Svájc?Kanada 3-2

A svájciak a svédek után a kanadaiak ellen is pontot szereztek. Marton Tibor értékelése következik.

Volt szerencsém a Svájc?Svédország és most a Svájc?Kanada mérkőzést is megnézni a televízióban. Kifejezetten kedvelem Svájcot, az elmúlt 20-25 évben sokat fejlődött a svájci jégkorong. Jó az utánpótlásrendszerük, jó a bajnokságuk, amiben védik a svájci  játékosokat. Nem igazolnak, csak kiváló játékosokat. A budapesti vb alatt utaltam rá, egy csapat csak akkor lehet hosszú távon sikeres, ha az ellenfeleit 2-3 lőtt gól alatt tartja. Hát ez Svájcnak sikerült, és ami még inkább nagy dolog, csak 2-2 gólt kaptak  csoportjuk két legerősebbnek tartott csapatától, Svédországtól és Kanadától. Én nem gondolom, hogy Kanada vagy bárki is ezen a vb-n valamelyik ellenfelét is lenézné. Egyszerűen annyi történt, hogy a kanadaiak megpróbálták a komfortzónájukon belül megoldani a mérkőzést. Így viszont ? miután számukra kedvezőtlenül alakultak a dolgok ? nem tudtak már felpörögni, helyesebben Svájc nem hagyta őket.

SUICAN

Az első gól kulcsmozzanata az volt, mikor a 13. percben Claude Giroux a semleges harmadban lassan hozta fel a korongot, cselt próbált húzni. Feleslegesen vállalta a kockázatot, aminek Walker nagyon megörült és elvette Giroux-tól a korongot. Többször is utaltam már arra, mennyire fontos a fegyelmezett, kockázatmentes  játék. Ha Giroux csele sikerül, akkor sem jutott volna nagy előnyhöz, tehát viszonylag nagy kockázatot vállalt egy kis ?hozammal? kecsegtető megoldásért. Ráadásul a korongvesztés után Kanadának kicsi volt a sansza, hogy a védekezésbe visszaérkező  csatárok segíteni tudják a védőket. Az is alapszabály, hogy egy csapat amennyire gyorsan csak lehet, jusson át a semleges zónán, ha nem tudja bevinni a korongot, lője be. Több megoldás létezik erre, de korongot elveszteni itt (is) tilos!

Egy kényelmes mérkőzéskezdés után Kanada még nehezebb helyzetbe került. Ennek ellenére sikerült nekik az egyenlítés és a vezetést is meg tudták szerezni. Kihasználták  Svájc két védelmi hibáját. A védekező harmadban a védekező játék egyik fontos pontja a megfelelő pozíció. Az első gólnál Ladd teljesen egyedül volt a svájci kapu előtt, pedig a közelében három svájci játékos is volt ember nélkül. A második kanadai gólnál Eberle kitűnően fedezte a korongot a kapu mögött, két svájci játékost is magára húzott, mégis be tudta adni a kapu elé. Így viszont ott Read üresen maradt.

Svájc keményen dolgozott az egyenlítésért és ez sikerült is az 53. percben. Niederreiter egyenlített, egy olyan góllal amit mi “munkagólnak” hívunk. Kapu előtti kavarodás után sikerült a kapuba találni. Véleményem szerint Svájc megérdemelten nyerte meg a mérkőzést. Többet lőtt kapura, mint Kanada, és éppen a kanadai stílusban volt jobb mint ellenfele. Kemény fizikális hokit játszottak, sokat ütköztek, sokat korcsolyáztak és agresszíven törtek kapura. Nem gondoltam, hogy két mérkőzés után Svájcnak 5 pontja lesz, de kőkemény munkával megérdemelten szereztek ennyit. Véleményem szerint a teljesítőképességük határán, vagy kicsit felette teljesítettek, kérdés, hogyan fogják bírni ezt sorozatban. Mert ugyan az a struktúra, amit játszanak, sikeressé teheti őket a továbbiakban is, de ehhez sok erőre lesz szükségük.

G.: Hollenstein, Niederreiter ill. Ladd, Read
Kapusok: Gerber ill. Smith