Oroszország világbajnok

A szinte hazai pályán játszó Oroszország elsősorban kiváló emberelőnyös játékával múlta felül a nagyon kemény, 5 az 5 ellen vele egyenrangú Finnországot. Az oroszok izgalmas, színvonalas világbajnoki döntőben szerezték meg 5. vb-aranyukat, Harijs Vitolins irányításával. Oroszország 2012 után újra 100%-os teljesítménnyel nyert.

Finnország 15 vb-újonccal állt ki ezen az eseményen, de a régiek közül több meghatározó játékos, rutinos harcos és egy világklasszis kapus, Rinne is itt volt. A hazaiaknál Ovecskin, Malkin és Bobrovszkij mellett néhány ismerős és több kevésbé ismert szorgos játékosból gyúrt csapatot Znarok, aki ezt a meccset csak az emeleti páholyból nézhette eltiltása miatt. Putyin orosz és Lukasenko fehérorosz elnök is a helyszínen tekintette meg a mérkőzést. Kettejük bemutatásakor akkora éljenzés támadt, mint korábban Ovecskin neve említésekor.

Malkin RUSFIN

Fotó: hokej.sk

Ahogy egy világbajnoki döntő esetében kell, nagyon magas hangnemben indult a mérkőzés. Haula maradt lenn egyből a kezdés után egy kemény nyomán a jégen, ápolni kellett, de tudta folytatni. A játékmegszakítás alatt bunyó alakult ki a bedobópontnál, nem sokkal később még egy, a második verekedésnél páros kiállítást adtak a bírók, majd egy Ovecskin-kampó és az első finn előny következett. Óriási hangulatban zajlott a mérkőzés, néhány tucat híján 15 ezer orosz szurkoló üvöltött. A finnek dicséretesen bátran játszottak, nekik is volt 1-2 nagy helyzetük az első 10 percben. Immonen és Palola is átment az orosz védelmen, a másik oldalon Malkin volt a legaktívabb. A vezetést Oroszország szerezte meg, fórból. Az első percben Medvegyev, Ovecskin, Malkin, Tyihonov, Kuljomin felállásban mentek, de a 2. előnysor lőtte be a gólt. Sirokov húzott lövése ment be Rinne bal oldalán a kapuba. 11. perc, 1-0. Ezután némileg megnyugodott a két csapat, furcsamód, kevesebbet provokálták egymást a felek. A harmad vége nagyon egyértelműen a finneké volt, és megérdemelték, hogy 1-1-gyel zárták a húsz percet. A 19. percben egy bődületes lövéssel a felső vasat találták telibe, majd a 20. percben egy szinte tökéletes Salomaki-szóló végén Bobrovszkij nyerte a párharcot. 3 másodperccel a vége előtt azonban Lehtera és Pakarinen villant, egy védőharmadbeli buli után végigszáguldottak a pályán, és utóbbi gólt lőtt. Egy jó és 19:57 percen át szerencsés orosz válogatott találkozott egy nagyon harcos, hittel teli Finnországgal.

A második harmadban a finnek nagyon jól kezdtek, teljesen felnőttek az oroszok szintjére, támadásban domináltak percekig. Folytatódott a nagyon jó színvonalú, küzdelmes csata. Ismét a finnek kapták az első emberelőnyt, ezúttal éltek vele, Palola közelről vágott be egy kipattanót. A 27. percben átvette a vezetést Finnország. Az oroszok egyből válaszoltak, Rinne két hatalmas védését követően Ovecskinnel szemben már tehetetlen volt. A harmad közepén jöttek az oroszok, túl sok lett a finn tilos felszabadítás. Sajnos a játékvezetők alacsonyra helyzeték a lécet, soknak tűnt az a kiállítás, amit megfújtak, mindkét oldalon. Az oroszok rövid időre kettős előnybe kerültek, és bár statikus volt a játék és nagyon betömörültek a kapu elő, Malkin átlőtte az emberhalmazt, a 36. percben visszavették a vezetést az oroszok, 3-2 állt ekkor a táblán. Ebben a játékrészben szétlőtték ellenfelüket az oroszok, 18:5 volt a kapura lövések aránya, de a játék ennél sokkal szorosabb képet mutatott, folyamatosan veszélyt jelentettek a finn támadások is.

A záró 20 percben semmi nem változott, komoly fizikai játék folyt. Sajnos a játékvezetők tovább szórták ki a játékosokat mindennapos dolgokért, miközben súlyos szabálytalanságokat nem toroltak meg. Sallinen kiállítását Zaripov révén használták ki a hazaiak, a 45. percben már 4-2-re vetettek. A kulcsemberek a legjobbkor használták ki a kínálkozó lehetőségeket. A másik oldalon Lehtera kétszer próbálkozhatott, de Bobrovszkij, majd a mázli mentette meg az oroszokat a szépítéstől. A finnek folyamatosan támadtak, nagyon keményen álltak bele a küzdelembe, az oroszok helyenként keresték a korongot. De az új szakvezetés elérte, hogy minden egyes játékos küzdjön, harcoljon, és óriási mezőnymunkát végzett mindenki. Frissek voltak a lábak,mert mindkét csapat használta mind a négy sorát. Folyamatosan nyomtak a finnek, de a szórványos orosz ellencsapás is veszélyes volt. Lehtera akasztotta Ovecskint, és ezzel 4 perccel a vége előtt eldőlt a mérkőzés. Ahogy várni lehetett, kihasználták az előnyt. Tyihonov ért bele Kutuzov kék vonalas lövésébe, és egyértelmű volt, hogy 5-2-nél véget ért a meccs. Néhány finn durvaság maradt és az össznépi orosz ünnep. Mindkét csapat csúszott-mászott 60 percen át, nagyon akarta a győzelmet.

A végeredmény 5-2, Oroszország a világbajnok. A hétből öt gól emberelőnyben született, ezt a meccset 4-1-re nyerték az oroszok, a speciális játék döntő volt tehát.