35 éve nyertünk tétmeccset az olaszok ellen

Bár az összesített vb-mérleg alapján jobbak vagyunk az olaszoknál, ez elsősorban a második világháború előtti találkozások miatt van így. 1978 óta mindháromszor kikaptunk tőlük. 2011 óta tudjuk, megfoghatók számunkra.

Kazahsztán–Dél-Korea

A világbajnokság negyedik napjának első mérkőzésén Kazahsztán és Dél-Korea válogatottja csap össze. A két ország eddig legtöbbször az Ázsiai Téli Játékok alkalmával találkozott, összesen ötször. Világbajnokságon eddig kétszer meccseltek. Az örökmérleg szerint azonban nem sokat számít, hogy milyen eseményről van szó, masszív a kazah fölény. Az eddigi nyolc mérkőzésből nyolcszor nyert Kazahsztán, a gólarány is nyomasztó: 69-7. A vb-mérleg kazah szempontból két meccsből két győzelem, 15-1-es gólarány. Legutóbb 2011. február 4-én az Ázsiai Téli Játékokon találkozott egymással a két együttes, hazai pályán 9-1-re nyert Kazahsztán.

Japán–Nagy-Britannia

Japán és Nagy-Britannia válogatottja először 1936-ban, a garmischi téli olimpián találkozott egymással, a britek nyertek 3-0-ra. Ezt 57 évnyi szünet után követte a második mérkőzés, B csoportos világbajnokságon, Eindhovenben, amit szintén a szigetországiak nyertek 5-4-re. Ezt követően azonban nem sok babér termett nekik az ázsiaiak ellen, bár többnyire szoros mérkőzéseket játszottak egymással. Összesen 11 mérkőzésből 6-ot nyert Japán, 1 zárult döntetlennel, 4 pedig brit győzelmet hozott. Világbajnokságokon 7 meccset játszottak, 4 japán és 2 brit győzelem mellett 1 döntetlen született, a gólarány 28-20 a japánoknak. Tavaly kétszer mérkőztek meg, a ljubljanai világbajnokságon a mieinktől és a szlovénektől elszenvedett vereséget egy britek fölött aratott 5-0-s győzelemmel gondolták kompenzálni Mark Mahon tanítványai (ez volt közöttük a legnagyobb különbségű végeredmény), míg a novemberi olimpiai előselejtezőn óriási meglepetésre hazai pályán kaptak ki 2-1-re.

Magyarország–Olaszország

Olaszországgal 1929 óta játszunk mérkőzéseket, az első 50 év kiegyenlített mérleget és sok tétmeccset hozott. 1979-től 2009-ig azután egy kivétellel csak barátságos meccseket játszottunk, amelyek végén többnyire az olaszok örülhettek. Érdekesség, hogy a két csapat Budapesten mérkőzött meg egymással legtöbbször, szám szerint hét alkalommal. Összesített mérlegünk ellenük 31 mérkőzésen 9 győzelem, 7 döntetlen és 15 vereség, 100-135-ös gólarány mellett. Világbajnoksági mérlegünk, főként a múlt század első felének fölénye miatt, pozitív: kilenc meccsen három győzelem, négy döntetlen és két vereség. Az utóbbi négy évben négyszer találkoztunk velük, 2009-ben Rigában, olimpiai selejtezőn szenvedtünk 4-1-es vereséget, majd ugyanabban az évben Székesfehérváron, barátságos meccsen 6-1-gyel vágtunk vissza. 2011-ben is egy barátságos és egy tétmeccset játszott egymással a két válogatott, előbb a budapesti világbajnokság emlékezetes, mindent eldöntő utolsó meccsén, hosszabbításban kaptunk ki 4-3-ra, majd novemberben, felkészülési tornán 3-2-re. Tétmérkőzésen 1978-ban vertük őket legutóbb. Igaz, azóta mindössze három ilyen meccset játszottunk, de azokat rendre elbuktuk.

Magyarország–Olaszország 1-2

A magyar válogatott jó játékot mutatott, a mérkőzés nagy részét kontrollálta a vártnál tompább olasz csapat ellen. Nem érdemes vitatkozni azon, hogy a jobb csapat nyert-e. A lényeg, hogy kikaptunk, Olaszország ezzel a győzelemmel feljutott az A csoportba.

Újabb vb-meccs, újabb élőkép a tábortól, ez vezette be a Magyarország–Olaszország rangadót. Pontosabban ünnepléssel indult a felvezető program, egy órával a kezdés előtt  a szurkolói faluban a divízió 1-be jutott női válogatottat ünnepelte a magyar tábor.

Az olaszokkal sokkal jobban kezdték a meccset, három percig nem nagyon találtuk a kiutat a harmadunkból. Előbb Szuper Leventét lőtték fejbe távolról, majd a 3. percben Rocco szögről a vezetést is megszerezte. A 4. percben lőttünk először kapura, de ez még nem volt gólhelyzet. Az első igazi veszélyt a 6. percben a negyedik sorunk alakította ki, nem sokkal később Magosi Bálint emberelőnyt harcolt ki. Tökéletesen használtuk ki a lehetőséget, Mihály Árpád lőtt hatalmas gólt jobb hátvéd posztról. A 7. percben 1-1-re egyenlítettünk.  Felpezsdült a mérkőzés, egyre fittebbek lettek a magyar játékosok. Egy kapu előtti nézeteltérés végén Horváth András ügyesen vitte ki párosra az ellenfél egyik legjobb csatárát, Scandellát. Átvettük az irányítást, erősebbek, gyorsabbak, ügyesebbek voltunk a harmad második felében. Arról nem is beszélve, hogy sokkal fegyelmezettebben védekeztünk. A 17. percben újabb okos párost hoztunk össze, Gőz Balázs és Fontanive ült ki pihenni egyszerre. A harmad második fele egyértelműen a mink volt. Hátul Tokaji Viktor folyatta a kazahok ellen látott ellentmondást nem tűrő játékát, elöl pedig Vas Jánost voltak képtelenek követni korcsolyázással az olasz bekkek. Egy újabb előny lett az eredménye. Az 1. sorunk türelmesen és tökéletesen játszotta tisztára a helyzetet, de Sofron István közeli lövésére leért mamuttal Dennis. Jó bemelegítő harmad volt, amelyben jobbnak mutatkozott a magyar csapat, de az eredmény 1-1 volt.

Az olaszok kerültek előnybe a második húsz perc elején. Szép és hatékony védekezéssel oldottuk meg a nehéz feladatot. Zilált percek következtek, egyik csapat sem találta a játék ritmusát, igazából egymás hokiját tördelték a felek. Szuper ezúttal is kipattanó nélkül fogta a kemény löketeket. A 28, percben aztán újra nagyot hárított, a rövid saroknál lőtték fejbe. Kisvártatva Nagy Gergő előtt adódott a meccs addigi legnagyobb helyzete, sajnos a korong a passz után a korcsolyái közé került, pedig egyedül állt a kapussal szemben. A 29. percben újra előnyt kaptunk. Sofron-helyzetttel és Mihály-lövéssel hoztuk le, nem volt rossz két perc ez sem. Két perccel később a meccs 3. páros büntetése következett, Pozsgai és Di Casmirro akaszkodott össze a palánk mellett szabálytalanul. Egy jó Vas-centerezés után a fürge Hári indult kapura, már csak buktatva tudták megállítani az olaszok. Sok egyéni megoldást alkalmaztunk ebben a fórban, sokat is lőttünk belőlük kapura, de Dennis a helyén volt. Ismét képesek voltunk megnyomni őket, az 1. sorunk be-beköltözött a támadóharmadba, egy nagy Sille-lövés lett a vége, következmények nélkül. Ritkává váltak az olasz lövések, de Iannone könnyen gólt szerezhetett volna, ha Szuper nem kellőképpen magabiztos. 0-0-val ment le ez a harmad, újabb parádés munkás harmadot láthattunk a magyar válogatottól.

A záró harmad első nagy lehetősége előttünk adódott, és az 5. percben Mihály Árpád is megszerezhette volna a vezetést. Mi több, a 48. percben még nagyobb helyzetünk adódott, Benk András adott vissza a kapu mögül, az érkező Sikorcin Ladislav nem sokkal lőtt az üres hosszú oldal mellé. A másik oldalon Horváth András akadályozott a kapunk előtt, de még Szuper két bravúrjai is kellettek ahhoz, hogy kiállítás legyen a vége, s nem gól. Sajnos a fór második percében Iannone belőtte a középtávolit. Ezzel 2-1-re vezetett Olaszország. A gól csak pillanatokra fogott meg minket, próbáltunk felépülni a sokkból. Sajnos Mihály Árpádnál is szabálytalanságot láttak a bírók, így az 53. percben  újra hátrányba kerültünk. Felicetti előtt ajtó-ablak helyzet alakult ki, de nem tudta belénk döfni a kést. A folytatásban csendben folyt a mérkőzés, sajnos nem tudtuk úgy megnyomni a végét, hogy eredményesek legyünk, kevésszer kerültünk helyzetbe, akkor sem voltak nagy lehetőségek ezek. A végén időt kértünk, lehoztuk a kapust, de csak 9 másodperccel a vége előtt kínáltuk meg Dennist egy jó lövéssel. Az olaszok kanadai kapusa a helyén volt Vas Márton bombájánál. Ezzel elment a hajó, 2-1-re vesztettünk. Pontozással talán ugyanúgy megnyertük volna a meccset, mint két éve, de hát ez nem az a sportág, ahol pontozás van, hála a jó égnek, így törődjünk bele abba, hogy Olaszország eggyel több gólt lőve legyőzött minket, ismét. Erővel végig jól bírtuk a mérkőzést, és bár nem sikerült megismételni a Kazahsztán ellen látott fantasztikus produkciót, nem voltunk messze tőle. A csapat minden dicséretet megérdemel.

A legegyszerűbb módon nem sikerült az A csoportba jutnunk, de még nincs minden veszve. Szombaton új nap, új remények. Az az alap, hogy szurkolni kell az olaszoknak, akik ha bármilyen formában legyőzik Kazahsztánt, akkor a mi japánok elleni meccsünk egy csapásra bronzcsatából feljutásért folytatott küzdelemmé változik.

Egyetlen lövés, egyetlen védés döntött

A magyar szövetségi kapitány nagyon büszke a csapatára.

Rich Chernomaz (szövetségi kapitány, Magyarország): Először is el kell mondjam, hogy nagyon büszke vagyok a csapatomra, a játékosok mindent megtettek a győzelemért. Nem sikerült, de emelt fővel kaptunk ki. Tom Pokel kollégám azt említette, egyetlen lövésnyi volt a különbség a két csapat között. Én egy kicsit másban látom a differenciát. Az olasz csapat kitűnő játékosokból áll. Olyan csapat ellen kellett játszanunk, amelyik eddig a tornán ezt a meccset is beszámítva összesen három gólt engedélyezett az ellenfeleinek. Mi is megtapasztaltuk, milyen nehéz ellenük helyzeteket kialakítani. Rendkívül fegyelmezetten ragaszkodtak a taktikájukhoz, rendkívül higgadtak voltak, és türelmesen lesték az esélyt a gólszerzésre. Ahogy az idő telt, egyre többször hibáztunk a korongok felhozatalában a semleges harmadban, és az onnan visszajövő korongok összegyűjtése a védőjátékosainktól óriási munkát és energiát igényelt. Úgy érzem, éppen ez, a megszerzett korongok megbecsülése, az akciók elvitele a befejezésig az, amiben ellenfelünk jobb volt nálunk. Kikaptunk, de a világbajnokságnak még nincs vége. Az olaszok 4 győzelemmel állnak, a kazahok 3 győzelemmel és egy vereséggel, nekünk 2-2 van.  Ismerem Tom Pokel kollégámat és az ő filozófiáját a jégkorongról, így tudom, hogy annak ellenére, hogy csapatával már feljutottak, szombaton mindent meg fognak tenni azért, hogy hibátlanul, 5 győzelemmel zárják a világbajnokságot. Ha pedig így történik, akkor holnap este egy győzelemmel sikerülhetne a feljutás.

Tom Pokel (szövetségi kapitány, Olaszország): Egyetlen lövés, vagy egyetlen védés döntött ma este. Nagyon kiegyenlített mérkőzést vívtunk. Jól kezdtünk az első harmadban, megszereztük a vezetést, a magyarok viszont hamar kiegyenlítettek. Nagyon különleges volt ez előtt a közönség előtt játszani, és nagy dolog, hogy az ellenünk szurkoló óriás tömeg ellenére is mi tudtunk nyerni. A második harmadban kicsit megremegtünk, aztán a harmadikban értékesítettünk egy előnyt. Ezért is mondtam az elején, egyetlen emberelőnyös gól döntött a meccsen, ennyi volt a különbség a két csapat között. Szerintem az billentette felénk a mérleget, hogy higgadtak voltunk, és talán szerencsénk is volt. Nagyon meg akartuk nyerni a meccset, és ez a célunk holnap is. Senki ne gondolja, hogy megállunk, és hagyjuk magunkat elverni a kazahok által. Öt meccset akarunk bezsebelni, és ezért tenni is fogunk. Az, hogy megvan a feljutás, csak a nyomást veszi le rólunk, nem pedig a győzni akarásunkat veszi el.

Magosi Bálint (csatár, Magyarország): A kapitány az értékelésében azt mondta, hogy nem mozgattuk olyan jól a korongot, mint a kazahok ellen, de hozzátette, nincsen semmi probléma, meglátjuk, hogy szombaton mi lesz. Azt kérte, hogy a japánok ellen is tegyünk ki mindent a jégre, mert nagyot küzdöttünk és jól dolgoztunk, de sajnos így sikerült. Nem éreztem, hogy elfáradt volna a csapat az utolsó harmadra, a második felvonásban abszolút fölényben játszottunk, a harmadikban pedig már oda-vissza hoki volt, mind a két csapat kontrázgatott. Ők több emberelőnyt is kaptak a záró húsz percben, mi viszont egyszer sem játszhattunk fórban, szerintem ez döntött a javukra.

Sofron István (csatár, Magyarország): Régen fel sem merült volna, hogy ilyen szoros meccset játsszunk egy olasz csapat ellen, vagy hogy legyőzzük a kazahokat. Attól függetlenül, hogy kikaptunk, emelt fővel jöhettünk le a jégről, mert mindenki megtett mindent, küzdöttünk, hajtottunk, volt olyan része a meccsnek, amikor domináltunk is, sok lehetőséget alakítottunk ki, és szinte végig jól védekeztünk. Sajnos ez benne van a sportban. Nagyon fájó az, hogy minden egyes évben nüansznyi dolgokon múlik, hogy ne jussunk fel. Bár még nincs vége, remélem, hogy az olasz válogatott van annyira profi, hogy odateszi magát a kazahok ellen, és ha nyernének, akkor ismét a saját kezünkben lenne a sorsunk. Én tudom azt magamról, hogy ha jégre lépek, akkor nem veszek félvállról senkit, bízom benne, hogy az olaszok is így gondolkodnak majd. Úgy érzem, az övék sokkal jobb csapat, mint a kazahoké, többet is ütköznek, jobban játsszák azt a játékot, amit mi is elővettünk a kazahok ellen, úgyhogy tényleg jó esély van a győzelmükre. De ha mégsem nyernének, akkor sincs semmi baj, hiszen a Korea elleni pofon után két olyan mérkőzést produkáltunk, ami példaértékű. Tudtuk, hogy ez az új rendszer nem egyszerű, hiszen régebben lényegesen könnyebb dolgunk volt, csak egy olyan ellenfél volt, aki igazán erős, most pedig kettő, igaz, kettő is jut fel. Ebben a mezőnyben már nincsenek töltelékcsapatok, akiket mindenki sok góllal kitöm, nagyon kicsi a különbség, mi pedig úgy érzem, évről évre egyre jobban játszunk. Bár még nincs gólom a vébén, a csapat sikere az első, az csak másodlagos, hogy betalálok-e, persze örülnék neki.

Mihály Árpád (csatár, Magyarország): Rosszul esik mindenkinek ez a vereség, mert az egész csapat hajtott, szerintem többet támadtunk, mint az ellenfél, végig a kapujuknál voltunk, de nem akartak bemenni a helyzetek. Jól védekeztek, de tudtuk, hogy kanadai stílusban fognak játszani, kivárják, hogy kapjanak egy esélyt, és aztán az emberelőnyt sajnos be is ütötték. Lehet arra fogni, hogy nem volt szerencsénk, de el kell ismerni, hogy a kapujuk előtt jól takarítottak, nem adódtak második és harmadik lehetőségek előttünk a lövéseink után. Egy ilyen kiélezett meccsen az emberelőnyös játék is döntő lehet, és ők a végén beütöttek egyet, nekünk meg nem jött össze a gól, pedig megvoltak a helyzeteink. Nagyon reménykedünk abban, hogy az olaszok már csak büszkeségből is meg akarnak nyerni minden mérkőzést, és a kazahokat is elkapják. Most már nem érdemes arra gondolni, hogy mi lenne, ha nem hiányoznának a Korea ellen elvesztett pontok, úgyhogy ezzel már nem is foglalkozunk. Lehet, hogy az akkori vereség is kellett ahhoz, hogy utána a kazahokat legyőzzük és az olaszokkal ekkorát csatázzunk.

Szuper Levente (kapus, Magyarország): Jól játszottunk, az első harmad az minimum ikszes volt, a másodikban éreztem, hogy az olaszok holtponton voltak, az a húsz perc egyértelműen a miénk volt, ott lehetett volna talán előnyt szerezni. Igaz, hogy akkor is zártan védekeztek és jól védett a kapusuk, amikor kellett, ki is húzták azt a harmadot, a harmadikban pedig a hat percnyi emberhátrány visszavetett minket, ők viszont lendületbe jöttek. A győztes góljuk? Néztük videón, hogy előszeretettel játsszák vissza a korongot kapáslövésre, én is számítottam rá, és ha jobban eltalálja a korongot, akkor talán kimarad, mert így bele tudtam érni a lepkés szélével, de sajnos befelé pattant. Nagyon sok a kanadai köztük, az olasz virtust is ismerjük, és szerintem ők meg akarják nyerni ezt a tornát, úgyhogy nem fognak egy pofonba beleszaladni, és minden mindegy alapon kijönni az utolsó meccsre.

Alexander Egger (hátvéd, Olaszország): Nagyon küzdős meccs volt, az eddigi legnehezebb ezen a világbajnokságon. Nekünk és a magyaroknak is a feljutás volt a tét, mindenki nagyon hajtott. Szoros volt, de örülök, hogy már ma eldöntöttük a feljutást. Jól játszottunk, és jól védekeztünk ma. Tudjuk, hogy egész Magyarország nekünk fog szorítani holnap, remélem tudunk segíteni, hogy mellettünk ők jöjjenek az A-csoportba. Vannak magyar játékosok, akiket személyesen is ismerünk, nem akarjuk őket sem cserben hagyni. A világbajnokságra egyébként is azért jöttünk, hogy öt meccset nyerjünk, nem tehetjük meg, hogy csak hokizgatunk az utolsó meccsen. Nyerni akarunk holnap is.

VB, 2013. ápr. 19., péntek. Játékvezetők: Szidorenko, St.Jacques, Brown, Waldejer.

A magyar–olasz képei

Két teljes galériát mutatunk a pénteki mérkőzésről, amelyet 2-1-re vesztettünk el.

Fotó: Stiller Ákos (MJSZ)

A magyar–olasz góljai

A divízió 1/A csoportos jégkorong vb péntek esti rangadóján egyetlen lövés döntött az olaszok javára, akik ezzel feljutottak az elitbe. A válogatottunk felett aratott 2-1-es olasz győzelem összefoglalóját máris megtekinthetik az alábbi két videón.