USA–Kanada 0-1

Erős, tudatos kanadai válogatott találkozott egy játéktudásban gyengébbnek látszó és a csehek elleni mérkőzésen minden erre az olimpiára való szerencséjét  kihasználó Egyesült Államokkal. Kevés gól, de sok élmény fűződik ehhez az elődöntőhöz.

Az előzetes várakozás szerint az volt a kérdés, hogy az olimpián eddig legjobb játékot mutató vagy a legjobb játékosokból álló csapat nyeri a kiemelt érdeklődéssel várt észak-amerikai rangadót.

Kessel előtt adódott az első helyzet a mérkőzésen, de az első percben vezetett egyéni akciója végén Price igazából gond nélkül védett. Kemény hangnemben kezdtek a fiúk, az első öt percre a kapusra rálőtt korongok jellemezték a játékot. Mivel kevés kipattanó volt, sok tülekedés alakult ki a kapusok előtt. Kanada többet lőtt, de az első igazi ziccer Carlson előtt adódott. Ismét Kessel vezette be kiválóan a korongot, de a lövés Price lepkésében halt elt. Ezt követően egy-két percig az amerikaiak is tudtak dominálni, de az első harmad összessége alapján úgy tűnt, a kanadaiak akarata érvényesült inkább. Sharp a 8. percben nagy lehetőséget puskázott el. Az amerikaiak nehéz helyzetben voltak, mivel Kanada nagyon ügyesen tömörült saját kapuja előtt, volt, hogy 5-6 játékos is tornyosult a lövő játékos és Price között. Ilyenkor nem beszélhettünk takarásról, mivel a kapu teljes felületét elállták, nem is juthatott el a korong a kapuig, mem is jutott, nagyon sokat blokkoltak. A kanadaiak 2-3 ígéretes létszámfölényes támadást is vezettek, de ezeket a kontrákat nem sikerült jól befejezni. Két emberelőnyt ítéltek a bírók, az első a kanadaiak játszhatták meg, jobban is ment nekik, Crosby nagy helyzetig jutott. USA ennyit sem tudott összehozni két perc alatt, valójában felállniuk sem sikerült. Nagyon érdekes volt, hogy az amerikaiaknak komoly problémáik adódtak a korongkihozatallal, pedig a kanadai letámadás nem volt teljes intenzitású.

Csordogált a második harmad felvezető szakasza, amikor Bouwmeester csodaszép keresztátadásába Benn szúrt bele nem kevésbé tökéletes ütemben, a korong védhetetlenül Quick kapujába vágódott, a léc alá. Getzlafot állították ki, de ez az amerikai előny sem mutatott különösebb erőt. Nagyon keményen védekezett Kanada emberhátrányban, sokat dolgoztak játékosai. Folyamatos játék zajlott a jégen, mentek a percek. Támadásépítésre volt kísérlet, de igazából nem tudtak fogást találni egymáson a csapatok. Persze ez ekkor már elsősorban az USA feladata lett volna, de továbbra is Kanada dominált a meccsen, fordulópont pedig ebben a harmadban nem következett. A legnagyobb helyzet Pacioretty előtt adódott, de kijátszott helyzetből leadott közeli lövése nem jutott el a kanadai kapuba. Kunitz kiállítása során is az látszott, egyelőre nem tud megbirkózni a feladattal USA válogatottja. Ugyanakkor az egyenlítés néhányszor közel került, 5 az 5 ellen hatékonyabbak voltak. Némileg meglepő módon, de talán a fokozódó kanadai nyomás és a 0-2 elkerülése miatt a 39. percben időt kért az Egyesült Államok.

Az amerikaiaknak 20 percük maradt arra, hogy letérítsék arról az útról az eseményeket, amely felé azok 40 percen át rohantak. Ennek ellenére Kanada teljes mértékben átvette az irányítást, az első 5 percben gyakorlatilag ki sem szabadult az USA a kapuja elől. Nagyon erős, jó játékot mutatott be juharleveles társaság. Crosby a 45. percben lőhetett volna egy gólt, de ehhez legjobb napjaira kellett volna emlékeztetnie, ezt pedig nem tette. A 47. percben Parise hosszú idő után jelezte, meccsben van még csapata. Természetesen egy gól gyakorlatilag semmi a hokiban, de ennél negyobbnak látszott a különbség a két csapat között. Mindenesetre próbálkozott a vesztésre álló csapat, Orpik lőtt egy komolyabbat, majd egyből utána Kessel ült ki két percre. Nem nyomták meg különösebben Bergeronék a helyzetet. Az 55. percben Kunitz ütőjében volt a meccset eldöntő találat, de Quick kétszer is megnyerte a vele szembeni párharcot. Ezt követően Carter kétszer is megszerezhette volna a második gólt, de előbb Carlson akaályozta meg szólóját tanáre becsúszással, majd McDonagh sodorta el üres kapura lőtt korongját. Közben Kane lőtt még egy embereset, de az amerikaiaknak több válaszuk nem volt arra a kérdésre, hogy sikerül-e bevenniük ezen az estén Price kapuját. Nem sikerült, 1-0-ra nyert Kanada, és bejutott a döntőbe, ahol Svédország vár rá.

Izgalmas mérkőzés volt ez, színvonalában mindenképpen az első elődöntő fölé nőtt. Ugyanakkor érdekes, hogy az ütközések, a komoly párharcok, az igazi parázs jelenetek az első harmaot követően, de a meccs felétől mindenképpen elmaradtak. Nem emberkedtek egymással a sztárok, nagy volt a respekt a jégen. Nagyon érdekes fináléra van kilátás vasárnap, de szombaton is komoly küzdelem várható, mert egy olimpiai éremért játszott kisdöntő fontos lehet mind a finnek, mind az amerikaiak életében.