat. A lettek értelemszerűen kapuslehozatallal is megpróbálkozhattak a végén, de hiába, maradt a 2-1.

A keddi napon egy mérkőzést rendeznek, a finnek lezárhatják történetük legkellemetlenebb fejezetét. Ha nem sikerül, a döntő csatára az utolsó játéknapon, csütörtökön kerülhet sor itt is.
A torna statisztikáit itt találják meg, a videókat ide kattintva tekinthetik meg.