Norvégia?Magyarország 4-0

Fizikailag és fejben végig bírtuk a hatvan percet az egyértelműen magasabb sebességi szinten játszó házigazdával szemben. Egy-két gól bennünk maradt, két csilingelő vasat is lőttünk, de nagyjából ennyi a két csapat közötti különbség. A végén járt a vastaps a 35-40 fős magyar szurkolócsoporttól.

A norvég csapat az előzetes kerethez képest sok helyen változott, néhány hazai játékost betett a norvég válogatott 2004 óta irányító és a legutóbbi két olimpiára is kivezető Roy Johansen szövetségi kapitány. Még így is a magyar válogatottból hiányzott több alapember, több mint kétsornyi.

Ilyen összeállításban játszott, a sorok rendjének nincs jelentősége, végig négy sorral pörögtünk:
Rajna (Hetényi)
Reiter, Orbán, Kóger, Reisz, Vincze
Dudas, Wehrs, Könczei, Nagy G., Csányi
Szirányi, Pozsgai, Sárpátki, Sikorcin, Kovács Cs.
Varga A., Kiss D., Magosi, Nagy K., Benk

A lelátón a környéken élőkből verbuválódott a kezdetben 15-20 fős, később 40-es létszámra duzzadó magyar szurkolócsoport foglalt helyet, magyar és székely lobogó várta az új mezében jégre lépő válogatottat. Stavangert nem rázta meg az EIHC-torna, néhány száz norvég választotta ezt a meccset csütörtök esti programjául.

Az első néhány percet a norvég válogatott nagyon meghajtotta, beszorultunk a kapunk elé. Gyorsaságban nem tudtunk versenyezni velük, de fegyelmezetten és aktívan védekeztünk. Támadásépítésre nem sok energiánk és lehetőségünk maradt. Már az első néhány csere alapján megállapítható volt, hogy pontosan ilyen és minél több ehhez hasonló színvonalú mérkőzésre van szüksége a magyar csapatnak ahhoz, hogy az A csoportba felkészülten érkezzen majd májusban. Akik jégre léptek, egytől egyig rengeteg tapasztalatot szerezhettek már az első stavangeri meccsen. Az ellenfélnél nagyon komoly játékosok végeztek jó munkát. Nálunk Rajna Miklós hozta a tőle megszokott higgadt, jó védéseket, Nagy Krisztián és Magosi Bálint megmutatta, hogyan kell osztani őket fizikailag, szép hiteket láthattunk tőlük. A többiek is jól küzdöttek. Persze a norvég játékosokat sem kellett félteni, elsősorban a kapu előtt dolgoztak kőkeményen, a palánk melletti bodicsekeket nem erőltették annyira, mint talán tétmeccsen tették volna. Sok hátrányt kaptunk. Az első kettőt szépen védekeztük ki, de jött a harmadik is, ebből kettőt a támadóharmadban szedtünk össze. Sőt Nagy Gergőre is ráfújtak egyet a kapu előtti védekezése közben, így 48 másodperc kettős hátrány következett. Átvészeltük, sőt szimpla hátrányban nagyon közel voltunk az első gólunkhoz. Kovács Csaba szerzett korongot a támadóharmadban, a felső vasat lőtte szét szólóban. Jellemző, hogy a 19. percben a második lövést küldtük kapura, mindkettőt emberhátrányban, az elsőt Benk a saját harmadunkból vágta ki, ez utóbbit pedig a statisztika nem jegyzi, a vas nem kerül be védésként, ezért az marad a jegyzőkönyvben, hogy egyet lőttünk kapura az első játékrészben. Tulajdonképpen kivédekeztük a nyolc perc hátrányt, de mégsem. Ahogy letelt, bevágták a vezetőgólt, a veterán Bastiansen egy lepattanó korongot lőtt a léc alá. Nagyon megszolgált volt, balgaság lett volna szemrehányást tenni a szerencsének ezért.

Magosi NORHUN

Fotó: MTI Kovács Tamás

A második harmad nyugodtabban kezdődött. Jobban is álltunk bele, egy hangyányit ők is visszavettek, ebből egy nagyon jó, rohanós kis 5-6 perc kerekedett, két életerős magyar lövéssel. A 23. percben megvolt az első támadóharmadbeli kapura lövésünk is, Csányi révén, de aztán sorra jöttek a többiek is, sokszor közel álltunk a szépítéshez. De a 28. percben egy csodaszép norvég találat született, tulajdonképpen a semmiből, kiváló háromszögeléssel játszották nullára a helyzetet, az üres kapuba húzták be végül. Bennünk maradt ez az esemény, és 35 másodperc múlva egy távoli lövéssel már 3-0 állt a táblán. Szerencsére magunkhoz tértünk, és kiegyenesedtünk idővel. Nagy Krisztián alakított ki magának nevéhez méltó helyzetet, a kapu mögül húzta vissza villámgyors mozdulattal a korongot, de a kapus átért, centiken múlt. Később Nagy Gergő hozta magát kecsegtető helyzetbe, de a hosszún már nem tudta megemelni a korongot a kellő mértékben, Volden lábmunkája pedig hibátlan volt, megnyerte a párharcot. Ebben a harmadban is gyakorolhattuk a hátrányos védekezést, ezt nagyon magas minőségi szinten oldottuk meg a fórt igen jól játszó riválissal szemben. Ami mindenképpen pozitív volt, hogy mi játszottunk keményebb testjátékot, és kontaktjaink mindvégig szabályosak voltak, fizikailag és erőnlétileg sem mutatkozott deficit Norvégiával szemben. Egyedül a sebességben, ez persze el is döntött mindent, ugyanakkor ne felejtsük el, ellenfelünk játékosai közül a legtöbben külföldön vagy elit bajnokságban játszanak. A győzelemre esélyünk sem lehetett, de nem volt bántó a játék képe, sőt a középső húsz perc már kilátásokkal teli volt.

Az említett fizikai játék szabályosságát elsőként Dudas lépte át a bíróknál, palánkra lökött, majd a társát megvédeni igyekvő norvégot is jégre teremtette egy laza vállrándítással. Megúszta két perccel. Történt mindez nem sokkal azután, hogy kivédekeztük az előző hátrányt. Ask nagyon gyorsan kihasználta a fórt, közelről piszkálta be a korongot, 4-0-ra ment Norvégia. A 46. percben megkaptuk az első emberelőnyünket. Érett már ez. És nem is játszottunk rosszul, helyzetünk is akadt, de csak 65 másodperc jutott nekünk ebből a műfajból, ugyanis elcseréltük magunkat. Jó volt látni, hogy csapatunk négygólos hátrányban is milyen erőket képes mozgosítani. Végig hittel játszottunk, vállaltuk a kemény fizikai munkát és a folyamatos küzdelmet az elemekkel. Akkor sem lankadt a lelkesedésünk, amikor sokadszor is határozottan megmutatkozott, hogy nincs mese, jobb az ellenfél.

Norvégia megérdemelten nyert, mert minden tekintetben magasabb színvonalat képviselt ezen az estén, de a magyar válogatott minden tagját dicséret illeti a mutatott produkcióért. Ami bennünk volt és amit egy barátságos mérkőzésen ki lehet tenni  jégre, azt hiánytalanul kitették.

Mint írtuk, az ilyen mérkőzések visznek előre minket, azért fontos néha-néha az A csoportba jutni, hogy minél többet játszhassunk ehhez hasonló vagy még jobb minőségű csapatokkal. Nem fájó, hogy most 4-0-ra nyert Norvégia.