Rich Chernomaz a 20. szövetségi kapitányunk

   

1927 óta 777 hivatalos válogatott mérkőzést játszott Magyarország felnőtt csapata.

Regős Péter, a magyar jégkorong krónikása újabb kiváló gyűjtéssel örvendezteti meg a magyar hokiszurkolókat.

A legutóbbi magyar szövetségi kapitány Kercsó Árpád volt, 2001-ig. Őt összesen háromszor nevezték ki, a csúcstartó Jakabházy László, akit négyszer. Már 1934-ben kanadai főedzőnk volt, de csak nagyon rövid ideig, viszont 2004 óta csak tengerentúli kapitányaink vannak, egy amerikai mellett négy kanadai.

Rich Chernomaz zsinórban a harmadik világbajnokságára készül, erre Pat Cortina előtt legutóbb Szeles Dezső volt képes. Sajnos a források pontatlansága és hiánya miatt nem teljeskörű a kimutatás, de az biztos, hogy Pat Cortina 5 éves kapitánykodása kiemelkedően hosszú idő, nem csak az utóbbi egy-két évtizedben. Ugyanakkor Chernomaz is már 23 meccset dirigált a válogatott élén, ez a szám a szezonban több mint 10-zel nőhet.

A magyar válogatott szövetségi kapitányai (1927–2014):

Szövetségi kapitány Megbízatása kezdete Megbízatása vége
Minder Frigyes (1) 1927 1933
John Dewar (CAN) (2) 1934
Lator Géza 1935 1939
Bikár Deján (3) 1946
Czerva László (4) 1959 1960
Vladimir Kominek (TCH) 1960 1964.02.09.
Rajkai László 1964.11.19. 1969.03.02.
Jakabházy László 1969.12.18. 1971
Andrej Csaplinszkij (URS) 1971 1973
Boróczi G., Jakabházy L. 1973 1975
Boróczi Gábor 1976 1978
Rajkai László 1978 1979.03.20.
Jakabházy László 1979.04.21. 1981
Boróczi Gábor 1981 vagy 82 1987 vagy 88
Jakabházy László 1987 vagy 88 1988.10.31.
Boróczi Gábor 1988.11.22. 1990
Szeles Dezső 1990 1994
Kercsó Árpád 1995 1996
Palla Antal 1996.07.01. 1997
Kercsó Árpád 1998.01.11. 1998
Palla Antal 1998.10.19. 1999.04.30.
Szeles Dezső 1999.10.12. 2000
Kercsó Árpád 2000.06.13. 2001.08.28.
Jan Jasko (SVK) 2001.08.28. 2003
Dusan Kapusta (SVK) 2003.07.28. 2004.04.20.
Pat Cortina (CAN) (5) 2004.06.03. 2009.09.07.
Ted Sator (USA) 2009.09.07. 2011.07.06.
Kevin Primeau (CAN) 2011.07.07. 2012.10.25.
Diego Scandella (CAN) (6) 2012.10.25. 2013.01.17.
Rich Chernomaz (CAN) (7) 2013.01.18.

(1) Korabeli beszámolók alapján nem lehet tudni, szakmailag mennyire szólt bele az eseményekbe, valószínűsíthető, hogy inkább csapatvezetőnek mondanánk ma és az idősebb játékosok állították össze a csapatot. Tudni kell róla, hogy többek között játékvezető is volt az olimpián, labdarúgó szövetségi kapitányként is dolgozott. Az újságokban a BKE jégkorongvezéreként is emlegették.

(2) Rövid ideig , kanadai.

(3) Ezután még játszottunk néhány válogatott meccset – 1959-ig 8-at –, de nincsenek adatok arról, hogy ki irányított. Nem közölték az összeállításban és nem fellelhető meccs végi edzői értékelés sem.

(4) Éppen ezért előfordulhat, hogy már 1959 előtt is ő volt a szövetségi kapitány, de erre vonatkozó biztos információ nincs.

(5) 2009 áprilisában klubelfoglaltság miatt hiányzott néhány mérkőzésről, ekkor Diego Scandella és Énekes Lajos helyettesítette.

(6) Ideiglenesen, megbízott szövetségi kapitányként.

(7) 2013. november 8-án és 9-én Sille Tamás helyettesítette.

Cimkék: , ,

Te mit gondolsz?

Eseménynaptár
március 23., csütörtök
U18 16:40 KMHPEF 3-5VÉGE
március 24., péntek
ROM 17:30 BRASCC 5-4VÉGE
U16 19:40 MACAVS 1-4VÉGE
március 25., szombat
U20 12:15 DHKAVS 5-7VÉGE
U20 18:00 MACVAS 4-0VÉGE
március 26., vasárnap
U16 18:00 AVSMAC 3-1VÉGE
NHL 23:00 NJDDAL 
    • SPÍLER TV
március 27., hétfő
U18 18:10 UTESCC 
március 28., kedd
U18 18:40 SCCUTE 
március 29., szerda
KHL 18:00 LOKSZK 
    • SPORT 2
március 30., csütörtök
KHL 18:00 AKBMMG 
    • SPORT 2
   H I R D E T É S
   H I R D E T É S
Partnerünk