10%-ra növelte esélyét a Rangers

Az NHL-döntő 3-1-re áll. Lássuk, hogy alakult ki ez az állapot, s mi jósolható a múlt alapján.

3-1-es állásnál ritkán engedett ki párharcot a kezéből egy csapat, éppen tíz százalék tette ezt. 274 esetből 27-szer tudott fordítani az éppen hátrányban lévő csapat, 247 azonban továbblépett, ami 90,1%. Az utolsó körben, azaz a fináléban 31-szer volt 3-1 az állás és innen csak az 1942-es Toronto tudott fordítani. Érdekes, hogy kétmeccses mínuszból több csapat is visszajött döntetlenre, ám nem bírták a hetedik meccset és alulmaradtak.

3-1-es állásról 274 párharc folytatódott, amiből 157 alkalommal lezárult a sorozat, 117-szer viszont jöhetett a hatodik találkozó, ami 57,3%-ot jelent. A döntőkben 31 ötödik meccset rendeztek 3-1 után és 17 alkalommal kupaátadásba torkollt a mérkőzés, mai az esetek 54,7%-a.

A liga történetében az a csapat, amely két hazai, majd két idegenbeli meccs után 3-1-es vezetésre tett szert, 157-szer ment tovább 172 esetből (91,3%). Finálékban hasonló eredménynél még sosem sikerült a fordítás a hátrányban lévő csapatnak, hiszen mind a 21 párharcot elvesztette. Az ötödik mérkőzéseken a párharcot 112 alkalommal zárta le a vezető csapat 172 meccsből, ami 65,1%, ugyanez az arány a döntőkben 21 meccsből 13 siker, ami 61,9% Az NHL-ben eddig 66-szor fordult elő, hogy egy csapat megnyerte első három meccsét, majd a negyediket elvesztette. Ezen állásból 62-szer a vezető csapat behúzta az ötödik találkozót és győzött ami 93,9%, ugyanez a döntőkben hatból öt siker. Az ötödik meccsek ebben a szituációban az alábbi módon folytatódtak, 66 meccsből 47-szer győzött (71,2%) a vezető csapat és lezárta a sorozatot. A finálékban azonban meglepő módon éppen 50%-os a mutató, hiszen hatból csak háromszor adták át a kupát.

A Kings története során eddig 5 alkalommal szerzett 3-1-es előnyt egy párharcban és ezeket kivétel nélkül abszolválta. Ám az öt párharcból csak kétszer ment tovább 4-1-gyel, három esetben elvesztette az ötödik meccset. A Rangers története során 16 alkalommal került 1-3 hátrányba és mindössze egyszer sikerült továbbmennie, éppen a jelenlegi playoffban a Pittsburgh ellen. A Rangers a 16 szituációból öt alkalommal elkerülte a kiesését és szépített 12-szer, viszont kiesett 1-4-es összesítéssel.

A Rangers kapusa, Henrik Lundqvist 40 lövést védett a finálé negyedik mérkőzésén. Az NHL történetében még nem volt példa arra, hogy a döntőben az életbe maradásért küzdő csapat kapusa győztes meccsen ennyi lövést fogjon a rendes játékidőben. Hosszabbításos mérkőzésen természetesen már volt ilyen, kétszer is. 2000-ben a dallasi Ed Belfour 48-szor védett a finálé ötödik meccsén, ami 1-0-s Stars győzelmet hozott a harmadik ráadásban. Szintén a harmadik extra játékidőben dőlt el a 2008-as finálé ötödik meccse is, amelyen Marc-André Fleury 55 alkalommal hárított a Detroit ellen. A negyedik mérkőzésen Martin St.Louis szerezte a Rangers győztes gólját, éppen egy héttel 39. születésnapja előtt. Az apró szélsőtől mindössze öten voltak idősebbek, akik győztes gólt tudtak szerezni a fináléban ilyen idősen. A bostoni Mark Recchi 2011-ben 43 évesen, a detroiti Igor Larionov 2002-ben 41 évesen, a coloradói Ray Bourque 2001-ben 40 évesen, az anaheimi Steve Thomas 2003-ban 39 évesen és a carolinai Ron Francis 2002-ben 39 évesen. Az ötösfogatból felfelé kilóg Steve Thomas, aki a 2003-as fináléban két győztes gólt is szerzett.