A Toronto első hat gólját újoncok szerezték

Ez történt az NHL-ben az első héten.

Október 12.

Senators?Maple Leafs 5-4

Auston Matthews az NHL történetének első játékosa, aki élete első mérkőzésén négy gólt ütött. Korábban négyen tudtak triplázni, 1943-ban Alex Smart (Montreal), 1979-ben Real Cloutier (Quebec), 2008-ban Fabian Brunnström (Dallas) és legutóbb, 2010-ben Derek Stepan (New York Rangers).

Az évszázados rekordot közel egy évszázada állította fel Joe Malone és Harry Hyland, akik 1917 decemberében az első NHL-meccsükön 5-5 gólt szereztek, de esetükben meg kell jegyezni, hogy nem igazi újoncok voltak, hiszen játszottak már az elődligában.

matthews 4 gol

Az NHL modernkori történelmében, azaz 1943 óta három olyan játékos volt, aki az idénynyitón mesternégyest ütött. A vancouveri Rick Blight 1976-ban (5-9 a Pittsburgh ellen), a szintén vancouveri Greg Adams 1987-ben (8-2 a St.Louis ellen) és a tampai Chris Kontos (1992/93, 7-3 a Chicago ellen), aki a franchise történetének első mérkőzésén ütött négyet.

Matthews a harmadik húsz év alatti játékos, aki négy gólt szerzett egy mérkőzésen, korábban ez Jack Hamiltonnak sikerült 1943 decemberében és Wendel Clarknak 1986 októberében.

Még egy apró adalék. Minden idők egyik legjobbjának, a 801 találatig jutó Gordie Howe-nak sohasem volt négygólos mérkőzése, összesen 20 triplát ütött, amiből 19 az alapszakaszban esett.

Az ottawai Kyle Turris a rendes játékidőben és a ráadásban is betalált. Az Ottawa történetében mindössze egy olyan meccs volt, ahol egy játékos duplázott és a második gólját a ráadásban szerezte. 2007-ben Dany Heatley éppen a Toronto ellen csinálta meg ugyanezt.

Blackhawks?Blues 3-5

Kevin Shattenkirk a Blues történetének második hátvédje, aki a szezon első mérkőzésén három pontot szerzett. Az 1993/94-es szezon kezdetén Jeff Brown három gólpasszt adott a Florida elleni 5-3-as győzelem alkalmával.

Oilers?Flames 7-4

Az edmontoni Patrick Maroon már a 70. másodpercben bevette a Flames kapuját, megszerezve a frissen átadott Rogers Place-ben az első találatot. Az NHL jelenlegi 30 csarnokában ez volt a leggyorsabb gól az első mérkőzéseket számítva. Érdekes, hogy a korábbi rekordot is ez a két csapat tartotta. 1983. október 15-én játszották az első meccset a Calgary csarnokában, a Saddledomeban, ahol az edmontoni Jari Kurri ütötte az első gólt 1:51-nél. Azt a találkozót végül az Oilers nyerte 4-3-ra.

Október 13.

Blue Jackets?Bruins 3-6

Brad Marchand a második játékos a Boston történetében, aki öt ponttal (2+3) zárta csapata első mérkőzését. Korábban ez csak Phil Espositónak sikerült 1973. október 10-én, amikor 3 góllal és két gólpasszal vette ki a részét a Vancouver elleni győzelemből.

Idénynyitón az elmúlt 25 évben csak két játékos szerzett öt pontot, a Phoenix csatára, Steve Reinprecht 2006-ban az Islanders ellen (1+4) és a Buffalo szélsője, Thomas Vanek 2012-ben a Flyers ellen (2+3).

marchand

Jets?Hurricanes 5-4

Harmadszor fordult elő az NHL történetében, hogy egy csapat úgy nyerte meg a szezon első mérkőzést, hogy háromgólos hátrányban volt a befejező harmadban. 1986-ban a Hartford fordított a Calgary ellen és nyert 6-5-re, 2015-ben pedig a Minnesota jött vissza az utolsó 20 percben és győzött a Colorado ellen 5-4-re.

Lightning?Red Wings 6-4

Negyedszer fordult elő, hogy detroiti játékos két gólt üssön a szezon első mérkőzésén a nyitó harmadban. 1963-ban Gordie Howe a Chicago ellen, 2002-ben Kirk Maltby a San Jose ellen, 2015-ben Justin Abdelkader a Toronto ellen és most Thomas Vanek a Tampa ellen.

A Tampa a 2013/14-es szezon kezdete óta mindössze a második olyan meccsét nyerte, amikor hazai jégen kétgólos hátrányban volt. Most, a Detroit ellen és 2014. december 29-én a Toronto ellen.

Rangers?Islanders 5-3

Henrik Lundqvist 375. sikerét szerezte, ezzel megelőzte az örökranglista 14. helyén álló John Vanbiesbrouckot. Lundqvist közel három év után, 2014. január 31-én győzött ismét a városi rivális ellen, amikor a Rangers 4-1-re verte az Islanderst.

Penguins?Capitals 3-2

Malkin góllal és gólpasszal zárt a mérkőzésen és ezzel 47 pontnál jár a fővárosi csapat ellen, 33 alapszakaszmeccsen. 2006-os bemutatkozása óta, azaz az elmúlt tíz évben csak Eric Staal volt eredményesebb a Washington ellen, aki kereken 60 egységet gyűjtött.

Október 14.

Flames?Oilers 3-5

Connor McDavid a második meccsén is három pontot szerzett, korábban ez csak Gretzkynek sikerült az Edmontonban az 1987/88-as szezon első két találkozóján. 20 év alatti játékosnak ellenben egyszer sem az NHL történetében.

Predators?Blackhawks 3-2

A Chicago, akárcsak a szezon első mérkőzésén, a másodikon is három gólt kapott hátrányban. Ilyen rossz védekezést 34 éve nem mutatott be a Hawks. 1982-ben a szezon első két meccsén a Toronto (3-3) és a Montreal (8-7) ellen kapott három?három gólt hátrányban a Chicago. Az NHL-ben is ritka ez a rossz védekezés, utoljára a Bostont szórák meg a 2003/04-es szezon kezdetén a New Jersey és a Toronto játékosai.

Kings?Flyers 2-4

21 éve nem szerzett a Philly négy gólt egy harmadban a szezon első mérkőzésén idegenben. 1995-ben a Montreal bánta a Flyers kirándulását, a narancsmezesek ugyanis 7-1 arányban kiütötték a Canadienst a Forumban.

Október 15.

Maple Leafs?Bruins 4-1

A Toronto első két gólját Connor Brown és Mitch Marner szerezte, ami azt jelenti, hogy a franchise első hat gólját a szezonban újonc ütötte. (Az első négyet Matthews az Ottawa ellen.) Az 1967-es bővítés óta hasonlóra még nem volt példa, a rekord négy gól volt, amelyet a Pittsburgh tartott. 1984-ben a Penguins szezonbeli első négy találatát három újonc hozta össze, az egy?egy gólt szerző Mario Lemieux és Doug Bodger, valamint a duplázó Warren Young.

Az 1987/88-as szezonban fordult elő utoljára, hogy két 19 éves játékos is gólt szerezzen a Torontóban, 29 éve a Vincent Damphousse, Luke Richardson páros, most Matthews és Marner.

Lightning?Devils 3-2

A Tampa az NHL történetének ötödik csapata, amely a szezon első két mérkőzését kétgólos hátrányból képes volt megnyerni. A négyes tagjai az 1985/86-os Whalers, az 1986/87-es Penguins, az 2008/09-es Hurricanes és a 2009/10-es Blues.

Avalanche?Stars 6-5

Joe Colborne a második játékos a Colorado történetében, aki mesterhármassal mutatkozott be a csapatban. Korábban ugyanez csak Real Cloutiernek sikerült, aki 1979. október 10-én az Atlanta elleni 5-3-ra elvesztett meccsen debütált triplával szintén idénynyitó meccsen.

A Quebec/Colorado-franchise történetében korábban négy olyan játékos volt, aki a szezon első meccsén három gólt szerzett, a már említett Cloutier, Peter Stastny (1982/83), Dale Hunter (1983/84) és Paul Stastny (2007/08).

Penguins?Ducks 3-2

Marc?André Fleury, a Pittsburgh kapusa úgy nyerte meg az első két mérkőzését, hogy mindkét meccsen minimum 35 lövést kapott, a Washington ellen 41-et, az Anaheim ellen 36-ot. Korábban minimum 35 kapott lövés mellett két győztes meccsel csak egy kapus indított az Igloo-ban, Roberto Romano. Az 1986/87-es szezon kezdetén a Rangers 36, a Blackhawks és a Kings 40 alkalommal tesztelte, de a Pens így is nyerni tudott.

Coyotes?Flyers 4-3

A győztes gólt Oliver Ekman-Larsson ütötte a hosszabbításban. Az Arizona bekkje a 2013/14-es szezon kezdete óta nyolcaik alkalommal döntött a ráadásban, ez a legtöbb az összes NHL-játékost figyelembe véve.

Blackhawks?Predators 5-3

Richard Pánik a második játékos a Chicago történetében aki triplázott a Nashville ellen. Korábban ez csak Jeff Hamiltonnak sikerült 2006. december 2-án a hosszabbításban megnyert 4-3-as mérkőzésen.

Panik CHI

Wild?Jets 4-3

Chris Stewart egy-egy góllal, gólpasszal és bunyóval Gordie Howe-triplát ért el. Az elmúlt kilenc évben ez volt számára a negyedik, amivel vezeti a listát megosztva Jamie Benn-nel.

Panthers?Red Wings 4-1

Aleksander Barkov és Jonathan Marchessault a szezon első meccse után a másodikon is betalált. Hasonlóra 17 éve nem volt példa a délkeleti klubnál, az 1999/2000-es szezon első két meccsén Pavel Bure és Viktor Kozlov is egyszer-egyszer szerzett gólt.

Október 16.

Islanders?Ducks 3-2

A New York-iak hosszabbításban győzték le az Anaheimet, így folytatták remek sorozatukat. A 2015/16-os szezon kezdete óta a rendes játékidőben veretlenek nyugati csapatok ellen. Az Isles a tavalyi szezonban 14 meccsből 12-szer győzött és csak kétszer kapott ki a ráadásban nyugati ellenfeleitől.

Oilers?Sabres 2-6

Ryan O’Reilly négy ponttal zárta a találkozót. A 2013/14-es szezon kezdete óta csak Jach Eichel tudott négy pontot szerezni a Buffalo mezében, 2015. december 26-án a Boston elleni 6-3 alkalmával.