Zubov a jégidőbajnok

Duncan Keith 48:40 percet töltött jégen a Stanley Kupa-döntő első meccsén. Utánanéztünk, ez semmiség, az örökranglista 20. helyétől is 5 percre van, a listavezetőtől pedig negyedórára.

Az egész szezonban, különösképpen a rájátszásban, amikor maratoni hosszúságú mérkőzéseket játszanak, nem mindegy, hogy a sztárjátékosok mennyi időt töltenek a jégen. A legjobbak 25 perc feletti jégidőt képesek produkálni az alapszakaszban, mint például Ryan Suter a Wildból, vagy Brian Campbell a Floridából, ám ezek a számok a rájátszásban az egekbe szökhetnek.

Idén a Boston csapatkapitánya, Zdeno Chara már 30 perc felett átlagol. Míg az alapszakaszban csak 4 játékos jutott 26 perc felé, addig a rájátszásban már 11, és még ugyanennyi játékos van, aki minimum 25 percet töltött a jégen. Az idei rájátszásban több mérkőzésen is előfordult dupla hosszabbítás, illetve a finálé rögtön egy tripla ráadással nyitott. A kétszeri ráadásban három játékos jutott 40 perc fölé, a már említett bostoni Chara, a pittsburghi Letang és a chicagói Keith.

Zubov Dallas

Természetesen a finálé első felvonásán még ezeket az adatokat is sikerült felülmúlni, a rekorder az idei rájátszásban Duncan Keith 48:40-nel, őt mindössze négy másodperccel lemaradva követi Chara bekkpárja, Dennis Seidenberg. A harmadik, negyedik, ötödik helyen egyaránt Bruins-játékost találunk, név szerint Andrew Ference-t 45:19-el, Charát 45:05-tel és Boychukot 41:37-tel.

De mi a helyzet a négy, illetve öt hosszabbításba torkolló mérkőzésekkel? Ilyenkor egy-egy játékos gyakorlatilag emberfelettit produkál, sőt háromszor az is előfordult, hogy a jégidő meghaladta a 60 percet, ami egy komplett jégkorongmérkőzés tiszta játékideje.

De lássuk a legjobbakat. A listánk az elmúlt 25 évet öleli át, mióta ezt az adatot másodpercre mérik. A 20 legtöbbet jégen lévő játékosok rangsorában a kategória abszolút győztese az orosz hátvéd Szergej Zubov (képünkön) ? az olimpiai bajnok bekk három éve vonult vissza ?, aki nemcsak, hogy a lista élén áll, de a neve nem kevesebb mint öt alkalommal is feltűnik a top 20-ban.