Kezdődik a végjáték

A vb vasárnapi játéknapja után néhány dolog eldőlt, néhány dolog továbbra is nyitva maradt. Mindkét csoportban eldőlt az első három csapat kiléte, sőt, az S csoportban az is, hogy a svédek már mindenképpen harmadikok. Versenyfutás már kizárólag a negyedik helyekért, illetve a kiesés elkerüléséért zajlik. Helsinkiben a negyedik helyért három csapat küzd, jelenleg Szlovákiának és Németországnak is 7-7 pontja van, Franciaországnak ugyan csak 6, de ők egy meccsel kevesebbet játszottak. Szlovákia az utolsó napon játszik az USA-val, Franciaország hétfőn a lettekkel és kedden a németekkel. Ha tehát hétfőn begyűjtik a létfontosságú három pontot papíron gyengébb riválisuk ellen, akkor kétpontos előnnyel várják az utolsó fordulót. Az S csoportban a negyedik helyért már csak két csapat, a csehek és a norvégok versenyeznek, itt is döntő összecsapásra kerül sor, kedden egymás ellen mérik össze erejüket, a képlet egyszerű, aki győz, az továbbmegy.

A kieső kiléte az S csoportban nagyobb valószínűséggel megjósolható, hiszen Szlovénia az utolsó egy ponttal, Dániának 3 pontja van és még két meccse van, közte a közvetlen rivális, jövő évi rendező Fehéroroszország ellen, ahol reális esélye van a pontszerzésre. De akkor sincs tragédia, ha ez nem jön össze, hiszen Szlovéniának már csak egy mérkőzése van hátra, a csoportmásodik Kanada ellen, ahol Razingaréknak talán a franciák által bemutatott bravúrnál is többre van szükségük ahhoz, hogy győzzenek. Mindenesetre éppen a francia-orosz összecsapás mutatta meg, hogy ezen a vb-n szinte semmi sem lehetetlen. Helsinkiben Ausztria és Lettország küzd egymással a túlélést jelentő utolsó előtti hely megszerzéséért. Lettország várja kedvezőbb pozícióból a véghajrát, hiszen bár kétpontos lemaradásban van nyugati szomszédunkhoz képest, ők még játszanak a franciákkal, ami mindenképpen könnyebb kategóriába tartozik, mint a másik meccsük Finnország ellen, vagy az osztrákok hétfői ellenfele Oroszország.

Nézzük akkor tételesen is, mikor milyen meccseket követhetünk a világbajnokság 11. napján!

Negyed négykor egyből bele is csaphatunk a közepébe, hiszen a két szempontból is sorsdöntő Lettország?Franciaország mérkőzést rendezik. Mint említettük a franciáknak a negyeddöntős helyezéshez kötelező a három pont megszerzése, a letteknek pedig azért, mert reálisan szemlélve ez az utolsó alkalmuk a pontgyűjtésre. Ha nem szerzik meg rendes játékidőben a győzelmet, akkor aligha fognak tudni elmozdulni az utolsó helyről. A két válogatott legutóbb a 2009-es világbajnokságon találkozott egymással, akkor a lettek fölényesen győztek (7-1), de az azóta eltelt időben inkább a franciák javára változtak az erőviszonyok. Februárban például az olimpiai selejtező során Rigában tudtak győzni, hosszabbításban, 3-2-re.

Egy órával később rendezik a Dánia?Fehéroroszország összecsapást. A dánok számára van igazi tétje ennek a találkozónak, hiszen a fehéroroszok nem eshetnek ki. A dánok egy pontszerzéssel viszont bebiztosíthatják jövő évi tagságukat az elitben, ami egyben a szlovén remények szertefoszlását is jelentené, hiszen pontegyenlőség esetén az egymás ellen elért eredmények számítanak, és délnyugati szomszédunk eddig minden csoportellenfelétől kikapott. A fehéroroszok dolgát nehezíti, hogy vasárnap este a fegyelmi bizottság egymeccses eltiltással sújtotta Ilja Kaznadejt, a válogatott védőjét.

Az első esti meccsen az oroszokkal játszó osztrákokat is érte veszteség, hiszen a fegyelmi bizottság Daniel Welsert is egymeccses eltiltással büntette. Welserrel vagy Welser nélkül az osztrákoknak nem sok esélyük van a tavalyi világbajnok ellen, még akkor sem, ha Biljaletgyinov mester tanítványai egyelőre messze vannak a 2012-ben mutatott játéktól. Manny Vivieros fiai abban bízhatnak, hogy az utóbbi években leszálló ágban lévő lettek sem fognak rendes játékidőben diadalmaskodni a franciák ellen, illetve pontot rabolni a házigazda finnektől.

A nap utolsó mérkőzésén az S csoport második helyezettje játszik az utolsóval, vagyis Kanada Szlovéniával. Matjaz Kopitar legénységének ez az utolsó alkalom, hogy jégre lépjenek a világbajnokságon. Nyilván egy győzelemmel emlékezetessé tehetnék a búcsút, ráadásul az esélyüket is megőriznék az elitben maradásra. Ennek természetesen minimális az esélye, Kanada az egyik legjobban összerakott csapatnak tűnik, Lindy Ruff mester, úgy tűnik, kiválóan válogatta össze a csapatot.