Tehetséggondozás szlovén módra

A szükségből ismét előnyt kovácsoltak szomszédaink, itt az új Jeglic, Sabolic, Ticar támadósor.

Óriási gondban van a szlovén klubhoki. Két komoly felnőttcsapatuk közül a Jesenice többszörösen tönkrement, jelen pillanatban úgy tűnik, még évekig tart a talpra állása. Az Olimpija Ljubljana pedig szintén évek óta gondban van, idén minden eddiginél komolyabb pénzügyi válságát éli át.

Mit volt mit tenni, ismét a szlovén fiatalokra építették a csapatot. És ez csakúgy, mint néhány éve Jesenicében, itt is bevált. Habár a csapat az utolsó, a 20-22 évesekből álló harmadik sor brillírozik a szezonban. Érdemes egy pillanatra megállni, és megnézni, hogy a kedden rövid időn belül harmadszor találkozó két csapat között mi a hasonlóság és mi a különbség, a 14 pontos szlovén hátrányon túlmenően.

Máris érdemes megjegyezni Koblar, Ograjensek és Pesut nevét. 26 meccsen együttvéve 18 gólt ütöttek, 46 pontot szereztek. Legutóbb például kettőt vágtak a félelmetes formában hokizó Salzburgnak, a saját mikrómeccsüket meg is nyerték simán. Nem csoda, hiszen mind a hárman pluszban állnak a plusz-mínusz tekintetében is. Csapatuk 57 góljának több mint harmadát szerezték, ha az aktuális hátvédjeik találatait is hozzáadjuk. Ők így együtt mennek jellemzően most már mindig, a szezon elején előfordult, hogy Pesut helyett Hocevar volt a center, akkor Pesut még csak a negyedik sorban ment.

Név Szül. év M G A P +/-
Gregor Koblar 1993 26 4 11 15 2
Ken Ograjensek 1991 26 8 8 16 2
Ziga Pesut 1992 26 6 9 15 6

Koblar eddig a szezonig nem játszott felnőtt meccset, jesenicei nevelés, az utóbbi három évét a Red Bull Salzburg akadémiáján töltötte, két évet játszott a Red Bull finanszírozta házi cseh utánpótlás-bajnokságban. Pesut maribori, az utóbbi négy évben svéd és cseh U18-as és U20-as csapatokban játszott, az előző szezonban egy cseh felnőtt harmadosztályú meccse is volt. Ograjensek celjei, ez az ötödik ljubljanai éve, harmadik szezonját kezdte az EBEL-ben, mindeddig kiegészítő ember volt, alig szerzett pontot.

Koblar OLL

Hogy kontextusba tudjuk hozni a három fiatal szlovén csatár teljesítményét, összehasonlításképpen a Fehérvár három legjobb magyar pontszerzője:

Mihály Árpád 1980 23 6 6 12 -12
Benk András 1987 23 2 7 9 -1
Magosi Bálint 1989 23 4 3 7 -5

Az 1990 után született csatáraink közül Nemes Benjámin (1993) 0+3, Németh Attila (1992) 2+0, Tóth Gergő (1993) 1+0, míg Kocsis Ferenc (1995) 0+1 pontot szerzett. Esetükben természetesen meg kell jegyezni, hogy korántsem kapnak annyi jégidőt, mint szlovén kollégáik.

A szlovénoknál pedig a fenti három fiatalon kívül ott van még Miha Verlic is, aki 23 meccsen 10+7-nél tart, de a hátvéd Ziga Grahut is 1+3-nál jár.

Ez évben a Sapa Fehérvár AV19 is hasonló útra lépett, egyelőre a fiatal kapusok és hátvédek kapnak kiemelkedően nagy szerepet, de egyre inkább a csatárok is előtérbe kerülhetnek. A legfontosabb, hogy minél többen élni tudjanak azzal a lehetőséggel, amit kapnak.

Cimkék: , , , , ,