Magyarország?Ukrajna 0-1

Nagyon kemény hangnemben induló mérkőzésen egy gól született, a fiatal magyar csapat végig helytállt, nem érdemelt vereséget, de gólt ezen a vasárnapon nem sikerült szereznie.

Magosi Bálint sérülés, Bartalis István klubprogram miatt nem állt rendelkezésre Ukrajna ellen, Tóth Adriánt és Miskolczi Márkot nem nevezték a szakvezetők, így Gőz Balázs csatárrá lépett elő ezen a találkozón. A hátvédek közül Nagy Richárd maradt ki, a kapuban Peter Sevela debütált a magyar válogatottban. Ezúttal már Rich Chernomaz szövetségi kapitány irányította az eseményeket a magyar kispadon.

Az első pillanatban egymásnak estek a csapatok. Látható volt, hogy az ukránok a fizikai hokit részesítik előnyben, és sokszor a kapunkig letámadtak. Ennek ellenére az első percek a mieink voltak, egy-két helyzetecskét is sikerült kialakítanunk. A lendületet egy ukrán előny törte meg, de jól védekeztünk, ők pedig gyengén oldották meg a feladatot, nagyobb gond nélkül lecsorgott a két perc. A harmad közepén többször is veszélyeztették Sevela kapuját a vendégek, két komolyabb védésre is szükség volt. Minden egyes korongérintésnél ott voltak a vendégek, nem lehetett dajkálni a korongot, és automatikus érkezett a testkontaktus is. Nagyjából 12 percig tartott ez a divízió 1/A csoportos vb-k jobb meccsein megszokott ritmus, ezt követően egyre töredezettebb lett a játék, és láthatóan egyre kevésbé ízlett csatárainknak ez a rengeteg ütközés. Persze kapaszkodtunk, próbáltuk mi is visszaadni ezeket az ütközéseket, nem kevésszer sikerrel. Mi is kaptunk egy előny a harmad vége felé, elég gyatrára sikerült a megjátszása, értékelhető lövés nélkül ért véget ez a szakasz. A középső harmad gyors átjátszása hozott néhány ígéretes magyar helyzetet, Metcalfe kétszer is meglépett így, de más is jó ütemben húzott kapura, igazán nagy ziccer azonban nem volt egyik csapat előtt sem. A kiegyenlített, izgalmas húsz perc végén Hegyi kapott egy elkerülhető kiállítást, így a második periódust hátrányban kezdtük.
MLA_6653_resize

Fotó: Mudra László (MJSZ)

A hátrányt kivédekeztük, nagyon gyengén játszották meg, de néhány másodperccel később egy váratlan kék vonalas lövésből megszületett a meccs első gólja, Varlamov ért utoljára a koronghoz. Gröschl és Mihály egy percen belül egyenlíthetett volna, de mindkét lövés elkerülte a kaput, pedig a kapus rosszul reagált mindkét szituációban. Kovács Csaba érezte úgy, hogy előveszi a lengyelek ellen bevált receptet, és Beluhin sokadik piszkos kézmunkája után dulakodott egyet, páros kiállítás lett az eredménye. 4 a 4 ellen jól mentünk, aktívak voltunk, de gólveszélyesek nem. Kovács akadályozása miatt újra hátrányba kerültünk, de ismét nem voltak gondjaink. Nem így a 32. percben, amikor két ukrán csatár felett is elvesztette védelmünk a kontrollt, de Sevela egy másodpercen belül kétszer is mamuttal mentett meg minket a második góltól, majd a buli után látványosan szedett le lepkéssel egy bal felső sarkos bombát. A másik oldalon Sofron és Vas János is jó helyzetbe került, de nem született meg az első találatunk. Az utolsó perceket megnyomtuk, de majdnem gólt kaptunk. Egy támadás során többször is úgy tűnt, lenne miért emelniük a kezüket a bíróknak, de nem tették, és egy ilyen hátulról lökés után kiléphetett az ukránok csatára. Varga Arnold bot nélkül üldözte, és a kapu előtt utolérte, hátulról lehúzta, nem ítélhetett mást a zebra, mint büntetőt. Varlamov rávezetését Sevela hatástalanított, fogta az első ukrán gólt szerző lövését. A maradék időben ismét felpörögtünk, jól tartottuk a kapu előtt a korongot, de gól nem esett. A középső harmadunk megint gyengébbre sikerült, mint az első vagy a harmadik, de ez már megszokott ezen a tornán, mindhárom meccsen ez történt. Rich Chernomaz szövetségi kapitány folyamatosan keverte a sorokat, bátran nyúlt fiatalokhoz, kulcsszituációkat bízott 20-21 éves játékosokra, sorokra.

Nagyon rosszul kezdte a magyar válogatott az utolsó játékrészt. Percekre beszorultunk, nem tudtuk kivinni a játékot a harmadunkból. Sajnos hibáztunk is, Sikorcin a kapunk mögül az egyedül álló ukrán csatárhoz játszott, aki szabadon lőhetett, de bombája kipattant a felső vasról, megúsztuk. Előnybe kerültünk, és ez ezen a meccsen eddig mindig jót tett, a fórban töltött percek nagy része veszélyesre sikerült. Ezúttal is. Megérdemeltük volna a gólt, de nem jött össze, ez egy ilyen meccs volt. Az 53. percben egy Sofron, Ladányi Vas J, akció végén utóbbi szép piruettel hozta helyzetbe magát, fonákját nehezen, de védte az ukrán kapus. Tyler Metcalfe az egész meccsen jól mozgott, a végén is energikus játékot mutatott be. Ismét alakult egyet a csapat, Gőz Balázs visszament védekezni, a csatárok közül már csak 9 játszott a harmad második felében. 3 perccel a vége előtt újra előnybe kerültünk, ismét jól járt a korong, jöttek a helyzetek, de gól ezúttal sem született. A végén lehoztuk a kapust, így is egyenlíthettünk volna, de ezúttal nem volt teljes az öröm. A mérkőzésen érződött, hogy ilyen sorokkal még nem játszottunk, sokszor az összeszokatlanság határozta meg egy-egy akció sorsát. A meccs legjobbja Vas János és Jurij Navarenko lett.

A tornát Lengyelország nyerte, Ukrajna ezüstérmes, Magyarország harmadik, Románia negyedik lett.

Az MME Négy Nemzet Torna különdíjai:

A torna legjobb kapusa: Przemyslaw Odrobny (Lengyelország)
A torna legjobb hátvédje: Varga Arnold (Magyarország)
A torna legjobb támadója: Mihály Árpád (Magyarország)
A torna legjobb játékosa: Szerhij Varlamov (Ukrajna)

Magyarország

0-1 (0-0, 0-1, 0-0)

Ukrajna

EIHC, Négy Nemzet Torna, Budapest. Játékvezetők: Babic, Gluhovszkij, Nagy, Gangel
Sevela (Hetényi Z.) K Szelivjorsztov (Sevcsuk)
Varga A.Orbán A.Ladányi, GröschlSofron 1 Szilnickij, Navarenko, Kvitcsenko, Blagoj, Beluhin
Hetényi P.Kiss D.MetcalfeVas J.Mihály Á. 2 Kugut, Materuhin, Varlamov, Torjanyik, Petruhno
PozsgaiHüffnerKovács Cs.SikorcinGőz 3 Szkripec, Boriszenko, Morozov, Romazanov, Bondarjev
Hegyi Á.Szirányi B.Németh AttilaSomogyi B.Nemes 4 Zaharov, Alekszjuk, Salimov, Maretyisko, Nimenko