30 éve rendeztünk először világbajnokságot

Egy hónap múlva kezdődik a vb, már csak 31-et kell aludni a britek elleni nyitómeccsig. A visszaszámlálást emlékezéssel kezdjük. 1983-ig repülünk vissza, mert ne feledjük, 2013. április 14-én ugyan a 8. magyarországi és a 6. budapesti vb indul útjára, de volt egy 1. is.

1983-ban a Budapest Sportcsarnokban rendeztük a C csoportos jégkorong-világbajnokságot, ez volt az első világesemény válogatottak számára Magyarországon. A Szapporo előtti utolsó hokieufóriát jelentette Kína kínkeserves legyőzése az utolsó játéknapon. Az eseményeket Regős Péter gyűjtése alapján idézzük fel.

A magyar válogatott a vb-felkészülés során Dánia, Bulgária és Horvátország legyőzésével megnyerte a Magyar Nemzet Kupát, majd Franciaország ellen egy győzelmet és egy vereséget ért el. Az előző évben a B csoportban ezüstérmes Ausztriától egy szoros (2-4) és egy nagy arányú (0-8) vereséget szenvedett el.

A nyolccsapatos mezőnyből az első kettő jutott fel a B csoportba. A feladat nagyon nehéznek ígérkezett, hiszen Hollandia, Kína, Dánia és Franciaország is magasabban jegyzett volt nálunk akkoriban.

Ez volt az első C csoportos vb, amelyen minden mérkőzés után doppingvizsgálatot tartottak. A jegyárak a pénztárakban 20 és 60 forint között voltak, ám főleg a vége felé nagy volt a másodpiaci kereslet-kínálat is.

Boróczi Gábor szövetségi kapitány a következő játékosokból állította össze a magyar csapatot:

Szajlai László (Székesfehérvári Volán)

Az első meccset 1983. március 11-én játszottuk, Spanyolországot kiütöttük, Kereszty négy gólt lőtt.

Magyarország?Spanyolország 17-2 (5-1, 5-0, 7-1)
Magyarország: Kovalcsik, Kovács Cs, Flóra, Pék 1(1), Búzás Gy. 1(1), Ancsin J. 2. Csere: Szadovszky (kapus), Balogh I. 1, Pintér 1, Szajlai 2(2), Palla (2), Kiss T. 3, Hajzer J. (1), Gogolák 1(1), Kereszty 4, Bálint, Menyhárt 1, Hajzer J., Zölei.

A magyar válogatott hamar eldöntötte a két pont sorsát. A 12. percben már 4-0-ra vezettünk. A játékosok ezt követően sem álltak le. Közönségszórakoztató játékkal gólparádét rendeztek.

Boróczi Gábor: Legfeljebb nyolcgólos győzelemre számítottam. El kell ismernem, néhány balszerencsés gólt kaptak a spanyolok. Ami az ellenfél találatait illeti, a Kovalcsik hálójába került korongokat is meg lehetett volna fogni.

Juan Morato (spanyol szövetségi kapitány): A tizenöt gólos különbség nagyon sok. Talán azzal magyarázható, hogy a vb előtti közös edzéseink száma nagyon kevés volt?

A nap többi mérkőzésén:
Dánia?Franciaország 5-2
Hollandia?Bulgária 7-2
Kína?Koreai NDK 5-2

Március 12., értékes győzelem a franciák ellen.

Magyarország?Franciaország 3-1 (1-1, 2-0, 0-0)
Magyarország: Kovalcsik ? Kovács Cs., Flóra, Pék, Búzás Gy. (1), Ancsin J. 1, Csere: Balogh I. (1), Pintér 1, Szajlai, Palla, Kiss T., Hajzer J, Gogolák (1), Kereszty, Farkas A.,  Bálint A., Menyhárt 1.

Az első gólt Pintér szerezte a második percben. A következő harmadban Buzás lőtt kapuvasat, majd Kiss lövése haladt át a gólvonalon ? sípszó után. A 34. percben négy a négy elleni szituációban Ancsin és Buzás ugrott ki kettő az egy ellen. A korong lesgyanúsan került be a gall harmadba, ahol Ancsin kihasználta a lehetőséget. 34 másodperc múlva Menyhárt lövése után újabb gólt ünnepelhetett a 6500 szurkoló. Egy perc múlva Faziealleau állította be a végeredményt.

Boróczi Gábor: Lényegében ez volt a világbajnoki bemutatkozásunk, hiszen a spanyol válogatott nem üti meg a C-csoport szintjét. Nem fáradtunk el a hajráharmadra, csak ismerve a franciák erőtartalékait, céltudatosan ? még ha csúnyán is ?, a védekezésre összpontosítva kellett játszanunk. A közönség szerencsére ekkor sem pártolt el tőlünk. Nélkülük nem is nyertük volna meg ezt a fontos mérkőzést.

Jacques Tremblay (francia szövetségi kapitány): A magyarok ma jobban játszottak, mint két közös vb-főpróbánkon Franciaországban. Remélem meg is nyerik a C-csoportos vb-t.

A nap másik mérkőzésén:
Hollandia?Koreai NDK 11-1

Március 13-án a magyar válogatott szabadnapos volt.

A nap eredményei:
Dánia?Spanyolország 4-0
Kína?Bulgária 5-1

Március 14. papírforma sikert hozott, pedig az első harmad nagyon nehéz volt.

Magyarország?Koreai NDK 14-1 (0-0,9-0,5-1)
Magyarország: Kovalcsik ? Balogh I. 1(1), Pintér, Szajlai 2(1), Palla 1(1), Kiss T. (2) Csere: Szadovszky (k), Kovács Cs., Flóra 1(1), Pék (1), Búzás Gy 3, Ancsin J 1, Hajzer J., Gogolák 1, Kereszty 2(1), Farkas A.,  Bálint A. 1, Hajzer T. (3), Zölei, Menyhárt 1(3).

A koreaiak 23 percen át hiba nélkül hárították el a magyar rohamokat. Ezt követően öt perc alatt hat gólt kaptak.

Hollandia?Franciaország 10-0
Bulgária?Dánia 5-4
Kína?Spanyolország 5-0

A hátralévő 6 nap eseményeit kronológiai sorban haladva az aktuális napon elevenítjük fel, anno sorozatunk részeként, természetesen pénteken már jelentkezünk is.

VB18 13:00 HUNUKR